אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רב המשטרה: "המשטרה עושה עבודת קודש ומשלמת מחירים מטורפים"

ברקע סערת המפכ"ל, הרב רמי ברכיהו, הרב הראשי של המשטרה בראיון לסרוגים: על מדור ההלכה החדש שעתיד להיפתח במשטרה, על בעיות ייחוד בסיור, ועל המעוז החדש של הציונות הדתית - המשטרה

רב המשטרה : "עלייה במספר השוטרים הדתיים"
  (צילום: סרוגים)

מיוחד לסרוגים: ראיון חג עם הרב הראשי של משטרת ישראל

הרב ברכיהו נבחר לתפקידו לפני שנתיים על ידי המפכ"ל היוצא רוני אלשיך. תפקיד הרב הראשי של המשטרה היה חסר במשך 5 שנים עד לבואו של הרב ברכיהו, ומולא על ידי ממלא מקום סגן ניצב הרב משה גפני.

האם המשטרה צריכה רב ראשי? איך שוטר ושוטרת יכולים ליסוע ביחד בסיור לילי? על התייעצות עם רבנים חרדיים וממלכתיים כאחד, ועל דמות רוחנית גם לשוטרים מוסלמים ונוצרים. צפו בראיון לסרוגים:

הרב רמי ברכיהו, 51, הגיע להיכרות עם המשטרה דרך תכנית "מאמינים במשטרה" בה עמד בראשה. התכנית מהווה מסגרת לבוגרי הציונות הדתית לאחר צבא להתברג ולהתקדם במשטרת ישראל. עיקר התכנית הגיעה לאחר הפינוי בעמונה ב-2006 כאשר בציונות הדתית הבינו שאחרי ההישגים בצבא ובתקשורת, גם במשטרה צריכים להיות ציבור דתי בתפקידים בכירים.

אבל בשביל ליצור את המסגרת לכך צריך את המעטפת התורנית וההלכתית של המשטרה, ומהר מאוד הבינו שהסיפור במשטרה מורכב יותר מאשר במערכות ביטחון אחרות. לא נכתבו חומרים הלכתיים מסודרים במשטרה, ומאליו אין ספר "הלכות משטרה" – והפער גדל אל מול חומרי הלימוד ההלכתיים שיש בהקשר לצבא.

הכניסה למטה הארצי של משטרת ישראל. צילום: סרוגים

המעוז החדש של הציונות הדתית – המשטרה

לתוך הסבך הזה נכנס הרב ברכיהו במטרה ליצור מסגרת ראשונית ואחידה לכלל המשטרה. לראשונה יוקם מדור הלכה במשטרת ישראל. ישנו חיבור לכל ראשי עולם התורה: מהרבנות הראשית, דרך רבנים חרדיים וממלכתיים כאחד. הפסיקה האחרונה היא של הרב הראשי למשטרה, אבל ישנה התייעצות והתדיינות רבה לפני כן.

האתגרים ההלכתיים של המשטרה מורכבים, בגוף ביטחון שפעיל 24/7 עם אינספור מקרים מגוונים של בעיות הלכתיות בשבת, צניעות, כשרות וכדומה.

ישנה עלייה בשטח של דתיים במשטרה. הרב ברכיהו רואה את זה במניינים 'המפוצצים' בכל היחידות, בעלייה של מספר השאלות ההלכתיות, ובכלל בנראות של חובשי כיפות רבים במשטרה. לדברי הרב ברכיהו, גם בכך שהמפכ"ל עצמו היה עם כיפה יש בכך כדי להראות שהציונות הדתית נכנסת למשטרה ויכולה להתקדם בה.

הפן המורכב והמתאגר של הרב ברכיהו מצוי בכך שהוא לא רק הרב של משטרת ישראל אלא הרב של כלל השוטרים: גם המוסלמים, הנוצרים, הדרוזים והצ'רקסים והוא צריך להיות גם בשבילם דמות רוחנית, ערכית וחברתית. זה אתגר שכנראה לא נמצא באף משרד רבני אחר.

השוטרים: הגיבורים האמתיים

לאחר שנתיים בתפקיד, הרב ברכיהו יכול לסכם בינתיים שההבדלים בין המשטרה והצבא כלפי חוץ הם לא נכונים: הצבא לפעמים נתפס כמגן וביטחוני, בעוד המשטרה לפעמים נתפסת כמעוררת בעיות כלפי האזרח. אבל הרב ברכיהו מדגיש שההפך הוא הנכון: המשטרה עושה עבודת קודש ומשלמת מחירים מטורפים. המשטרה נמצאת כל רגע ורגע עבור ביטחונם של אזרחי ישראל, ובחנוכה ראוי לזכור את הגיבורים האמתיים של ישראל:

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ממש בשורה - מדור הלכה. עוד מכרה זהב לג'ובים
יוסף | 06-12-2018 13:58
מי צריך מדור הלכה אדוני? בשביל זה מינו אותך כרב. אבל במדינת חלם ממנים רב וגם פותחים מדור הלכה, ומה יעשו בדיוק במדור הלכה חוץ מבטלה בתשלום. די לעשוק הקופה הציבורית בשם הדת!! אני כותב את הדברים כדתי שקצה נפשו מהתערובת בין דת לכסף ופוליטיקה. השאירו את הדת בטהרתה, שחררו את ידיכם מכספי הציבור.
2
להכשיר את השרץ
מאייר | 06-12-2018 17:09
מר רב ניצב אלשיך היה צריך מטריה של רב לידו .. עליו נאמר פשוט נבלה בשוק ואל תצטרך לבריות משטרה שצריכה לשמור על עובדי אלילים הומטיחם ולסביות וכל מיני כופרים ומינים לא הייתי רוצה לעמוד בראש הגוף הזה ועוד שאני צריך לשמור על בטחונם במצעד ההומואים ולסביות בירושליים מה שלא עשה אנטיוכוס וטיטוס עשה אלשיך וטיטוס היה מקים על שם אלשיך שער וקורא לו שער אלשיך המתייון מהיהודי כלחיי אלשכונוס אם על זה תפארתיכם חבל על תפילותיכם