אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: כבוד לנשים – כן, תפקיד רשמי בהנהגה – לא

בשיחה עם הרב שלמה אבינר על איגוד הרבנים החדש 'בית הלל' הוא מאחל להם הצלחה ומקווה "שיוציאו פסקים מנומקים" אך תוקף את החלטתם לתת מקום לנשים בהנהגת הארגון: "השפעת הנשים על ההנהגה, צריכה להיות לא בתפיסה מקום בולט בחברה אלא בצניעות ומאחורי הקלעים".

הרב אבינר: כבוד לנשים - כן, תפקיד רשמי בהנהגה - לא
  מאחל בהצלחה ל'בית הלל'. הרב אבינר

ראש ישיבת 'עטרת ירושלים' ורב הישוב בית אל, הרב שלמה אבינר מגיב לראשונה על איגוד הרבנים החדש 'בית הלל' עליו פרסמנו לראשונה ב'סרוגים' אתמול (ד').

"'בית הלל' הוא חוג של רבנים ותלמידות חכמים, שבא להשמיע קול צלול בשאלות תורניות." פרסמנו אתמול את ההודעה הראשונה של הארגון.

"אנו מאמינים שקולה האותנטי של תורת ישראל תומך בדמוקרטיה, בשיתוף נשים בהנהגה, ביחס של כבוד כלפי נוכרים ובפתיחות מבוקרת כלפי העולם." אמרו מייסדי הארגון, שלטענתם מורכב מכ-100 רבנים ו20 תלמידות חכמים.

עד כמה הגוף הזה פתוח? "בחרנו להיות ארגון הרבנים האורתודוקסי הראשון בעולם שפותח את שורותיו בפני נשים." הם מכריזים.

בשיחה עם 'סרוגים' מתייחס הרב אבינר להקמת הארגון ולהצהרותיו הראשונות: "הרבנים האלה ודאי יראי שמים וזו זכותם לברר דברים ולפרסמם, בעיקר בדברים ששנויים במחלוקת תורנית."

"זה טוב שהם רוצים לפרסם את דעתם בצורה מנומסת. אני רק מקווה שהם יוציאו פסקים מנומקים ולא רק הצהרות. זה טוב שאומרים דעות שונות, מי שלא יסכים יכול לחלוק עליהם ולהביע את דעתו, אבל חשוב שכל הטיעונים ההלכתיים יהיו מנומקים." אומר הרב.

מה דעת הרב על ההצהרות האחרונות שלהם, למשל פתיחת השורות גם בפני נשים?

לגבי ה"אני מאמין" שהם פרסמו, יש כמה דברים שלא חייבים להסכים עליהם, למשל האמירה שהם "הגוף הרבני הראשון שפותח את שורותיו בפני נשים".

צריך להבין שבקשר לכבוד האישה, כל הרבנים בלי יוצא מהכלל, כולל הרבנים החרדים, דואגים לנשים ומקדישים לילות כימים לטיפול בסוגיות הקשורות לנשים. כל הרבנים מתייחסים אליהן בכבוד.

"לגבי שיתוף נשים בהנהגה, אנחנו הולכים על פי השיטה של הרב קוק, שבשני מאמרים שלו לגבי זכות בחירה לנשים, אומר שהשפעת הנשים על ההנהגה, צריכה להיות לא בתפיסה מקום בולט בחברה אלא בצניעות ומאחורי הקלעים. עירוב נשים וגברים זה דבר לא טוב."

כאן מפסיק הרב אבינר את הראיון והולך להביא את ספר מאמרי הראי"ה, כדי להקריא ממנו קטע מתוך שני מאמרים העוסקים בשילוב נשים בהנהגת עם ישראל:

"בתורה בנביאים ובכתובים, בהלכה ובאגדה, הננו שומעים קול אחד, שחובת עבודת הצבור הקבועה מוטלת היא על הגברים שהאיש דרכו לכבש ואין האשה דרכה לכבש, ושתפקידים של משרה, של משפט ושל עדות, אינם שייכים לה, וכל כבודה היא פנימה."

"אנו אומרים תמיד: כבוד הנשים – כן, השפעת הנשים – כן, תפקיד רשמי בהנהגה – לא, ערבוב – לא." אומר הרב אבינר.

הכל לפי התורה

"ביחס שלהם לדמוקרטיה, לא כולם מסכימים שדמוקרטיה זה האידיאל העליון, אבל לפי המציאות העכשווית זה אפשרי, אבל כמובן כל עוד היא לא סותרת את התורה.

ודאי שצריך יחס של כבוד כלפי הנוכרים, אבל כמובן שצריך לדעת שהארץ הזאת היא שלנו ולא של הנכרים, גם הפתיחות המבוקרת כלפי העולם זה ודאי טוב, וברור שאמות המידה של הביקורת הם לפי התורה."

מה אומר הרב על השם החדש של הארגון 'בית הלל'?

"אם הם רוצים להביע בשם 'בית הלל' כי הם לא סוברים חומרות יתרות, אז הם ודאי צודקים, שהרי יש לנהוג על פי מידת היושר ולא לכפות חומרות על האומה.

אבל יש לזכור שבעקבות הרמח"ל במסילת ישרים במידת הנקיות, יש דינים גמורים שנחשבים בטעות כחומרות כגון: לשון הרע, גזל בצורה של מוסר כלכלי ירוד וכן חוסר מרחק מספיק בין גברים ונשים."

ובשורה התחתונה הרב תומך בהם או לא?

"כמו שאמרתי, זהו גוף חשוב ואנחנו מברכים אותו בהצלחה ומקווים שיביאו ברכה על עם ישראל".

כינוס ההקמה של 'בית הלל' יערך בשבוע הבא בנתניה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
זהו גט הכריתות של הרב אבינר לכלל הציבור הדתי לאומי
נעם | 26-01-2012 18:19
הרב אבינר שליט"א יהיה רב החרדלי"ם והוא מתאים להם והם מתאימים לו. ומאה הרבנים האלה ועוד רבנים יותר מבוגרים מהם כמו הרב שרלו יפסקו לרוב הציבור הציוני דתי ובטח שהפסקים שלהם מתאימים הרבה יותר לעם ישראל כולו. ילך כל אחד לפי מחנהו ובא לציון גואל
2
אשרינו שיש לנו רב כזה כמו הגר"ש אבינר
בני | 26-01-2012 19:27
שאוהב ומכבד את כולם, למרות המחלוקות
3
שובניסט מזעזע מפחד מנשים
נעמה | 26-01-2012 19:36
4
שוביניסט. אין שום הלכה האוסרת על נשים לייצג עצמן
אפרים | 26-01-2012 19:40
אין שום הלכה האוסרת על אשה לנהל לעצמה את החיים
5
ארגון בית הלל אינו זקוק להסכמה של הרב אבינר
| 26-01-2012 20:34
6
דווקא אני מעדיף נשים בהנהגה על פני רבנים בהנהגה
מישהו | 26-01-2012 23:46
לא לחינם קרא הרצל בספרו לסגור את הרבנים בבתי הכנסת, ואת מפקדי הצבא בקסרקטינים. אנו בעוונותינו נותנים לגנרלים מקפצה להנהגה, ומקשיבים לרבנים בשאלות פוליטיות שבהן אין להם שום סמכות או עדיפות על מישהו אחר. מעורבותם של הרבנים והגנרלים בפוליטיקה - שתי תופעות שדי מדהים איך הרצל עשרות שנים לפני שזה היה רלוונטי, כבר אז הבין שהן הרות אסון.
7
למגיב 1 - אתה קצת מבולבל
מישהו | 26-01-2012 23:53
לרוב הציבור הציוני דתי יש רב רק בשאלות הלכתיות, ולא בשאלות פוליטיות. עם כל הכבוד, בשאלות פוליטיות אנו מחליטים לבד ולא שואלים רבנים. ולרוב הציבור הציוני דתי שאני מכיר - ממש לא מפריע שיהיו נשים בהנהגה. אמרתו של הרב אבינר מתאימה דווקא לגבי מעורבות רבנים בהנהגה: היא - כבוד כן אבל מקום בהנהגה הפוליטית לא. ובאשר לדמוקרטיה, אולי תופתע, אבל רובנו מעדיפים אותה על תיאוקרטיה, אפילואם היא תהיה לאור חזונו של הרב קוק. אם כבוד הרב לא רוצה נשים בהנהגה אולי הוא שייך לציבור החרדי ולא לנו...
8
למה שלא נאמר: כבוד לרבנים - כן. תפקיד בהנהגה - לא.
דני שובבני | 26-01-2012 23:54
כמו שהיה הגר"א שפירא אומר: כולם אומרים מתי הרבנים ינהיגו את המדינה, ואני מפחד מהיום הזה.
9
ציטוט מ"מדינת היהודים"
בנימין זאב הרצל | 27-01-2012 0:21
האם נתן את כהני דתנו למשול בנו? לא! האמונה היא אמנם הקשר המאחד אותנו; אולם חפשים אנחנו בכח החכמות והמדעים. ועל כן נפר כל תחבולות כהנינו אשר יאמרו למשול עלינו, כי נדע לכלא אותם בבתי מקדשי אל, כאשר נדע לאצור גם חיל צבאנו בבתי החילות. חיל הצבא וכהני הדת שניהם כאחד נכבדים יהיו בעינינו, ככל הכבוד הגדול אשר ירחש לבנו אל משרות כהונתם, אשר עלינו לכבדן. אך בהנהגת עניני המדינה, אשר בכבודה יתימרו, אין להם כל עסק, לבל יביאו בה מבוכה מבית ומחוץ.
10
מה עם דבורה ? אסתר? מרים? גם הם היו מאחורי הקלעים?!
נתנאל | 27-01-2012 0:58
11
לכלוא את הדת בכלא
בן אדם | 27-01-2012 1:15
מי שחושב שלדעת תורה יש רק מקום בבית כנסת ובית מדרש, יודע הכל חוץ מאשר מהי תורה. לתורה שלנו יש דיעה על כל דבר, ולכן גם פולטיקה והנהגה אפשר ללמוד ממנה מה ראוי ומה לא, מי שמאשים רבנים בשובינזים, אשם בניאו רפורמיות, ומחלל את קדושת התורה, ומידמה לעולם החולני- חילוני, אם כך נראים בית הלל אני מעדיף להיות לצורך הענין בין שמאי, זה עדיף מבית אשמאי.
12
אני חושב שבשלב זה הבושה בדבריו של הרב אבינר נופלת רק על
אוריה | 27-01-2012 3:49
כתפיו וכבר יורדת מגבו של מוסד הרבנות. עוד מרגליות כאלה ודבריו יהפכו לפינת הקומדיה היומית.
13
זה ח-ר-ד-י .חשוך, גישה פרימיטיבית,חושב שהאשה -שיפחתו
חושך מצריים | 29-01-2012 17:39
14
גם בפורום תקנה יש נשים. מה הבעיה? זה לא סנהדרין
| 02-02-2012 21:12
15
שימו לב, כל מי שכותב נגד הרב אבינר
| 05-02-2012 17:34
תגובתו נראת כתגובתו של רפורמי.
16
הרב אבינר שליט"א , הרב מלמד
תמר | 22-06-2012 1:36
ממשיכים כמעט יחידים של הרצ"יה , הרב שפירא והרב אליהו .. הם חרדים לאומים .. תכניסו טוב טוב לראש רבנים הם חרדים.. חרדים לדבר ה' .. ..דתיים , מסורתיים ,שלא רוצים רב חרדי שיחפשו בתיאטרון הליצנים הרפורמים מחכים לכם ..