אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כנס הרבנים? "אנחנו אומרות בקול ברור לא נפגענו"

בתור מי שזוכות ב"ה להיות מהלומדות והמלמדות בדור הזה, אנו אומרות בקול צלול וברור: לא נפגענו! אנו מצליחות לראות את היתרונות והיופי שבכינוס, על אף שלא היו בו נשים

כנס הרבנים? "אנחנו אומרות בקול ברור לא נפגענו"
  באדיבות המצולמות

כעת כשכינוס הרבנים מאחורינו, יש לקוות שסערת הרוחות שככה מעט, וניתן להשמיע קול אחר, מורכב יותר, בסוגיה. עם פרסום דבר הכינוס שפנה אל רבנים בלבד, ללא הכללת נשים, נשמעו קולות צעקה של נשים וגברים שראו בכך הדרה של נשים, תלמידות חכמים, תוך התעלמות בוטה ממהפכת לימוד התורה אצל נשים.

הדברים צרמו שבעתיים כשכותרת הכנס הייתה "אחדות", וכשאחד הנושאים שנידון בכינוס היה התייחסות לסוגיות הקשורות למעמד הנשים בקהילה ובבית הכנסת. הקושי התגבר לנוכח העובדה שהכינוס פנה אל כל רב באשר הוא, לרבות רבני קהילה, בית כנסת ובית ספר.

למרות ההבנה של דרישת שילובן של נשים בכינוס הנזכר, נדמה שהטוטאליות של הטענה סימאה את עיני הדוברים בשמה, ומנעה מהם לראות את הברכה הרבה שבכינוס.

בשנת השבעים לתקומת ישראל בארצו ישבו סביב שולחן אחד רבנים מכל קשת הדעות והמחשבות בציונות הדתית, ודנו בסוגיות שונות ומגוונות. היו שם רבנים שבשגרה חולקים עמוקות סביב נושאים בוערים הנמצאים בליבת החיים התורניים הדתיים-לאומיים; ישבו שם זקני הדור עם רבנים צעירים שאך החלו את דרכם ברבנות; רבנים עם פרופיל אקדמי ומדעי שוחחו עם רבנים המדירים עצמם מכל מה שנודף ממנו ריח אקדמי.

הרב רונן לוביץ' מסביר מדוע בכל זאת הגיע לכנס האחדות

לא הוזמנו – אבל גם לא נפגענו

ריקודי השמחה שהיו בסוף הערב, וחיבוק הרֵעים שהיה בין רב לרב היו מחזה מרגש ומלבב, ולצערנו אף נדיר במחוזותינו. ראויה שנת השבעים למדינה לאירוע חגיגי ומיוחד כזה, והלוואי ורוח האחדות מהכנס תלך עם הרבנים לשאר ימות השנה.

על אף חשיבות העניין המגדרי, כשבוחנים כל סוגיה אך ורק במשקפיים מגדריים נוצרים עיוותים רבים. שלילה גורפת של אירוע בסדר גודל כזה ללא אפשרות לראות את הטוב והברכה המצויים בו רק בשל היעדרן של נשים, היא מצערת מאוד.

קולות רבים שנשמעו במרחב תבעו את עלבונן של תלמידות החכמים שלא הוזמנו לכנס. בתור מי שזוכות ב"ה להיות מהלומדות והמלמדות בדור הזה, אנו אומרות בקול צלול וברור: לא נפגענו! אנו מצליחות לראות את היתרונות והיופי שבכינוס, על אף שלא היו בו נשים.

ולמרות דברים אלו, אין ספק שסוגיית שילובן של נשים בשיח התורני וההלכתי היא סוגיה חשובה וראויה שיש להידרש לה. לצערנו רבים עדיין לא הפנימו את השינויים המבורכים המתחוללים אט אט בעולם לימוד התורה של נשים וברצונן הכן לקחת חלק פעיל ושותף בהנהגה התורנית. גם אין ספק שדיון כזה חייב לכלול נשים, אם רוצים שהוא אכן יהיה רציני.

ראוי ונדרש שיהיו כינוסים רציניים, תורניים והלכתיים שיהיו בהובלתן של נשים; וגם כינוסים שבהם ישבו רבנים ורבניות לדיון בסוגיות השעה.

שכבת תלמידות החכמים היא דקה

ועוד מילה על תלמידות החכמים. הדיבור המאדיר את היקף עולם לימוד התורה נשי, והמזהה כל כך הרבה נשים למדניות, חוטא לאמת. מי שמצוי לעומק בעולם זה יודע שאמנם ב"ה שכבת הלומדות היא גדולה ואף עצומה, אולם שכבת תלמידות החכמים היא דקה. איננו צריכות להתנצל על כך. מאחורינו בסך הכול כמה עשורי לימוד. השכבה הזו תלך ותגדל אי"ה. אבל חוסר היכולת לראות דברים נכוחה וזיהוי נשים רבות כתלמידות חכמים, פוגע בעיקר במפעל העצום והמבורך של לימוד תורה של נשים.

נשים תמשכנה בע"ה ללמוד וללמד, ומי שזה מתאים לה – תמשיך לחבוש את ספסלי בית המדרש, ובסופו של דבר לא ניתן יהיה להתעלם מתרומתן להגדלת תורה ולהאדרתה ולהימנע משילובן בשיח התורני.

==

הרבנית ד"ר לאה ויזל היא דיקנית במכללת "אורות ישראל" (אלקנה) וראש תחום תורני.

הרבנית ד"ר מירב (טובול) כהנא היא ראש תכנית מתיבתא במדרשה בבר אילן.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
כנס הרבנים
שרה תאומים | 13-05-2018 12:29
מסכימה אתכן. עם זאת אני רואה פגיעה להדיר נשים מכנס כלכך חשוב.
2
אתן דוגמא אישית נוראית לתלמידות שלכן. מצדיקות השתקת נשים
אור | 13-05-2018 14:37
טוב מביך ביותר
3
פתאום כל החפיפניקיות נהיות תלמידות חכמים?
ענת | 13-05-2018 15:19
ועוד מתלוננות שלא משתפים אותן… עוד צעד בדרך לרפורמים
4
גם עוברת על האיסור ללמוד תושב"ע וגם מתלוננות
אתי | 13-05-2018 15:22
מה רגשי הנחיתות האלה? חסר מצוות שאנחנו הנשים מחוייבות בהן ואנחנו יכולות להדר בהן שאנחנו חייבות ללכת למצוות של הגברים שאיננו מצוות בהן?
5
בושה וחרפה
יעל | 13-05-2018 15:46
רבניות ותלמידות חכמים מסוגלות לא פחות מרב הרבנים שישבו שם. לדוגמא :הרבנית השופטת דר פנינה נויבירט מסוגלת להבין ולהבחין מה דינו של פלוני אך לא תבין את ההרצאות שהעבירו בכנס??? הצחקתם אותנו, ואתן רבניות המחמד אמירתכן מבזה אתכן.אל תהיינה צדקניות
דווקא הבאת דוגמא לא טובה
אורי | 13-05-2018 18:27
לא יתכן שאחת שיושבת בערכאות ונחשבת כמרימה יד בתורת משה תהיה רבנית… ולעצם העניין, הבעיה היא לא ההבנה אלא האיסור ההלכתי, הידע היותר ממינימלי (אין להשוות לימוד יסודי של שנים רבות כל היום ללימוד שנתיים שלוש ולא במשרה מליאה) , ובעיית הצניעות. ואני לא מדבר על כך שרוב הנשים האלה שייכות לאגף הלייט לייט בציונות הדתית וחושבות שהן כבר יכולות לפסוק הלכות חדשות… דבר שגם רבנים מנוסים לא ממהרים לעשות ללא הסכמה מדרג א של הרבנות.
6
תחליטו, אתן פמיניסטיות או יהודיות
אדוה | 13-05-2018 16:34
לא סתם הלמדניות הגדולות שלכן הן האנטי דתיות הגדולות ביותר.
7
כל מי שמכיר את המארגן יודע בודאות שאחדות לא היה שם
חיים מלכה | 13-05-2018 16:37
המילה אחדות זרה לו הוא מחפש אחידות שכולם יהיו תחתיו וכנועים לעמדתו מעניין שמתי שהוא החליט לפנות ללא התנגדות שכונה בארץ ישראל ולסחוט מהמדינה בתמורה בתים לאברכים וישיבה חדשה הוא לא התייעץ עם אף אחד מהרבנים שהיו בכנס הוא לא סופר אף אחד מהם העיקר שהוא רואה בישיבה החדשה שהוא סחט מהמדינה אירוע מכונן בתולדות הישיבה שלו ללא שום איזכור מי בנה לו את הישיבה
מה יש לפחד? אם הוא לא פחד לכתוב את שמו, אז הוא לא "מפחד",
ההוא גברא | 13-05-2018 19:46
הוא פשוט לא רצה, וסיבותיו עימו.
מה הבעיה לכתוב את שמו של מלמד שנתן להרוס בתים בבית אל
לחיים מלכה | 13-05-2018 18:34
ממה אתה מפחד? הרב מלמד לא מתנהג בדיוק כמו שרב אמור להתנהג, עובדה שלא התיעיעץ עם אנשים מבית אל על הריסת הבתים ובניית הישיבה וכו' .
8
הדרת נשים זה לא העיקר, למארגן הכנס אין זכות לדבר על הנהגה ואחדות,
בית אלניק | 13-05-2018 18:05
וזה בכלל לא קשור להדרת נשים, רב שכשל בישובו ובמשך שנים עשה לביתו ולישיבתו, לא יכול לדבר על הנהגה ועל אחדות, אפילו את הבחירות בבית אל הוא לא יכול לקחת כי הנוער בבית אל נגדו, מה היה קורה אם מישהו אחר היה מארגן את הכנס? הכנס הזה כולו בלוף ויחסי ציבור, מעניין מה היה לרבנים בכנס לומר על קומבינת האולפנה.
נגעת בנקודה, מי שארגן את הכנס הוא ה"משועמם",
בית אלניק | 15-05-2018 16:35
אתה באמת לא מבין דבר מתוך דבר? כי הנוער בבית אל מבין את זה טוב מאוד, בכל מקרה, אם היו מוכרים לך דירה במרמה, היית מדבר אחרת.
אתם פשוט אנשים משועממים
לא בית-אלניק | 14-05-2018 19:26
את בית אל והישיבה אני מכיר קרוב ל30 שנה, גם את הביקורת על הרב מלמד, לא המצאתם את הגלגל. אבל א. המריבות הקטנוניות של בית אל שישארו שם. ב. אין מה לעשות הכנס של הרב מלמד הצליח, אז גם לברך מותר. ג. אני רחוק מלהיות חסיד של הרב, אבל גם אתם וגם האתר שמארח את שפתכם הזולה נגד הרב, מעידה אלף עדים על הבעיות באגף השמרני של הציונות הדתית. ובגלל שאתם כל כך בעלי מידות וכולם רוצים לדבוק בדרככם הטובות ,האגף הליברלי בציונות הדתית ינצח ובגדול. זכריה בן אבקולס קטן על ידכם.
9
תלמוד תורה באקדמיה אינו הופך את הלומד לרב
יוני | 13-05-2018 21:12
לימוד תורה צריך להיות שיטתי, שס ופוסקים, דף אחרי דף, שנה אחרי שנה, שיטת הלימוד האקדמי שמתמקד בזוויות מוגבלות מסוג ביקורת השוואות מתודולוגיה, בעיקר בנושאים בלתי מחייבים כאגדה או היסטוריה של חזל, איננה מזכירה רבנות בשום צורה או דרך.
10
האמת
סוף מסכת סוטה | 13-05-2018 23:23
צודקות, אם לגברים אין 'ביטול' אז הנשים בעקבותיהן. קדושה דורשת התבטלות ויראת שמים ומיום שהרבנות הפכה מקצוע והגברים מסתכלים בסרטים אז גם הנשים רוצות להיות רבות... אוי לדור שאינו יודע אפילו מה חסר לו ...
11
הפיסקה הכי אמיצה במאמר. כל הכבוד! דברי אמת. ראו הציטוט למטה
רונית | 15-05-2018 20:42
עוד מילה על תלמידות החכמים. הדיבור המאדיר את היקף עולם לימוד התורה נשי, והמזהה כל כך הרבה נשים למדניות, חוטא לאמת. מי שמצוי לעומק בעולם זה יודע שאמנם בה שכבת הלומדות היא גדולה ואף עצומה, אולם שכבת תלמידות החכמים היא דקה. איננו צריכות להתנצל על כך. מאחורינו בסך הכול כמה עשורי לימוד. השכבה הזו תלך ותגדל איה. אבל חוסר היכולת לראות דברים נכוחה וזיהוי נשים רבות כתלמידות חכמים, פוגע בעיקר במפעל העצום והמבורך של לימוד תורה של נשים.
מסכימה עם התגובה. כל הכבוד על האומץ של הכותבות לומר את האמת
שמרית | 17-05-2018 13:59
מאד מתסכל שכל מיני נשים שלומדות תורה, אך נמצאות בשלבים המוקדמים של הלימוד (למדו רק ארבע שנים למשל), כבר עפות על עצמן וחושבות שהן גדולות הדור. הבן שלי, לאחר ארבע שנות לימוד (נטו) בישיבת הסדר (ישיבה רצינית וידועה). למרות שלמד מאד ברצינות, לא חושב שהוא רב או מורה הוראה או כל מיני תארים שכאלה. לכל הבחורים ברור, שמי שרוצה להיות רב צריך להשקיע עוד כמה שנים משמעותיות של לימוד בשביל להיות רב צעיר, ואילו הנשים שלמדו (שאני מאד מעריכה את לימודיהן) חושבות מיד שהן כבר רבניות דגולות ומורות הדור. כל הכבוד לכותבות שבאומץ וביושר כתבו על נקודה זו. חיזקו ואימצו, שנשים תמכנה ללמוד תורה, אך שידעו להעריך נכון את מה שלמדו ומה שעדיין לא. הלוואי שבעוד עשרים שנה, יימצאו מבין הלומדות כאלו שאכן יגיעו לשיעור קומה אמיתי. אז אני בטוחה שכולם גם יתחשבו בדעתן, ובדבריהן.
12
כל כבודה בת מלך פנימה
חמי | 25-05-2018 15:52
וכבר ידוע שאין לנשים ללמוד חוץ מדינים שחייבות בהן וכל המשנה ידה על התחתונה ומוזמנת להצטרף לכינוסי הרבנים הקונסרבטיבים דבר ראשון רב חייב לציית להלכה ואם הוא משנה אז תפתחו דת חדשה