מצא תפקיד חדש? היועמ"ש רוצה לנהל את בנט

לאחר שהשר בנט החליט לבטל כנס משותף של משרד החינוך עם האגודה לזכויות האזרח, שיגר היועמ"ש מכתב לבנט, בו הבהיר כי כל שיתוף פעולה עתידי יעשה בייעוץ עם גורמי חקיקה ואף עם מנדלבליט עצמו

מצא תפקיד חדש? היועמ"ש רוצה לנהל את בנט
  במשמרת של שקד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בעוד, שר החינוך נפתלי  בנט החליט לבטל כנס משותף של משרד החינוך עם האגודה לזכויות האזרח בשל פניות של הורים שכולים ועמותת "אם תרצו", משגר היום (שלישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מכתב לבנט, בו קרא לו לשקול בשנית את כוונתו לבחון המשך שיתוף הפעולה בעתיד עם האגודה.

בנוסף דרש כי על הדבר להיעשות "בשיתוף עם גורמי ייעוץ וחקיקה, אשר במידת הצורך אף יביאו את הדברים בפניי".

להגנתו כתב מנדלבליט כי, "האגודה לזכויות האזרח היא ארגון חברה אזרחית ותיק ורב זכויות, הפועל מזה עשרות שנים לקידום ההגנה על זכויות האדם באשר הוא אדם. הארגון פועל במגוון רחב של תחומים, ופעילותו תרמה ותורמת באופן משמעותי להגנה על זכויות האדם במדינת ישראל. והא הראיה, שהכנס בו עסקינן עסק בזכויות עובדים, נושא שאין חולק על חשיבות קידומו".

בנט ערך בדיקה מעמיקה לפני שיתוף הפעולה החריג

בחודש נובמבר האחרון פורסם כי בנט הורה על ביטול השתתפות משרדו בכנס "זכויות עובדים" שנערך בשיתוף האגודה לזכויות האזרח, זאת בעקבות פניות מטעם ארגון "אם תרצו" וארגון אחר המייצג משפחות שכולות, לאחר שהביעו התנגדות נחרצת למהלך.

בעקבות בדיקת היועמ"ש, התקבלה תשובת יו"ר המזכירות הפדגוגית שהצדיק את פועלו של בנט, ואמר כי עלו טענות נגד האגודה. בהסבריו נכתב כי, "העמותה פעלה למנוע ביטול מעמד אזרחי של פלסטינים שהורשעו בעבירות טרור. המזכירות אף ציינה כי שר החינוך הנחה את מנכ"ל משרדו לקיים בדיקה מעמיקה באשר לשיתוף פעולה עם האגודה ולבחון אם פעולותיה עולות בקנה אחד עם ערכי היסוד של מערכת החינוך.

על כך השיב מנגד מנדלבליט מתוך דבריה של מנכ"לית האגודה, עו"ד שרון אברהם-ויס: "האגודה לזכויות האזרח עוסקת בהגנה על כל קשת זכויות האדם מזה למעלה מ-40 שנה… בתוך כך, האגודה גם מגנה על הזכות לאזרחות, כולל של מי שעברו עבירות חמורות; על זכויות האדם של אסירים באשר הם, ועל זכותם של בני משפחה של מי שפשעו, שלא לאבד את ביתם".

עוד נאמר בדבריהם: "אנו מגנים על זכויות בני אדם באשר הם בני אדם בין שמדובר בזכותו של האסיר יגאל עמיר להינשא, ובין שמדובר בזכותו של האסיר כרים יונס ללמוד באוניברסיטה".

האגודה לזכויות האזרח: "ארגון המגן על מחבלים"

בעיתון 'הארץ' הובאה התגובה מטעם שר החינוך שנמסר לפני כשבועיים עם פרסום ההוראה לבטל את הכנס, "לאחר שהובא מידע אודות אגודה שפועלת באופן עקבי להגן על מחבלים… משרד החינוך לא ישתף פעולה עם ארגונים שפוגעים בחיילי צה"ל או מגנים על אויבינו". במשרד החינוך הוסיפו אז כי "פעילות הארגון למען מחבלים עומדת בסתירה גמורה לערכים החשובים והמשמעותיים שמערכת החינוך העלתה על נס".

"בתגובתו הבהיר היועמ"ש שביטול השתתפות משרד החינוך בכנס של האגודה לזכויות האזרח הוא פסול", הגיבה גם מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח בעקבות מכתבו של מנדלבליט.

מנדלבליט מצידו הגן בחירוף נפש על האגודה: "האגודה לזכויות האזרח היא ארגון חברה אזרחית ותיק ורב זכויות, הפועל זה עשרות שנים לקידום ההגנה על זכויות האדם באשר הוא אדם. הארגון פועל במגוון רחב של תחומים, ופעילותו תרמה ותורמת באופן משמעותי להגנה על זכויות האדם במדינת ישראל. והא הראיה, שהכנס בו עסקינן עסק בזכויות עובדים, נושא שאין חולק על חשיבות קידומו".

ייעוץ עם היועמ"ש לפני כל פעולה עתידית

הוא אף הזכיר לאנשי משרד החינוך את הנחייתו בעבר: "אני רואה חשיבות רבה בקיומו של שיח ענייני ותורם בין ארגוני החברה האזרחית לבין רשויות המדינה, לרבות בדרך של השתתפות עובדי ציבור בכירים בכנסים ובאירועים שונים. פעילות שכזו מועילה ומסייעת לקידום האינטרס הציבורי".

"נוכח כל האמור", סיכם מנדלבליט: "מוקשית בעיניי קבלת ההחלטה המיידית על מניעת השתתפות משרדך בכנס האמור, שתוכנן מראש להיערך בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח". בהמשך ביקש gus מנדלבליט מבנט לשקול שנית את כוונתו לבדוק המשך שיתוף פעולה עם האגודה,

"ככל שתמצא לנכון בכל זאת לקיים בדיקה מעמיקה באשר לשיתוף פעולה עתידי, אבקש כי הדבר ייעשה בשיתוף עם גורמי ייעוץ וחקיקה אשר במידת הצורך אף יביאו את הדבר בפניי", דברי היועץ המשפטי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
צריך להגיד לו בפנים שם עליך...
מוני | 13-12-2017 8:33
בנט צריך לפתוח במרד, ולהגיד שם עליך פס, לא נבחרת אז לך לעזזל.
2
דיייי
גרין | 14-12-2017 15:44
היועץ למעשה מצהיר שהוא הריבון ועל פיו ישק דבר.......תתקדם.דיקטטורה שיפוטית לא בבית ספרנו
3
תעמיד אותו במקום
מפדלניק | 07-01-2018 16:06
זה הזמן שלך לגלות מנהיגות אמיתית. לא רק שאלות קשות על מנהרות בקבינט, לא רק דיבורים על תפיסת ההגה. תבהיר לו מי המנהל ומי הפקיד. מיקובע מדיניות ומי מופקד אך ורק על בעיות משפטיות, הא ותו לא. חזק ואמץ!
4
עוד חטיפה של המשילות: הפעם בידי יועץ משפטי!
דליה שוורץ | 07-05-2018 22:48
מי מינה את מנדלבליט להתערב בעבודת השר כאשר לא התבקש? כנראה בהשראת בגץ , גם מנדלבליט מרגיש שהוא רוצה להכתיב את אג'נדתו לממשלה. מי שמך?! מנדלבליט יכול לתת עצות. לא להכתיב פעולות. חבל שהוא משתמש בתפקידו כמקפצה ואימון לקראת מינוי לעליון !