אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
מבזק

גם אם ברקוביץ' ייבחר, סיכוי אפסי למינוי רב ציוני לירושלים

הציונות הדתית זועמת, איך משה ליאון הסרוג מכר את ירושלים לחרדים, וקוראת לתמוך במועמד החילוני עופר ברקוביץ', שלדעתה כן ימנה שני רבנים ציוניים דתיים לעיר. זה המקום להבהיר כי גם אם ברקוביץ' ייבחר ברוב עצום, הסיכוי למנות רב עיר ציוני לירושלים - אפסי

גם אם ברקוביץ' ייבחר, סיכוי אפסי למינוי רב ציוני לי-ם
  (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)

המערכת הפוליטית בירושלים סוערת סביב ה'דיל' של משה ליאון עם החרדים על תמיכה בו תמורת מינוי שני רבנים חרדים הרב משה חיים לאו והרב דוד יוסף, לעיר הבירה.

הציונות הדתית זועמת, איך משה ליאון הסרוג מכר את ירושלים לחרדים, וקוראת לתמוך במועמד החילוני עופר ברקוביץ', שלדעתה כן ימנה שני רבנים ציוניים דתיים לעיר.

זה אולי המקום להבהיר כי גם אם ברקוביץ' ייבחר ברוב עצום, ויקים קואליציית חלומות עם כל המרכיבים הציוניים במועצת העיר – הסיכוי למנות רב עיר ציוני לירושלים הוא אפסי.

את ההליך מתניע שר הדתות

תהליך בחירת רב עיר, לא נעשה על ידי העירייה, אלא קודם כל על ידי משרד הדתות. לאחר פטירת דוד אזולאי ז"ל, אין כרגע שר ממונה, והסמכויות נמצאות בידיו של יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי, ובהמשך הם ככל הנראה יועברו לחבר כנסת אחר מש"ס.

את רבני הערים בוחרת מועצה ציבורית, המורכבת מחברי מועצת העיר, חברי המועצה הדתית, נציגים של הרבנות, של משרד הדתות ושל נציגות בתי הכנסת ואנשים נבחרים מתוך העיר. בשלב זה לחרדים יש יתרון מובהק, כשהם ממנים את נציגי הרבנות, המועצה הדתית ונציגי משרד הדתות. גם בתוך מועצת העיר יש להם כמעט חצי, כך שגם שם הם יזכו לנציגות. ראש העיר יוכל למנות נציגים משלו, אך זה ככל הנראה לא יספיק.

את מי רוצה למנות הציונות הדתית?

עכשיו, נלך שלב אחד קדימה. נגיד שעופר ברקוביץ' מנצח והוא ראש העיר הנבחר בקואליציה ציונית, ובבחירות 2019 משתנה הממשלה, והבית היהודי מקבלת לידיה מחדש את תיק הדתות. גם בתרחיש כזה, רב ציוני לא נראה באופק. והסיבה היא המריבות הפנימיות.

את הרב אריה שטרן מינו בירושלים בצורה הבאה. הנציגים הסרוגים בעיר כינסו אסיפה גדולה, העלו מספר שמות ובסופה נבחר הרב אריה שטרן כמועמד מוסכם על ידי כולם לרב הראשי. לאחר שהשם שלו עלה, התחילו להתניע את המהלך לבחירת רב ראשי. להסכמה הדתית הצטרפו כל הנציגים החילוניים והלייטים: מרצ, ניר ברקת, רחל עזריה וסיעת התעוררות, ומינו גוף בוחר שנועד למנות את הרב שטרן. וגם הוא נבחר רק לאחר 'דיל' עם הספרדים למינוי הרב שלמה עמאר לרב ספרדי.

אצל החרדים, השמות כבר על השולחן – הרב משה לאו לאשכנזי, הרב דוד יוסף לספרדי. ואצלנו? קשה לחשוב על שמות אפשריים שיהיו מקובלים כעת על הנציגות הסרוגה והחילונית כאחד. הרב שמואל אליהו שהוא מועמד "ברירת מחדל" לרב ספרדי, הוא סדין אדום לא רק אצל הרפורמים והשמאלנים, אלא גם אצל חלק מהדתיים הליברלים, שמרכיבים את הסיעה של ברקוביץ'. ועוד זכורה ההפגנה של הנציגים ה"ליברלים" נגד מועמדתו מחוץ לעיריית ירושלים בזמן ההצבעה. רב ספרדי סרוג אחר, לא עולה אפילו כאפשרות.

אנשי תג מאיר אומרים תהילים נגד בחירת הרב אליהו (ארכיון, סרוגים)

בגיזרת הרבנים האשכנזים, גם אין מועמד כרגע שיחתמו עליו אפילו בתוך המגזר – מה שיוביל שוב לריצה כפולה, כמו שהיה בבחירות לרבנות הראשית לישראל כשהרב סתיו רץ במקביל לרב יעקב שפירא, כדי להביא את שניהם להפסד לרב לאו.

אם הציונות הדתית רוצה למנות רב בירושלים, והדבר נכון גם לערים נוספות כמו חיפה, תל אביב ובהתסכלות הלאה לעוד חמש שנים, לבחירות לרבנות הראשית לישראל. היא קודם כל צריכה להכריע מי המועמדים שלה, ורק אחר כך להתחיל להתניע את המהלך לבחירת הרבנים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אנא קחו את הר' שמואל
נחום תקום | 05-11-2018 12:27
כך צפת תיפטר ממנו
גהינם כלה ואתה אינך כלה, חצוף!
למגיב 1 | 05-11-2018 18:21
.
2
לדעתי הציונות הדתית כושלת פעם אחר פעם
לוי | 05-11-2018 13:02
במקום לשכב על הגדר בשביל הרב סתיו שבכל מקרה לא היה נבחר לרב הראשי, חברי המפלגות הציוניות היו צריכות להילחם עבור בחירת הרב אליהו שהוא מועמד ראוי ביותר. הרב אליהו זכה להצלחה מסחררת, וזאת ללא תמיכת הציונות הדתית. רק שבנט ככל הנראה חש מאוים מדרכו של הרב אליהו, וזורק את תפקידי הרבנים לחרדים. אותו דבר קרה בבחירות לרבנות ירושלים. הרב דרוקמן התקשר למועמדים כדי שיצביעו לרב עמאר ולא לרב אליהו. ושוב, הציונות הדתית מוותרת על רבנות מאירת פנים בשל הלילברלים שמובילים אותה.
3
רב ראשי
דודי | 05-11-2018 13:12
הרב אוריאל לביא
4
הרב אדרי מהר חומה
יצחק | 05-11-2018 14:44
יהיה מקובל הדלים והחריידים
5
למה עדיף ליאון
חגית משה | 05-11-2018 14:53
עם כל הכעס עדיין מעדיף את ליאון שישמור על ירושלים מאשר ברקוביץ' השמאלני שמחויב לקרן החדשה מעדיף ירושלים מאוחדת ושלמה מאשר ספק גדול אם נזכה לרב ציוני
טיפש עוד פעם אותה שטות ממוחזרת..
אלי | 09-11-2018 3:14
איך עם רוב חרדים ועוד הרבה נציגים דלי״ם שחלקם בתוך המפלגה שלו הוא יוכל ללכת בדרך של הקרן החדשה?? מה הוא ראש ממשלה? תפסיקו עם השטויות עופר בא לעבוד לטובת ענייני העיר וזהו.. רק ברקוביץ!!!