אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בתי הספר הנפרדים בחמ"ד מופלים לרעה מבחינה תקציבית

מנתונים שפרסם משרד החינוך עולה כי כיום רוב בתי הספר בחמ"ד נפרדים. למרות זאת על פי נהלי המשרד מוסדות אלו מתוקצבים על פי קריטריונים ישנים המפלים אותם לרעה. משרד החינוך: אנו מטפלים במצב

בתי הספר הנפרדים בחמ"ד מופלים לרעה מבחינה תקציבית
  פלאש90

נתונים שפרסם משרד החינוך על בתי הספר היסודיים בחמ"ד מלמדים כי ברוב מוחלט של בתי הספר מתקיימת הפרדה מוחלטת בין בנים ובנות כבר מכיתה א'. על פי הנתונים ב251 בתי ספר מתוך 391 לומדים כיום בנים ובנות בנפרד. בשאר 140 בתי הספר האחרים ההפרדה מתחילה בכיתות ג' או ד' או ששני המינים לומדים באותו מוסד אך בכיתות נפרדות. כך עולה מנתונים שהתפרסמו הבוקר בעיתו הארץ. על פי הפרסום מדובר בעלייה דרמטית בכמות בתי הספר הנפרדים שלפני עשור עמדה על 25 אחוז מכלל בתי הספר בחמ"ד וכיום היא עומדת על 65 אחוז מכלל בתי הספר.

למרות המציאות הרחבה הזו השוררת בחמ"ד מופלים בתי הספר הללו לרעה כיוון שבמקומות רבים ההפרדה נעשית בניגוד לנהלים הרגלים של משרד החינוך הקובעים מתי ניתן להפריד כיתות שלא על פי מגדרם של התלמידים אלא על פי כמות התלמידים בכיתה. בעקבות המצב הזה שלח לאחרונה חבר הכנסת זבולון אורלב מכתב לשר החינוך גדעון סער בו הוא קרא לשר להסדיר את מעמדם של בתי הספר הללו. במכתבו כתב אורלב כי אי הסדרת התופעה תפגע בסופו של דבר במערכת החינוך הרשמית עקב עזיבתם של הורים רבים את המערכת והצטרפותם לחינוך החרדי. "אין לי ספק שלא יתחילו פתאום ללמוד יחד ואי אפשר לכפות על ההורים דרך חינוכית שמנוגדת לאורח חייהם. האלטרנטיבה היא שיקימו עוד בתי ספר פרטיים או ילכו לחינוך החרדי. אסור לעצום עיניים: מדינת ישראל תפסיד תלמידים במערכת הציונית. המשרד חייב לתת פתרון לכיתות האלה, כאילו היו בתי ספר נפרדים. אני לא רואה פתרון אחר מלבד שיעזבו את החינוך, שזו באמת תהיה הקצנה".

יצוין כי בעקבות פנייתו של אורלב הודיע משרד החינוך כי הוא מודע למצב ויפעל לפתור את הבעיה של בתי הספר הנפרדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
התרפסות בכל ארוע
שלום | 05-12-2011 12:04
החינוך הדתי מתרפס לפני השר המפלה.את מנהיג הציונות הדתית שפועל למענם- הרב פרופ' הרשקוביץ,שר המדע הם מזמינים רק כאשר שר החיוך לא יכול להגיע.חרפה.
2
אי אפשר לכפות על ההורים?
מזרוחניק | 05-12-2011 17:01
הרי ההפרדה עצמה נכפתה על רובנו. לא ביקשנו אותה מעולם. היא באה בעקבות דרישה של קומץ תורניים שממילא פרשו מהחמ"ד ועברו ל"נועם" ודומיו. עכשיו תעלולי מנהל החמ"ד מחסלים את הממ"דים המקוריים ומביאים את התורניים "תחת כנפי הממ"ד" (מבלי לדרוש מהם לעמוד בקריטריונים של ממ"ד כמו קריטריוני קבלה...).
3
ל 1 מה הרב פרופ' הרשקוביץ עשה למען החינוך הדתי?
דוד, אחוזה | 06-12-2011 7:43
חוץ ממשחקי הכבוד את מי מזמינים ואת מי לא מזמינים? (את משחקי הכבוד כבר ראינו ביחס לאנשי גבעת אסף)
4
עשיה רבת שנים
יואל | 06-12-2011 13:07
הרב פרופ' הרשקוביץ פעל שנים רבות למען החינוך הדתי בהרצאות מאלפות בתחום הרבני והמדעי,תמיד בהתנדבות,במאור פנים ובמלוא הכבודץראוי להערכה.