אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כן, את פחות דתייה

על אף הבנתי ורגשותיי האמפטיים כלפי כל הסובלים מהשלכות הדוסומטר, ברצוני לומר: כן! מעשים דתיים ניתנים למדידה וכן, אם אתה הולך לים מעורב אתה פחות דתי ממי שהולך רק לים נפרד, וכן, אם את הולכת ללא כיסוי ראש את פחות דתית ממי שהולכת עם כיסוי ראש. למה? כי אתם עושים פחות מעשים דתיים.

כן, את פחות דתייה
  פלאש90

"מֹאזְנֵי צֶדֶק אַבְנֵי-צֶדֶק, אֵיפַת צֶדֶק וְהִין צֶדֶק–יִהְיֶה לָכֶם…"

תורתנו הקדושה מלמדת אותנו שכלי המדידה שלנו צריכים להיות מדויקים, מאוזנים ואמיתיים, ויותר מכך שצריכים להיות לנו כלי מדידה.

אנו, יהודים מאמינים המשתדלים לקיים מצוותיו, ציידנו את עצמנו בכל מיני קני מידה וכלי מדידה. אחד המפורסמים שבהם הוא הדוסומטר: אותו כלי נעלם, שיש החולקים על הימצאותו או רמת דיוקו, אשר באמצעותו אנו בוחנים ומיד כמובן גם שופטים, עד כמה העומד/ת לפנינו דתיים.

רבות כבר נכתב בגנותו של אותו מכשיר מדידה: "כיצד אתה יכול לומר לי שאני פחות דתי/ה ממך" "מי שמך לבדוק את אורך חצאיתי ועל פי זה לשפוט האם אני ראויה לשידוך לבנך", "גודל הכיפה לא קובע" וצאו לי מהרחם, מהבית מהראש, מהחיים וכן הלאה.

ליבי עם המתלוננים ואכן החברה הדתית (בדומה לרוב החברות בעולם) ממהרת למדוד את החברים בה ולקטלג אותם. פסיכולוגיים ומדעני מוח יגידו שזה בלתי נמנע ויזקפו זאת לזכות האבולוציה. עוד יוסיפו לטעון כי התהליך הזה נועד לחסוך זמן, להקל על הזיכרון ועוד כהנה וכהנה.

הסידור הזה של אנשים ונשים לפי רמת דתיותם הוא עניין שיש להיזהר מפניו, וכי איפה האישיות ומה עם בן אדם לחברו? מדוע הכל נמדד לפי גודל הכיפה, כיסוי הראש, אורך החצאית או מקום הלימודים?

הדתיות ניתנת למדידה

בנקודה זו, על אף הבנתי ורגשותיי האמפטיים כלפי כל הסובלים מהשלכות הדוסומטר, ברצוני לומר: כן! מעשים דתיים ניתנים למדידה וכן אם אתה הולך לים מעורב אתה פחות דתי ממי שהולך רק לים נפרד, וכן אם את הולכת ללא כיסוי ראש את פחות דתית ממי שהולכת עם כיסוי ראש. למה? כי אתם עושים פחות מעשים דתיים.

נכון שאולי אתם עושים דברים אחרים, דוגמת מתן בסתר וטהרת מתים, אבל מה שאתם בוחרים לא לעשות, יכול להימדד. כל עוד תגדירו את עצמכם כאנשים דתיים אתם תהיו נתונים לביקורת הדוסומטר, כל עוד תגדירו את עצמכם כדתיים, אתם תימדדו על פי המעשים הדתיים שאתם עושים או לא עושים.

לעניות דעתי, על כולנו להיות פחות דתיים ויותר אמוניים. לא להתבונן על המציאות מבעד למשקפים דתיות הבוחנות מי נמצא איפה במשרעת הדתית על פי הדוסומטר, אלא להיות אדם אמוני, המבין שההליכה בדרך ה' ומצוותיו היא מסע ארוך ומלא תהפוכות ושמעשה של היום לא בהכרח יתמיד לטוב ולמוטב.

להיות אדם מאמין המבין שהתורה, המצוות וכן הנגזרות שלהן תכליתן ליצור קשר עם הקב"ה, קשר חי ולא חיצוני. נכון, קשר שיש לו ביטוי במעשים, אבל לא רק במעשים. רבנו בחיי אבן פקודה כבר הלין על צרת דורו הבוחרים לבחון הכל דרך חובות האיברים, ושכחו את חובות הלבבות. אמונה ודבקות בה' לא יכולה להבחן בדוסומטר, דתיות כן.

ולמודדים שבינינו: כתוב שהאדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב, כלומר בני האדם הולכים אחרי ראות עיניהם ואין לדיין אלא מה שעיניו רואות, ואילו ה' הוא היודע את אשר נמצא בתוך מסתרי הנפש. אולי כדאי לנסות קצת להדבק בבורא וללכת אחרי מידותיו, ללמד זכות על כל אדם, לראות כל אחד ואחת בעין טובה, ולנסות להבין לליבותיהם ולקשייהם של העומדים מולכם.

בואו נהיה אנשים של לב, אנשי אמונה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
בקטמון, שניהם עולים לתורה, אותו דבר
| 05-05-2012 21:13
מי ששוכב עם נידות, ללא חופה ונישואין, מועלה לתורה בשכונת קטמון , בדיוק כמו בוגר ישיבה שממש משתדל, למרות שהוא בניגוד למה שעושה כל העדר. ככה זה, במקום לעודד ולהעצים את אלה שמשתדלים, מתייחסים אליהם כאוטסיידרים, לא מעודכנים. אם יש לנו יחוד כציבור , ציוני דתי, צריך לחזק לא רק מי שהוא אחלה ציוני ומשרת בסיירת , אלא גם את מי שדתי. ודתי ירא ה' , הוא גם אחד שלא מדבר לשון הרע. וודאי ,שקל וחומר בן בנו של קל וחומר, את זה שהוא גם משתדל להחצין את שניהם גם יחד
2
צודק כל מילה בסלע
| 05-05-2012 21:31
3
תקן אותי אם אני טועה
מני | 05-05-2012 21:38
כל מה שאתה אומר בעצם הוא שיש הגדרה שונה ל"דתיות" ול"אמוניות" ושה"תלונה" של אלה שההתייחסות אליהם נקבעת רק על פי ה"דוסומטר" פשוט לא מנוסחת נכון? (אתה טוען שהם היו צריכים לבקש להפסיק למדוד את אמוניותם על פי הדוסומטר שלדבריך הוא המדד לדתיות)
4
מאמר ילדותי ביותר מזכיר ויכוח בין אחים מי יותר חזק
שחר | 05-05-2012 23:46
ואם מדברים על מקום הלימודים אז זה רק מראה כמה החשיבה שלך סטריויטיפית אבל בסדר תחשוב שאתה הכי דתי והכי טוב (וגם בטח הכי צנוע....)
5
אם אתה כותב באינטרנט אז אתה פחות דתי
דוד | 06-05-2012 0:00
הרי האינטרנט הוא מכשיר השטן של החילונים
6
אתה לא צנוע לגבי עצמך ולכן לא דתי מספיק
נועם | 06-05-2012 6:00
7
יש כתבות שקוראות לאחדות ויש כאלה שגורמות לפילוג
נועה | 06-05-2012 7:37
וכתבה שמהללת סוג של דוסמטר ואת השיטה של מי יותר דתי ללא ספק נועדה כדי לזרוע יותר פירוד בעם ובכלל מה זו הכותרת הזו? איזה מסר אתם מנסים פה להעביר? שיש יהודים סוג א' ויש כאלה סוג ב'? סרוגים תמיד תפסתי ממכם אתר שפוי וידידותי לכול רבדי היהדות היום גיליתי שאתם סגורים לא פחות מקיצוני בית שמש
8
ומה עם מעשים שבין אדם לחברו?
נועם | 06-05-2012 9:00
זה כבר לא נחשב בימינו? הם לא פחות חשובים ואולי אף יותר חשובים מאשר מצוות בין אדם למקום. ופעמים רבות הל"א דוסים "מצטיינים בהם יותר מ"הדוסים"
9
לפי הכתבה מי שהוא חוקות הגויים מהברזלינו/שטריימל וכו'
מאיר | 06-05-2012 9:08
עד סוג הנעליים (בדיוק כמו שהיה בחו"ל בארץ המוצא, אחד כזה הוא יותר יהודי ממי שמקיים מצוות. תתביישו. חותמו של ה' אמת. ראינו בתקופה שלפני השואה שקידשו את החיצוניות והתעלמו מהלכות מפורשות (כמו לא לעשות את התורה קרדום לחפור בו, איסור עליה לא"י וכו') ואז ה' סילק השגחתו והייתה השואה. המצב בארץ לא רחוק מזה.
10
לכל מי שהבין ולמי שלא
משה | 06-05-2012 9:16
הטענה המרכזית במאמר היא שכל עוד נגדיר את עצמו כדתיים כלומר כל היחס הרוחנית שלנו לתורה ולמצוות הוא כאל דת אז ממילא נהיה כולנו נתונים לעיניים בוחנות ולמדידה. אבל אם נעמיק יותר בחיינו ונגדיר אתעצמנו לא כדתיםאלא כמאמינים וניתן יחס של כבוד לחובות הלבבות, אז נוכל להפך כולנו לחברה שלא מודדת ולא נמדדת. ואז נוכל לזרוק את הדוסומטר שלנו לפח האשפה. במהרה בימינו. ועל כך רבות בפנקסיו של הרב קוק זצ"ל.
11
ל-10
משה | 06-05-2012 10:49
אם כך, הכתבה הזו היא: א. מיותרת כי זה בדיוק מה שהכתבה אליה הוא מגיב אמרה. ב. כתובה בצורה גרועה ועם כותרת פרובוקטיבית כי היא לא אומרת במפורש שצריך לזרוק את הדוסומטר הזה. בקיצור, כל מה שאתה אומר נכון אבל הכתבה הזאת מביאה לדברים הפוכים ממנו. אז בשביל מה? ועוד בספירת העומר...
12
מסכנות הנשים הדתיות חונקים אותן ובמקרים ומשתיקים אותן
מעין | 06-05-2012 13:53
התירוץ דוסו מטר
13
יהודה איש קריות מנאמני תו"ע מכין דיווח למבקר על המגיבים
חבר בנאמני תורה ועבו | 06-05-2012 14:53
על המגיבים בעד התורה פה. ראו הוזהרתם
14
עצוב שזה מה שמעסיק אותך
חוזרת בתשובה | 07-05-2012 7:04
בגלל דיבורים כאלה אני מודה לה' שלא גדלתי בבית דתי,אם כבר התפקיד של ה' הוא לשפוט ושל החברה לתמוך בדרך. מטרת המצוות ממש לא לסמן וי חברתי...גם אם הדברים ''נכונים'' העיסוק הזה הוא שיטחי ורק מרחיק אנשים.מהיהדות
15
הכותרת מטעה! כבר באתי להעלות אותך על המוקד
דוסית אחת | 08-05-2012 11:45
אבל נראה שגם אתה נגד הדוסומטר. ותודה שיש אלוקים בוחן לב וכליות ולא שרוולים וחצאיות =] יישר כח
16
אני מקפיד על "לא יהיה לך" ואיני מציית ל"גדולים".
עמוס | 08-05-2012 19:37
עד כדי כך שאפילו איני רואה עצמי חייב לעשות ההיפך. אני יותר דתי.