מנהיגי אירופה ביוזמה חדשה נגד החלטת ירושלים

שלושה ימים לאחר שנפגשו עם ראש הממשלה נתניהו, נשיא צרפת וראש ממשלת בלגיה מקדמים יוזמה חדשה ברחבי אירופה, שתקבע כי ירושלים צריכה להיות עיר הבירה המשותפת של ישראל ושל הפלסטינים

מנהיגי אירופה ביוזמה חדשה נגד החלטת ירושלים
  נשיא צרפת עמנואל מקרון בפגישתו השבוע עם ראש הממשלה נתניהו (צילום: אבי אוחיון\פלאש 90)

אירופה נגד ארה"ב: שלושה ימים לאחר הפגישה המשותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל ונשיא צרפת עמנואל מקרון הודיעו על קידום יוזמה משותפת חדשה שתקודם ברחבי אירופה, המתנגדת להכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

ההצעה החדשה, שתוצג על ידי שני המנהיגים בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי ביום שישי הקרוב, קובעת שירושלים תצטרך לשמש כעיר בירה משותפת של ישראל ולמדינה הפלסטינית במידה ומדינה כזו תקום בעתיד.

על מנת שההחלטה תתקבל, היא תצטרך לזכות לתמיכה של מנהיגי כל 28 המדינות החברות באיחוד. כל מנהיג יוכל להטיל וטו על ההחלטה, וההחלטה לא תזכה לאישור בלי קונצנזוס של כל המנהיגים.

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל בפגישה עם ראש הממשלה (צילום: עמוס בן גרשום\פלאש 90)

בתגובה ליוזמה החדשה, משרד החוץ הנחה את שגרירויות ישראל באירופה לפעול מול הדרגים הבכירים ביותר במדינותיהם כדי לנסות ולעצור את קידום היוזמה. עדיין לא גובשה טיוטה להחלטה, אך בישראל חוששים שניסוח ההחלטה יהיה ביקורתי ויכלול קריאה לישראל לבצע מחוות לפלסטינים במטרה לקדם את תהליך השלום.

כזכור, בשבוע שעבר שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ניסתה להעביר החלטה שתגנה את הצהרתו של טראמפ על ירושלים. עם זאת, שר החוץ ההונגרי תמך בישראל והטיל וטו על המהלך- וכתוצאה, מוגריני הסתפקה בפרסום הודעת גינוי בשמה בלבד.

גינוי בשמה בלבד. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו (צילום: אבי אוחיון\פלאש 90)

"ירושלים היא בירת שתי המדינות – הישראלית והפלסטינית. זאת עמדת האיחוד האירופי" נאמר בהודעתה. "האיחוד האירופי יגביר את עבודתו לקידום תהליך השלום ולחידוש המו"מ גם בזמנים קשים אלה".

ראש הממשלה נתניהו נפגש השבוע עם מוגריני במהלך ביקורו בבריסל, ושוחח איתה על הדברים. "הפלסטינים מכחישים את ההיסטוריה שלנו. ירושלים היא בירת העם היהודי כבר 3000 שנה וגם האו"ם ואונסק"ו מתכחש לאמת ההיסטורית הזאת" טען נתניהו בפגישה. "מה שטראמפ עשה זה לשים את העובדות על השולחן. ההכרה בירושלים תהפוך את השלום לאפשרי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו