אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חיות בנירנברג: "העצמאות השיפוטית אבן יסוד"

בכנסת משפטי בעיר נירנברג בגרמניה התייחסה נשיאת העליון לתהליכים לצמצום כוחו של בית המשפט בישראל: "ראוי ללמוד מן האירועים ההיסטוריים כי עצמאות ביהמ"ש מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי"

חיות בנירנברג: "העצמאות השיפוטית אבן יסוד"
  צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכנס משפטי בנירנברג בגרמניה, התייחסה נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ליוזמות החקיקה לצמצום כוחו של בית המשפט העליון:

"אחד הלקחים האוניברסליים שראוי ללמוד מן האירועים ההיסטוריים שעליהם עמדתי הוא כי העצמאות השיפוטית ואי התלות של השופטים ברמה המוסדית וברמה האישית, הן אחת הערובות החשובות לכך שתישאר בידי הפרט כתובת לפנות אליה לצורך הגנה על זכויותיו. השמירה על עקרון העצמאות ואי התלות של השופטים היא, אפוא, מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי".

עוד הוסיפה חיות, "רובכם, בני הדור הצעיר, נולדתם למציאות חדשה, עשרות שנים לאחר שהסתיימה מלחמת העולם השנייה. נולדתם למדינות שחרטו על דגלן ערכים של דמוקרטיה מהותית והגנה על זכויות אדם. יש להניח כי אתם נוטים להאמין שהמוסדות המגנים על הדמוקרטיה יעמדו לנצח וישרדו כל מתקפה.

כאן הביא היטלר לאישור הרייכסטאג שני חוקי גזע – החוק להגנת הדם הגרמני והכבוד הגרמני וחוק אזרחות הרייך, אשר אפשרו רמיסה שיטתית ומאורגנת של כבוד האדם בשל מוצאו ושירתו את מכונת ההשמדה הנאצית".

היא הוסיפה כי: "ראשי המפלגה הנאצית הבינו כי לצורך מימוש האידאולוגיה הגזענית שבה דגלו יש לרתום לצידם את המשפט. ואכן, הצעד הבא שבו נקטה המפלגה הנאצית על מנת לבסס את מעמדה תוך שימוש בכלים משפטיים, היה חקיקת "חוק ההסמכה" במרץ 1933. מכוח חוק זה הוקנו לממשלה הגרמנית סמכויות חקיקה מלאות שיאפשרו לה לעקוף את הרייכסטאג כרשות מחוקקת".

חיות אף הזכירה ש"היטלר הצהיר כי הוא רואה עצמו אחראי לגורלו של העם הגרמני ועל כן הכריז שהפך להיות 'השופט העליון של העם הגרמני".

לגבי התהליכים בישראל אמרה, "בית המשפט העליון בישראל אכן מקיים מזה כ-25 שנים ביקורת שיפוטית על תוקפם של חוקים. במסגרת ביקורת שיפוטית זו פיתח בית המשפט העליון את התפיסה המשפטית לפיה כבוד האדם היא "זכות האֵם" אשר ממנה נגזרות רוב זכויות הפרט ובהן הזכות לשוויון, לחופש הביטוי, לקיום אנושי בכבוד, לשלמות הגוף והנפש, לחופש הדת ולחופש מדת, לאוטונומיה של הפרט ולחיי משפחה".

 

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
דמוגוגיה והוצאת שם רע על ישראל
ידידיה | 14-05-2019 12:49
גב' חיות, נשיאת בית המספח העליון, ממשיכה בהתנשאותה ואטימותה להשוות באופן דמגוגי ועוד בכנס על אדמת גרמניה את רצון העם היהודי היושב בארץ ישראל לרצון הגרמנים שהשליטו עליהם עריץ מטורף תוך ויתור על סמכויות הרייכסטג. הרצון להפסיק את העריצות המשפטית, ולהחזיר את כוח הבחירה לעם היושב בציון, מבטא את רצון רוב דמוקרטי ייצוגי בכנסת של העם! הסיכוי שעם ישראל יתן סמכות לדיקטטור לבטל את סמכות הכנסת, שואף לאפס ואינו דומה כלל לאופי העם הגרמני! זו דמגוגיה של שופטת שמרגישה שהכנסת הבאה סופסוף תשחרר את העם מעריצות המעשית והכתבת ערכים מנוכרת לערכי ישראל הטבעיים והנורמליים שמכתיבה היא וחבריה כבר יותר מעשור לעם ישראל המסורתי בגישתו העממית. גם אם יקום מלך מבית דוד ותינתן לו הסמכות המלאה של מלך על ידי העם, אין הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו כמו שעשו הנאצים ובראשם היטלר ימש!! הוא כפוף לחוקי הא-ל ולתורת משה, ונשפט על ידי נציגיה- חברי הסנהדרין! חוקי התורה אנושיים לעין ערוך כלפי כל אומה ואדם מאשר הארץ הדמוקרטית ביותר כיום במערב ובעולם בכלל. איך שלא תסובב הגברת את דבריה, אין אפשרות לצמיחת נאציזם יהודי, וכל השוואה עם העם הגרמני, פרט לדמגוגיה זולה, ובורות בהסטוריה ובמורשת היהודית, היא לזות שפתים על עם ישראל הנכבד מאד מאד.
אינני חוזר בי מדברי. דבריה חמורים על עם ישראל
ידידיה | 19-05-2019 12:59
למי שתוהה בנאומה שלא השוותה בנאומה את עם ישראל לעם הגרמני, יש התממות! מדובר באליטה אינטלקטואלית, שלא תעשה השוואה ישירה, בוודאי לא בשלב זה של הוויכוח הציבורי. זה רק נרמז (ועוד על אדמת גרמניה), על תהליכים שקרו בעם הגרמני. על התקוממתי ואמרית בורות ולזות שפתיים על עם ישראל ותרבותו. תן לי דוגמא אחת בהסטוריה, ששליט יהודי סחף את כל עמו להתעלל ולרצוח עם שלם שלא הרע לו, ולא סיכן את עצם קיומו, על בסיס אתני גזעני. דוגמא אחת?! כל העריצים היהודיים, פגעו ביהודים עצמם ובעיקר בסנהדרין שמחו על רשעותם והפרת חוקי התורה שבכתב ובעל-פה. היחידי שעשה זאת (ממש לא מתקרב לרציונאל הדזעני של הנאצים ימש), וחזל התקוממו ויצאו נגדו, היה המלך מבית חשמונאי-יוחנן אריסטובלוס שגייר בכוח את האדומים, שהיו חלק ממתקפות היוונים על ישראל. הרמיזה של נשיאת בית המשפט העליון גרועה מאמירתו של סגן הרמטכל, אם כי זהה ברוח הנושבת ממנה. הוא אמר את זה על אדמת ישראל, היא אמרה זאת על אדמת גרמניה, לאזני הגרמנים. יהרות ובורות כבר אמרתי?
איפה
התמים | 14-05-2019 14:22
הדמגוגיה וההתנשאות ? איפה השוותה בין הגרמנים ליהודים ? אני קורא את הכתבה ולא מבין מניין לקחת את הדברים בגינם תקפת את הנשיאה חיות. היא לא אמרה אותם.... ואגב, אין עם ואין שלטון שחסין בפני התדרדרות למעשים בלתי מוסריים ולשלטון דיקטטורי - ועל הלקח ההיסטורי הזה דיברה חיות.
צודק מיליון אחוז!!
. | 14-05-2019 14:16
צודק מליון אחוז!!
חוקי בג''ץ = חוקי נירנברג=חיותה נירנברגית=פוי
עידו 2 | 14-05-2019 13:11
הבנתם?
2
ללא בושה
eli | 14-05-2019 14:09
ללכת לנאום בגרמניה נגד מדינת ישראל!!! אכן, היטלר היה עצמאי... ללא מורא.
3
חולת נפש
חופש הביטוי | 14-05-2019 15:06
עם הנצח לא מפחד ,לא מפחד מגויים בבית המשפט(סתם חיברתי שיר כי חובה למלא תחלק הזה כדי לשלוח תגובה)
4
חיות
אזרח | 14-05-2019 15:47
ממש בושה איפה ראש החונטה המשפטית מצאה להתבטא . לא פחות ולא יותר נירנברג גרמניה . כנראה אין שכל אין דאגות .
5
למה אין חופש דת ליהודים בהר הבית?!?!?!
ספרי לנו על חופש דת | 14-05-2019 16:08
למה אין חופש דת ליהודים בהר הבית?!?!?!
6
חיות
ש | 15-05-2019 17:54
על איזה פגיעה בעצמאות את מדבר,לקחתם סמכויות על דעת עצמכם ללא אישור העם.
7
אם קיים חוק כבוד אדם וחרותו וכולל הכל...@
אביקול | 15-05-2019 19:49
מדוע בית המדפט לא דחה על הסף את העתירה נגד חוק הלאום שקובע שישראל היא מדינתו של העם היהודי...אי דחיה מראה שבית המשפט העליון לוקח לעצמו סמכויות לא שלו מהריבון...וההשוואה למה שקרה בגרמניה הנאצית - כנראה שהשופטת ירדה מהפסים בלשון המעטה...!
8
חיות חזרה הביתה לנירנברג!
יהודי | 16-05-2019 18:53
שם הכל התחיל
9
דברי אמת
יהדה גרניט | 20-05-2019 11:11
כבר אפלטון שאל ׳מי ישמור על השומרים׳. זכינו ויש לנו מערכת משפטית שבסמכותה לשמור עלינו מפני חוקים מפלים של המחוקקים.