אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת הרב אלון:השבר גדול, אך מי שלא הכיר לא יבין

הרב ירוחם שמשוביץ', תלמידו של הרב מוטי אלון, המשמש כיום כמורה בישיבת 'חורב', מתאר את תחילת ההיכרות שלו עם הרב אלון ועל התחושות הקשות מרגע התפוצצות הפרשות סביבו

פרשת הרב אלון:השבר גדול, אך מי שלא הכיר לא יבין

פרשת הרב מוטי אלון.

הרב ירחם שמשוביץ' תלמידו של הרב מוטי אלון, המשמש כיום כמורה בישיבת 'חורב', מתאר את תחילת ההיכרות שלו עם הרב אלון ועל התחושות הקשות מרגע התפוצצות הפרשות סביבו.

תחת הכותרת: "החלום ושברו 2", כתב הרב שמשוביץ כי מדובר ב"יום עצוב וכואב".

הרב שמשוביץ סיפר: "במשך שנות בחרותי הוא היה מורי ורבי הנערץ. הוא שנתן לי את טעמה של תורה (ולא שלא היו לי רבנים לפניו או באותו הזמן, אבל הוא נתן לי את התחושה של הורדת התורה למציאות ולחיים). הוא היה האדם איתו התייעצתי על הכל, שחיבק וניחם ברגעים הקשים ושמח ברגעים הטובים (ולא, מעולם הוא לא פגע בי. רק חיבק ונישק באופן אבהי ורגיל ולא בשום קונוטציה מינית)".

"כשנישאתי לראשונה הוא חיתן אותי, וכשהתגרשתי כאב את כאבי. הייתי מהמקורבים ביותר. התארחתי בביתו והייתי בן בית. כל המשפחה הכירה אותי. זה התחיל עוד בזמן הצבא, כששמעתי על שיעורו במכון הגבוה לתורה בבר אילן, עם הזמן מסתם משתתף קבוע, הפכתי להיות מהמתפעלים את השיעור וקיבלתי אחריות על ארגון המקום והקלטת השיעור. עזרתי בכל וכן, גם בקבלת קהל לפני או אחרי השיעור במכון ש"י". הרב שמשוביץ מספר כי "מעולם לא הייתה דלת נעולה ונכנסתי ובאתי בכל זמן ובכל עת, דבר שרק הקשה עליי את הדברים עת פורסמו ההאשמות הראשונות".

"אני גם הייתי זה שנפרד ממנו מעל הבמה, בעת שיעורו האחרון באוניברסיטה לפני הפרישה שלו לשבתון- שבאותו הזמן עוד חשבנו שהיא זמנית. בעת שהתפרסם המכתב הראשון של תקנה והתפוצצה הפרשה, סירבתי להאמין וישר נסעתי למגדל. רואיינתי וצולמתי כאחד מתלמידיו, וטענתי שלא יכול להיות, שאלו האשמות שאין הדעת סובלתן, ועם זאת שזה קרע גדול מכיון שהמאשימים הם מגדולי רבותינו".

"תיארתי את התחושה כמו ילד שהוריו מתגרשים ומבקשים ממנו לבחור בין אבא לאמא. שוחחתי עם חלק גדול מרבני 'תקנה', ניסיתי ללבן את הסוגיה, שוחחתי גם איתו ושמעתי את מה שאמר. והקרע היה גדול. שוב, כיצד ניתן לגשר בין הרגש לבין השכל. בין מה שאנחנו מכירים מקרוב כל כך לבין ההאשמות הנוראות והבלתי נתפסות. כיצד אפשר להתנתק ממי שחבים לו כל כך הרבה. ותמכתי, וניסיתי להמשיך ולהיות כמו שפעם".

"המשכתי ללכת לשיעורים במשך תקופה, והאמנתי שמדובר באי הבנה, בטעות, שלא יתכן שהדברים הינם כפי שנתפסו ותוארו. גם אחרי המשפט, היה קשה להאמין. בסופו של דבר, כתב האישום היה רזה ביחס להאשמות, פסק הדין הסתמך על מילה שבעל פה ועל פרשנות של כוונה. והתחושה הייתה, שזה לא ייתכן. שזו אי הבנה".

"עם השנים, ועם שיחות כואבות עם מכרים שחוו פגיעה, הקושי התעצם. הטענות גיבשו פנים. ועדיין, הקושי להאמין והמחשבה שאולי לעולם לא נדע. שלא ניתן באמת לרדת לשורש העניין. שזה לא יתכן. והחיים הובילו להתרחקות מעצמם. והפסקתי לנסוע אליו, אולי גם בשל החלחול בכאב של אי הידיעה והפקפוק וחוסר היכולת להכריע. בייחוד לאור עמדתם התקיפה של הרבנים שעומדים כנגד ובראשם מו״ר הרב אריאל שליט״א. אך גם עם תמיכתו של מו"ר הרב דרוקמן שליט"א".

"כן המשכתי לשמור על קשר מרחוק, בעיקר של מייל ווואטסאפ יומי מתורתו, גם אם המעבר לתורות חסידיות קצת הרחיקו (ולא בשל ההתרחקות מהחסידות, אבל זה עניין אחר), אבל לא באמת הייתי מסוגל לקרוא או להקשיב. הכאב והצער היו גדולים מידי. וקיוויתי שפעם הדברים יתבהרו ויובהרו באופן חד משמעי. כבר לפני כשבוע החל זמזום כלשהו, והפרסום היום נחת כרעם ביום בהיר. אין לי מושג על דיוקו ואמינותו, כן ניסיתי לקיים בירור עם חברים מהתקשורת ועם מקורבים אליו. והתחושה היא בעיקר של שוק. שבר גדול ומחודש. שהפעם כנראה שאין מנוס מלהאמין".

"אכן אין אפוטרופוס לעריות, וכנראה שיש דברים בגו. אולם אין זה מתפקידנו לשפוט או לדון אף אדם עד שנגיע למקומו, ואין אדם שלא עלול ליפול (וזה כל מהותה של תורה שמלמדת אותנו את העלול לקרות, ומצווה רק את מי שהדברים נוגעים אליו ושעלול להכשל בהם). ואולם אין בכך כדי להמעיט מתחושת הכרת הטוב על מה שהיה, והזכרון של כל הטוב והיקר, יחד עם כאב ותדהמה וצער גדול ועמוק. מי שלא הכירו מקרוב, ולא נחשף לכריזמה, לחום ואהבה (הלא מיניים) לזכרון שבאמת אכפתי לכל מי שנפגש, שפך שיחו, כאבו בפניו, לקשר הבלתי אמצעי שבאמת חודר לעמקי הנפש, לא יכול להבין. וכרגע, נגמרו המילים, רק הדמעות זולגות ולא מפסיקות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
אין מתפקידנו לדון אדם -תפקידנו להגן על ילדנו
זמן לדמעות-זמן לעשות | 06-12-2018 13:25
בעוד הרב ממרר בבכי.. חוסר הרצון להבין ולפעול מיידית, היא הלבנת פני הנפגעים, השתקת קולם, רצח נשמתם. הם יישאו בשקט את צערם הכפול והמכופל, השפלתם, סיוטיהם, חורבן חייהם. בעוד חדשים מועלים לעולה - על חשבון זחיחות הקהילה. לידיעת הרב המכובד - זהו חטא החטאים. אין חטא גדול מזה. ורק שהקבה יסלח.
2
כתבת מקסים
אבי דוידוביץ | 06-12-2018 13:58
נפלא. הרגשה של רבים מתלמידיו. תבורך.
3
פדופיל
יוסי | 06-12-2018 14:01
אין סליחה ואין מחילה בטח שתיתגרש כי אב פסול חיתן אותכם אם אתה מלמד עליו קו זכות אז כניראה נהנתה מהנגיעות שלו בה לי להקיא על הרבנים המזוייפים האלה
4
תגובה יפה ומעוררת כבוד
י | 06-12-2018 14:12
יישר כח
5
הרב ירוחם היקר
מתתיהו | 06-12-2018 14:23
תגובתך היא המשך ישיר להעלמת העין, נמיכות הרוח והמחשבה, והתלות הנוראה במוטי אלון, למרות שהוא עבריין מין מועד שבעזות פנים לא מוכן להכיר בחטאו להיכנס לתהליך רפואי. גם עתה אני בספק גדול לגבי כוונותיו. אתה כותב כנראה יש דברים בגו, זהו?? ריבונו של עולם! איזו עזות פנים כלפי כל התח שבדקו ופסקו גם לפני חמש שנים כבר. ואתה מחנך כיתת בנים רל. אינני יודע מאיזה מקום פנימי אדם מגיע לתלות ככ חריפה ברבו, כנראה שגם סיפור חייך (שאתה משתף כאן) גרם לכך, אך דע לך יהודי יקר, לא כך דרכה של תורה. יש לך להתפלל ולהתענות ולהתחנן בפני הקבה שיעשה איתך חסד אמיתי וישכיח ממך את כל התורות והטובות שנתן לך רשע זה. זוהי לא תורת חיים זהו סם מוות שהאגו והתאווה ניהלו אותה. המחלה לא התפרצה היא הייתה שם כל הזמן, בכל לימוד בכל מגע, מוטי אלון בנה את עצמו ואת תורתו ככיסוי לתאוותיו ולמחלתו. ממש כמו העבריין מצפת יש לזרוק את ספריו ולבקש שרישומו בליבנו ימחק לעד. ה' ירחם. זו הסיבה שאין לכנותו יותר רב, התורה היא לא ידיעות או יכולות פדגוגיות, היא סם חיים של אישיות חיובית וקדושה. לא כזה היה רבך. אני מתפלל בשביל משפחת אלון שהוא ילך לטיפול ארוך ויסודי, וגם לאחר מכן לא יעז ללמד או לייעץ, ויחיה את חייו האישיים בביתו. ואם עוד יש לשפוט אותו בפלילים כמובן שיש לעשות זאת. ואתה הרב ירוחם ושאר תלמידיו המסכנים, ה' ישלח לכם עוז וגבורה להתגבר ולצלוח את הניסיון הקשה. יש לכך סיבה שרשע זה חדר דווקא לליבך, ויש בידך את הכוח לתקן. חנוכה שמח למרות הכל!!!
6
זה לא קשור לעריות. זו מחלה נפשית שצריכה טיפול
משה הופמן | 06-12-2018 14:29
לא מדובר בכבישת היצר של איש לאשה. מדובר במחלה. ואני מתפלא על הכותב. האם ראית רב נוסף שמחבק בצורה כזאת בחורים צעירים? מעולם לא ראיתי. זה תמרור אדום. כרטיס צהוב ויותר מכך.
7
הלם כאב ובושה
אבי | 06-12-2018 14:52
אני אדם חילוני...את גדולתו הכרתי דרך שעור התורה בימי שישי בערוץ אחד...טוב לו מותו מחייו, על הנזק שגרם לכולנו. שוד ושבר !!!
8
למה צריך רבנים בכלל ?
לא ברור | 06-12-2018 16:14
כל אדם עם מנת מישכל מינמלית מסוגל לדעת לבד איך לנהוג. הרבנים המרכזים סביבם תלמידים ומעריצים אינם שונים מגורו מצוי בכת הודית, ומתברר גם כי אינם מוסריים יותר.
9
מנובל ברשות ובסמכות של דרוקמן
שלום | 06-12-2018 17:07
דרוקמן נושא באחריות וחייב להתפטר לאחר שזיכה את הנבלה גם לאחר המשפט והנה עכשיו פתאום אינו מדבר אינו יכול לפגוע במשפחתו אבל פגע ופוגע גם עכשיו במשפחות הנפגעים שהוא זיכה את הנבלה
אני מוחה על כבוד תלמידי חכמים.
תגובה. | 09-12-2018 17:51
הרב דרוקמן בשבילך.
10
חד משמעית
התמים | 06-12-2018 17:49
הגיע הזמן שגם הרבנים יבינו שמערכת המשפט - גם אם איננה פועלת על פי דין תורה - לא מכוונת לפגוע סתם . מי שהורשע בדין - הוא עבריין. נקודה. גם אם הוא מאנש. איש במערכת לא ירשיע אדם ללא ראיות, כנקמה או על רקע דתי, מיגזרי או גזעי. ועבריין מורשע אין לרומם, אין להגן עליו ואין להניח מראש כי עשה תשובה. קודם שיוכיח כי טופל וכי שינה מדרכו. דיבורים בעלמא אינם שינוי דרך. עברייני מין לא יכולים לעשות תשובה בטרם יעברו טיפול יסודי - וגם אז לא תמיד הטיפול עוזר. בוודאי שבדברי תוכחה ומוסר לא נחזיר למוטב עבריין מין. לרבנים שאינם מטפלים בעלי הכשרה מתאימה וידע, אין מושג באשר להלוך הנפש של עבריין מין ובאשר לאפשרות ולדרך לשקם עבריין מין - ומוטב להם שיתרחקו מעיסוק בנושא.
11
חסיד שוטה טיפוסי
שאלתיאל תחכמוני | 06-12-2018 19:02
לאורך כל המאמר ניכרת הסכנה המרחפת על לומדי תורה מסוג המחבר. השכל הישר מתבטל, רגשי המוסר הטבעיים לא קיימים יותר. מה נותר ? חסיד שוטה שמבזבז רוב זמנו בחיבוטי נפש שווא במקום לעמוד כגבר, כבן אדם מן הישוב ולהשתמש בשכלו הישר...אם יש לו.
12
האם כבודו מגלה את אותה הסובלנות כלפי הומואים
חסיד שוטה | 06-12-2018 19:33
אחרים במגזר?
13
ירושלים
שמי | 06-12-2018 19:54
בלתי נתפס. חושך ואור. אדם עם יכולות רוחניות פנומן ביחסי אנוש. זוכר כל מי שפגש לפני עשרים שנה לעשר דקות ויודע את עמקי נפשו. אכפתי ואוהב ומסור באופן שאין כדוגמתו. וזה חוץ מהפירושים המקוריים תשומת הלב לכל מילה בתורה הזיכרון של מדרשים הניתוח והחדשנות. אי אפשר להבין איך כוחות כאלה הולכים ביחד עם רוח שטות נוראה שהיא כבר רשעות לפגוע באחר כשאתה מבוגר ומבין את המשמעויות והמחירים זה כבר סוג של התאבדות. לא נתפס מה קורה בדור הזה איזה בלאגן. גם אני נטיתי לחשוב שפורום תקנה נתנו למעשיו פרשנות מחמירה. ועכשיו. טלטלה
כל הגדול מחברו יצרו גדול ממנו
חיים | 09-12-2018 13:40
הרב אלון הוא אדם ענק עם לב רחב כמו שרבים כתבו כאן צריך לזכור שהקבה קבע בחירה חופשית בעולם הזה, וככל שאדם גודל ומתעלה, כך יצרו גדל עימו עמ לתת בחירה חופשית יש ללמוד מכאן לא ללכת עיוור אחרי אדם, יהיה גדול ככול שיהיה, יש ללכת באדיקות אחרי ההלכה, שהיא הגנה הכי טובה מפני נפילות
14
כאב רחמים וכעס
שהם | 07-12-2018 2:06
אני מודה לך על כתיבת שורות אלה בהם היית לי לפה.היטבת לקלוע להרגשתי לאחר שלושים שנה לימוד של תורתו.מרגעים עליונים של ניצוצות אש לילות שלמים של התעלות בחבורה של מאות ,לתהומות .שבר .כעס.כאב.תסכול.רפואה שלמה לכולנו.
15
אחרי הכול,לא לשפוט
אביתר | 07-12-2018 6:21
אין אנו יודעים מה מקורם של מעשים שאינם ראויים בנפש האדם..רק יש לזכור כי בבסיס נפשו של כל אדם קיים טוב מוחלט.והטעויות הינן חיצוניות לו...
16
לגשת מייד ולהגיש תלונה במשטרה
אופיר | 07-12-2018 9:47
זה אמיתי?!? פורום תקנה זו דרך אלגנטית צינית וצבועה של סוטי מין להתחמק מעונש. קורא לכל מי שהוטרד מינית או הותקף מינית לעשות מעשה אחראי ומחויב המציאות לגשת מיד!!! ולהגיש תלונה במשטרה. כל עוד הכביסה המלוכלכת מכובסת בתקנה עאלק, עוד ילדים ונשמות רכות ינוצלו מינית. זה זועק לשמיים! בתור מי שחווה ניצול, כנראה שכל הצדיקים חובשי הכיפות לא מבינים את משמעות הפשע הזה. זה לחרב לילד חיים שלמים. אדם שמנצל או פוגע מינית בקטין, מקומו מאחורי סורג ובריח. אחרת עוד ועוד יפגעו. מי שנפגע ולא ניגש להגיש תלונה למשטרת ישראל, פוגע בעוד ילדים וקטינים. פשוט ככה!
17
כתבת יפה
חגית | 09-12-2018 0:47
כתבת יפה
18
משהו שאני לא מבינה בכל הסיפור
רחל | 09-12-2018 1:06
מה לא היה ברור כבר לפני כמה שנים שפורום תקנה פרסם מה שפרסם? איזו סיבה היתה לא להאמין להם? פורום כל כך רחב ורציני שלא היה לו שום עניין להפיל את מוטי אלון. תמיד אפשר להמציא תאוריות קונספירציה, אבל ברצינות לא היתה שום סיבה לא להאמין להם.
19
אם באמת יש דבר מה בתורתו, למה להחרים?
רב אחר | 20-12-2018 11:56
אני בספק גדול שיש בכלל תורה של אלון כפי שהמורה של הישיבה כותב, שהרי כל דבריו אינם בגדר חידושים אלא סידור של דברים שנכתבו לפניו, ואין בכך מעבר לזה. אבל באם נניח שיש בהם משום חידוש או עומק מיוחד, מה הבעיה להמשיך לשמוע את שיעוריו גם בהינתן והוא עשה את כל הדברים? לטעמי חייבים לחשוב בצורה חיובית ולא להאמין לשמועות רכילויות ולשון הרע נגדו, שכן אין שום עדות של שני עדים כפי שצריך לפי ההלכה. מה גם שבעידן החדש הקהילה הדתל (ולמעשה גם החרדית) מאוד סובלנית כלפי פייגלעך, ולא יתכן לקבל פייגלעך בתור טבחים ושפים, ולמנוע מהם לספר סיפורי סבתא חסידיים וקבליים בתור רבנים.