אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האיחוד האירופי: "מגבירים את המאבק באנטישמיות"

מועצת האיחוד האירופי אישרה הצהרה ראשונה מסוגה למען מאבק באנטישמיות וחיזוק ביטחונן של הקהילות היהודיות באירופה. בהצהרה האיחוד מבטיח לפעול במטרה "להבטיח לעם היהודי עתיד בו יחיו בביטחון"

האיחוד האירופי: "מגבירים את המאבק באנטישמיות"
  פרלמנט האיחוד האירופי (צילום: שאטרסטוק)

מועצת האיחוד האירופי אישרה היום (חמישי) הצהרה ראשונה מסוגה למען מאבק באנטישמיות וחיזוק ביטחונן של הקהילות היהודיות באירופה. ההצהרה, אשר אושרה פה אחד על ידי 28 מדינות, גובשה על ידי אוסטריה יחד עם הקונגרס היהודי העולמי וגורמים נוספים.

ההצהרה קוראת למדינות האיחוד האירופי לנקוט צעדים חשובים על מנת להבטיח את הביטחון של הקהילות, המוסדות והאזרחים היהודיים באירופה, זאת במטרה "להבטיח לעם היהודי עתיד בו יחיו עם אותה תחושה של ביטחון וחופש כמו כל שאר אזרחי האיחוד האירופי". עוד נאמר כי "הביטחון של העם היהודי הוא צורך מיידי הדורש פעולה של המדינות החברות ומוסדות האיחוד האירופי".

 בנוסף מודגשת בהצהרה החשיבות לחינוך וזיכרון השואה. ההדגשה נעשית במסגרת קריאה לאימוץ הגדרת IHRA לאנטישמיות והקדשת תשומת לב מיוחדת של גורמי אכיפת החוק באירופה לתכנים אנטישמים ברשת הקוראים לטרור.

בין הנקודות הנוספות בהצהרה: אימוץ ויישום אסטרטגיה הוליסטית כדי למנוע ולהילחם בכל צורות האנטישמיות; הגברת המאמצים להבטחת ביטחון הקהילות היהודיות על ידי הגברת שיתוף הפעולה בין רשויות אכיפת החוק המקומיות/לאומיות לבין הקהילות היהודיות; מימון ויישום של אמצעי אבטחה; חקירה ראויה והעמדה לדין פלילי על פשעי שנאה אנטישמיים ועוד.

את ההצהרה העלתה לאישור אוסטריה תוך שיתוף פעולה הדוק יחד עם הקונגרס היהודי העולמי אשר פעלו להכרזת ההצהרה. הקונגרס היהודי העולמי פעל בצמוד לרשויות ממשלת אוסטריה והמוסדות האירופאים, יחד עם הקהילה היהודית באוסטריה והקונגרס היהודי האירופאי בתהליך הפיתוח לתוכן ההצהרה. הקונגרס היהודי העולמי קיים למעלה מ-100 פגישות בשבועות האחרונים עם נציגי המדינות באיחוד האירופי על מנת להדגיש בפניהם את חשיבות ההצהרה ואת משמעות אימוצה על ידי האיחוד.

"אני מברך את החלטת מועצת האיחוד האירופי לאמץ את ההצהרה החשובה הזו למען המאבק באנטישמיות וההגנה על הקהילות היהודיות" אמר נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר. "ימים ספורים בלבד לאחר תוצאות סקר CNN שהציג עליה בתופעות האנטישמיות באירופה, ועם דעיכת זכר השואה – הצהרה זו הינה הכרה ברורה של ממשלות כל המדינות החברות באיחוד האירופי, כי נדרשת פעולה רצינית, הן מבחינה פוליטית והן מבחינה מעשית, למען טיפול באתגרים הברורים והספציפיים של שנאה עתיקה זו".

"אנו מצפים להמשיך לעבוד עם מוסדות האיחוד האירופי ועם ממשלות המדינות החברות בו ביישום ההצהרה" הוסיף. "בנוסף, בהזדמנות זו, ארצה להודות במיוחד לקנצלר האוסטרי סבסטיאן קורץ על הובלתו בנושא זה. אני מקווה שכעת המועצה האירופית תמנה מתאם למאבק באנטישמיות, אשר יעקוב אחר יישום צעד ראשון חשוב זה."

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, ציין כי"מדובר בהצהרה חשובה וקריטית לתפוצה היהודית בעולם, אנחנו מאמנים ומקווים כי בעקבותיה מדינות האיחוד האירופי יישמו בפועל את ההצרה למען רווחת הקהילות היהודית. הקונגרס היהודי העולמי ימשיך לפעול למען ביטחון הקהילות היהודיות ברחבי העולם ולמען מאבק בתופעות האנטישמיות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו