אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מינוי דנציגר לוועדה לבחירת שופטים "תקדים מסוכן"

יושב הראש הזמני של של לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי החליט להמליץ על השופט דנציגר כמועמד הלשכה לוועדה לבחירת השופטים, וספג ביקורות חריפות. עו"ד חימי: "פייק ניוז, דנציגר המתאים למשימה"

מינוי דנציגר לוועדה לבחירת שופטים "תקדים מסוכן"
  צילום: Flash90

בעקבות הכרזתו אתמול (ראשון) של עו"ד אבי חימי על מינויו של השופט יורם דנציגר לוועדת לבחירת שופטים מטעם לשכת עורכי הדין – ביקורות קשות נגד המהלך. עו"ד חימי: "הרבה פייק ניוז שמעתם ביומיים האחרונים".

לאחר התפטרותו של יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה בעקבות החקירות נגדו, מינתה המועצה הארצית את עו"ד אבי חימי כממלא מקום זמני עד לבחירות שיתקיימו ביוני. אחת הפעולות הראשונות של חימי הייתה מינוי מחליף בוועדה לבחירת שופטים במקומו של נווה.

בכנס למשפט העברי שהתקיים שבוע שעבר, אמר חימי כי ימליץ למנות את שופט בית המשפט העליון בדימוס יורם דנציגר כנציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים.

יש לציין כי בג"ץ לא נענה לעתירה לדחיית מינוי הוועדה לבחירת שופטים עד לאחר הבחירות בלשכת עורכי הדין, ועל כן המלצתו של עו"ד חימי תובא בפני המועצה הארצית של הלשכה כבר בסוף אפריל. חודשיים לפני הבחירות לראשות לשכת עורכי הדין.

דנציגר פרש מכהונתו בעליון בפברואר 2018, ומינויו עלול לטרוף את הקלפים בכל הקשור להיבדלות לשכת עורכי הדין מהשופטים בוועדה לבחירת שופטים.

לשאלה האם ראוי ששופט ייצג את עורכי הדין בוועדה, אמר עו"ד חימי בראיון רדיון ברשת ב' אתמול כי: "ההחלטה למנות את פרופ' דנציגר מקבלת בתוכה את הרצון להחזיר לוועדה לבחירת שופטים מועמד ראוי ביותר, שהוא בשר מבשרה של לשכת עורכי הדין".

מאידך, עו"ד אילן בומבך, מבכירי עורכי הדין ומתמודד מול עו"ד חימי לראשות לשכת עורכי הדין, הגיב בחומרה למהלך: "יורם דנציגר הוא משפטן רציני אך נציגי הלשכה בועדה למינוי שופטים אמורים להיות עורכי דין פעילים ולשקף את צרכי קהיליית עורכי הדין. לא בכדי יש נציגים נפרדים לשופטים ולעורכי דין בוועדה".

"שופטים בדימוס אינם יכולים לייצג את עורכי הדין. אני מתנגד לכך ומדובר בתקדים מסוכן שמשקף חוסר אמון בעורכי דין מצד ראש הלשכה הזמני".

"שוד לאור יום"

הביקורות שנשמעו אל מול המהלך כיוונו את דעתם שמינוי של שופט בדימוס יקבע את מעמדם של שופטי העליון בבחירת השופטים, ולמעשה ישנה את המאזן שיצרה שרת המשפטים איילת שקד. כך, התראיין עו"ד איתמר בן גביר בגל"צ: "עו"ד חימי הפך את הבחירות בלשכה להמלצה. מינוי דנציגר בוועדה למינוי שופטים הוא שוד לאור יום".

העיתונאי שרון גל: "אז היו בחירות, והעם אמר את דברו, והמסר המרכזי היה: אי-אמון במערכת המשפט על שלוחותיה. אבל עוד לפני שהסתיימה ספירת הקולות, הנה המחטף: החונטה דואגת למסמר שליטה במערכת, השליח: אבי חימי, הנציג: השופט יורם דנציגר, וכל זה קורה בזמן שחימי יו"ר זמני של הלשכה, זה שוד!".

כך גם תקף עו"ד בומבך בראיון ברדיו 103 אצל איילה חסון:  "נציגים של של הלשכה בוועדה למינוי שופטים חייבים להיות עורכי דין פעילים, הם צריכים לשקף את הצרכים של קהילת עורכי הדין ולא יכולים שופטים בדימוס. זה יהיה תקדים מאוד מסוכן".

עו"ד אביחי ורדי, המתמודד גם על ראשות לשכת עורכי הדין פנה אל עו"ד חימי: "מצער לראות כי בניסיון להרחיק את עצמך מהזיהוי עם שלטון נווה, בחרת לקדם את מינויו של השופט בדימוס דנציגר, כנציג הלשכה בוועדה למינוי שופטים. מדובר ביוזמה חסרת אחריות, שמפרה באופן בוטה את האיזון העדין במרקם הוועדה, תוך פגיעה במעמדנו  ובמעמד לשכת עורכי הדין".

עו"ד חימי: דנציגר הוא בדיוק האדם המתאים למשימה

בתגובה לביקורות נגדו, התייחס יו"ר לשכת עורכי הדין הזמני, התייחס הבוקר (שני) לביקורות נגדו:

"הרבה פייק ניוז שמעתם ביומיים האחרונים בכל הקשור לעורך הדין יורם דנציגר".

"הנה האמת, והיא מאוד מאוד פשוטה: לשכת עורכי הדין בראשותי תבחר כנציגה בוועדה למינוי שופטים במי שעריכת הדין הייתה הבית הראשון והעיקרי שלו, משפטן מוערך ומבריק ששירת כעורך דין פעיל במשך 28 (!) שנים לפני שהפך לאחת הדמויות המשפיעות והמובילות בבית המשפט העליון".

"כעת הוא חוזר הביתה, לייצג את מי שהיו במשך שנים חבריו ושותפיו למקצוע".

"בתקופה שבה הלשכה מתמודדת עם שורה של טלטלות מורכבות ואינספור ניסיונות לערער את מעמדה, היה לי חשוב להבטיח שנציג הלשכה במשימה החשובה של מינוי שופטים יהיה משפטן עצמאי ונטול פניות שיחזק את הלשכה, את יוקרתה ואת שלטון החוק".

"מי שמכיר את קורותיו של פרופסור דנציגר יודע שהוא בדיוק האדם המתאים למשימה".

"מהתגובות הרבות שאני מקבל ביממה האחרונה, אני משוכנע שרוב מוחלט של עורכי הדין ושל הציבור כולו גאה בכך שאדם בשיעור קומתו של יורם יבחר את שופטי המחר של ישראל".

"אני מתחייב שגם בעתיד אפעל ללא משוא פנים למען מה שנכון לעורכי הדין ולמעמד הלשכה גם אם אספוג ביקורת כזו או אחרת".

"זו המשמעות האמתית של לשכה חזקה, זה מה שעורכי הדין ראויים לו וזה מה שהם יקבלו!".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
הוכחה שגם הלשכה לא צריכה להיות בוועדת מינוי
סתם אחד | 15-04-2019 14:12
השופטים
דנציגר אדם מסוכן. תחמן ונקמן
עידו 2 | 16-04-2019 23:36
עוד יבכו ברחובות ירושלים על בחירתו
2
מה קורה להם שם בלשכת עורכי הדין ? מעופפים ?
אברהם | 15-04-2019 14:16
מלבד חנופה וליקוק נעליים, במה בדיוק זה יקדם את לשכת עורכי הדין ואת עורכי הדין ?
3
ביזיון.
בנצי | 15-04-2019 14:27
חימי את קולי לא יקבל, וכך אשכנע גם את חברי. זו פגיעה ישירה בעורכי הדין מן השורה כאילו אין ביניהם מיצג מתאים. בושה לחימי.
4
נשמע רעיון טוב
סטודנט | 15-04-2019 14:58
נשאר רק ש שהכנסת תשלח שופטים לוועדה. ואז הוועדה תהיה בדיוק מה שהיא. וועדה למינוי מקורבים
5
הבג"ץ גונב מהעם את המדינה
חלי | 15-04-2019 15:48
וחימי הוא נושא הכלים. גם אם דנצינגר אדם חיובי וראוי, עצם היותו חלק מהבגץ בעבר פוסל אותו. זו לא משפחה ולא חונטה. די לגניבת שלטון העם. חבר לא יביא חבר מאסנו בהשפלה, אם כן יום הבחירות היה הצגה מבויימת יצאנו בחרנו פוליטיקאים, אך בסופו של דבר השלטון בידי הבגץ.
6
וכי אליגון שותפו של נווה טוב יותר אינו ראוי
עו"ד | 16-04-2019 9:21
בעת הזו הרעיון של חימי בסדר גמור.גיא רון עומד מאחורי ההמלצה. דנציגר יעלה את קרנה של הלשכה.
7
בחירה ראויה ונבונה
אזרח מואג | 16-04-2019 20:16
אחרי הטירוף המושחט של הצמד חמד נווה-שקד, הגיע הזמן להחזיר את הועדה למסלול שפוי.