אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אין מניע משפטי": הוכשר היישוב חרשה בבנימין

כדי שניתן יהיה לקדם את ההליך התכנוני להסדרת היישוב חרשה במהירות, אושרה דרך הגישה. ראש מועצת בנימין בביקורת: "פתרון שאינו מידתי ושמעמיד בספק את היכולת לממש את הסדרת הישוב"

"אין מניע משפטי": הוכשר היישוב חרשה בבנימין
  (צילום (חרשה) הר כביר)

דרך הגישה לישוב חרשה בבנימין אושרה בחוות דעת להכשרת היישוב, כדי שניתן יהיה לקדם את ההליך התכנוני להסדרת המקום במהירות, זאת באמצעות חפירת מנהרה מתחת לדרך הגישה, שנמצאת בחלקה על אדמות שאינן בבעלות המדינה.

במשרד המשפטים התבקשו לבחון הפקעת מקרקעין בבעלות פרטית פלסטינית לצורך הסדרת דרך הגישה ליישוב חרשה. והודיעו כי "בנסיבות העניין יש מקום לנקוט בדרך של הפקעת זכות החזקה והשימוש באופן זמני בשיטת "החפירה והכיסוי", על מנת להביא לביצוע מהיר של הדרך כבקשת הדרג המדיני".

כרמית יוליס יועצת חקיקה, כותבת עוד כי  "הובהר לנו מהדרג המדיני כי קיימת דחיפות בקידום הטיפול בסוגיה, כדי שניתן יהיה לקדם את ההליך התכנוני להסדרת המקום במהירות".

לכאורה יתכן כי אין מניעה משפטית מהפקעת זכות החזקה והשימוש לצמיתות. נזכיר כי בגדרי שיטת "החפירה והכיסוי", נפגעת זכות החזקה והשימוש רק בשלב הביניים בו מבוצעות עבודות החפירה והבניה. יצויין, כי מדובר בקרקע מירי, ועל כן בחינת ההפקעה היא למעשה בחינת ההפקעה של זכות החזקה והשימוש, ולא הפקעת זכות הבעלות הערטילאית, אשר מראש נמצאת באדמות בסיווג זה בידי הריבון.

בעמדות הצדדים תידרש העמקה משפטית נוספת לרבות בחינת הנסיבות העובדתיות, העלויות הכרוכות בחלופות אלו ועמדות הצדדים ביחס אליהן. דבר זה יצריך קיום ישיבות נוספות והבאת הדברים להכרעה משפטית, על כל המשתמע לעניין משך זמן הבדיקה.

עם זאת, במשרד מבהירים כי עמדה זו רלוונטית להסדרת הגישה לחרשה, וניתנת מבלי שלובנו עד תומן העמדות השונות בעניין זה, ולאור לוחות הזמנים, ואין בה כדי למנוע אפשרות של הפקעת זכות השימוש והחזקה בקרקע לצמיתות במקרים אחרים עתידיים, שייבחנו לפי נסיבותיהם.

מהיישוב חרשה נמסר: "אנו מודים ומעריכים מאוד את כל המסייעים בידינו לקדם את ההתיישבות בהר הטוב הזה ומקווים שהדרך סלולה כעת לבנייה מאסיבית והרחבת היישוב כהנה וכהנה.

ימי החנוכה הם ימים מתאימים להיזכר באמת הפשוטה שביטא שמעון החשמונאי: "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבנו נחלת אבותינו".

פתרון שאינו מידתי

ישראל גנץ ראש המועצה האזורית בנימין ביקר את חוות הדעת: "אנו מצפים שהליכי התכנון וההסדרה יתקדמו במהירות. הפתרון שאומץ כעת לביצוע מנהרה בשיטת חפירה וכיסוי בעלות גבוהה מאוד של מיליוני שקלים הינו פתרון שאינו מידתי ושמעמיד בספק את היכולת לממש את הסדרת הישוב.

משכך, קרא לממשלה ובראשה לראש הממשלה "לחזור לדרך המלך ולאמץ את הפתרון של הפקעת הדרך הקיימת, פתרון אשר הוצע ע"י משרד הבטחון ומופיע בחוו"ד של היועמ"ש לממשלה, ולחילופין לתקצב את ביצוע המנהרה".

נזכיר, כי בסוף חודש אוקטובר ניתן פסק דינו של השופט בדימוס ג'ובראן בבג"ץ 794/17 זיאדה ואח' נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית ואח', בעניין המתווה שגובש ע"י הממשלה להסדרת אתר מגורים זמני למפוני עמונה בנכסי נפקדים הסמוכים לאתר ממנו פונו. העתירה עצמה התקבלה, ברוב דעות, אולם כלל השופטים היו תמימי דעים באשר לסמכותו של המפקד הצבאי לפעול לטובת האינטרסים האזרחיים של התושבים הישראלים באיו"ש.

בעקבות פסק הדין, נבחנה מחדש הסדרת דרך הגישה לישוב חרשה שבבנימין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו