אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קיזוז משכורות מחבלים: חשיבה פרגמטית היא טעות

משיקולים פרגמאטיים של דאגה ליציבות הרשות הפלסטינית, אנו מממנים בעקיפין תשלום לרוצחי יהודים. אנחנו חוששים שאם לא נעביר את הכסף, הרשות הפלסטינית תקרוס והמצב הביטחוני ידרדר

קיזוז משכורות מחבלים: חשיבה פרגמטית היא טעות
  (צילום: Wisam Hashlamoun /Flash90)

'ואתה את דמנו אוסף בכדים,

כי אין לו אוסף מלבדך.

ואתה תבקשנו מידי הרוצחים,

ומידי השותקים גם יחד.' ('מכל העמים', אלתרמן)

'אמרו להם גוים: 'תנו לנו אחד מכם ונהרגהו, ואם לאו הרי אנו הורגין את כולכם'. יהרגו כולן ואל ימסרו להן נפש אחת מישראל' (תוספתא תרומות ז:א).

דרך התורה היא דרך מעשית ופרגמאטית. 'וחי בהם – ולא שימות בהם', עדיף לעבור עבירה מאשר למות. אבל לגישה הפרגמאטית הזאת יש קווים אדומים. יש מקרים חמורים שבהם עלינו למסור את נפשנו ולא לחטוא. על שלוש עבירות אמרה התורה 'ייהרג ובל יעבור', יש ציווים שעליהם אנחנו מתאבדים.

גם במישור הציבורי יש קווים אדומים שבהם התועלת הפרגמאטית מוסטת הצידה. כשרוצחים מבקשים את נפשו של אחד מאיתנו, נסכן את חייה של הקהילה כולה ולא נמסור את חייו של יהודי אחד.

הרשות הפלסטינית מעבירה מדי שנה למעלה ממיליארד שקל לרוצחי יהודים. כל רוצח, גם הרוצח של אורי אנסבכר הי"ד, יקבל מיליוני שקלים במשך כל ימי חייו כתשורה והוקרה על הרצח.

ביוזמתם של חברי הכנסת אלעזר שטרן ואבי דיכטר נחקק חוק המקזז את הכספים הללו מהמיסים שממשלת ישראל מעבירה לרשות הפלסטינית. ובכל זאת, למרות שבהתאם לחוק, סכום של 100 מיליון שקל היה צריך להיות מקוזז לפני שבוע מהכספים המיועדים לרשות, הדבר לא התבצע עד עכשיו.

משיקולים פרגמאטיים של דאגה ליציבות הרשות הפלסטינית, אנו מממנים בעקיפין תשלום לרוצחי יהודים. אנחנו חוששים שאם לא נעביר את הכסף, הרשות הפלסטינית תקרוס והמצב הביטחוני ידרדר.

חשיבה פרגמאטית בעת הזאת היא טעות חמורה. ממשלת ישראל אינה יכולה להיות שותפה לעידוד רצח של יהודים, גם אם הדבר יעזור לביטחון האזרחים. ישנם מקרים שבהם הערבות ההדדית גוברת על השיקולים הפרגמאטיים. תדע האומה הישראלית וידע העולם כולו- דמה של נערה שנשפך בירושלים אינו הפקר. לא נשתוק על רצח יהודים גם אם המחיר יהיה כבד.

=======

המאמר יתפרסם בשבת הקרובה בעלון 'שבת בשבתו'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הכסף עובר למשפחות המחבלים
הרשות תקרוס? | 30-06-2019 9:24
מה איפכת לי אם הן תקרוסנה? לעולם לא, כי יש להן אבא ואמא, לא להטבים