על רקע המתיחות: מפקד הגרעין בארה"ב שובר שתיקה

על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב וצפון קוריאה, מפקד תכנית הגרעין האמריקני, הגנרל ג'ון הייטן, נאם אתמול בכנס הביטחון הבינלאומי שנערך בקנדה. בנאומו הבהיר שאם הנשיא טראמפ יורה לו לשגר נשק גרעיני באופן בלתי חוקי- הוא יסרב

על רקע המתיחות: מפקד הגרעין בארה"ב שובר שתיקה
  הגנרל ג'ון הייטן, מפקד הגרעין האמריקני (צילום מסך)

מפקד הגרעין האמריקני הבכיר ביותר שובר שתיקה: מפקד הפיקוד האסטרטגי של צבא ארצות הברית, הגנרל ג'ון הייטן, אמר כי יסרב פקודה אם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יורה על שיגור "בלתי חוקי" של נשק גרעיני.

בדברים שנשא בכנס הביטחון הבינלאומי שנערך בעיר האליפאקס בקנדה, הייטן אמר כי הוא חשב רבות על מה יגיד במקרה שיקבל פקודה כזו. "אני חושב שיש כמה אנשים שחושבים שאנחנו טיפשים", אמר. "אנחנו לא אנשים טיפשים. אנחנו חושבים על הדברים האלה הרבה. כשיש לך אחריות כזו, איך לא תחשוב על זה?".

צפו בדבריו של מפקד הגרעין האמריקני ג'ון הייטן

הייטן, המשרת בחיל האוויר האמריקאי ואחראי על הפיקוח על הנשק הגרעיני של ארה"ב, תיאר את תהליך קבלת ההחלטות המתרחש לאחר הוראה כזו . "התהליך פשוט מאד. אני מספק ייעוץ לנשיא, והוא אומר לי מה לעשות. אם זה לא חוקי, תנחשו מה יקרה? אני אגיד לו "אדוני הנשיא, זו פקודה בלתי חוקית". ונחשו מה הוא יעשה? הוא ישאל "מה כן יהיה חוקי?" ואנחנו נביא לו אפשרויות. נציע שילוב של יכולות מגוונות על מנת להגיב לכל מצב שיהיה. ככה זה עובד".

בדבריו הייטן הוסיף כי בחינת תגובה לפקודה בלתי חוקית היא נוהל רגיל בקרב הצבא האמריקני: "מהיום שהצטרפתי לצבא לפני 36 שנים לימדו אותי על חוקי המלחמה. יש הרבה עקרונות בלחימה- וכולם מוגדרים בחוק. אם אתה מבצע פקודה שהיא בלתי חוקית, אתה תלך לכלא. אתה יכול ללכת לכלא לשארית ימיך. זה מתייחס לנשק גרעיני וכן לנשק אחר, ואנחנו מיישמים את החוקים בכל שלב. זה לא מסובך".

נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ (צילום: אבי לוי\פלאש 90)

הדברים של הייטן מגיעים על רקע המתיחות הגוברת בין צפון קוריאה וארה"ב, ולאחר שסנאטורים רבים האלו שאלות בנוגע לסמכותו של הנשיא טראמפ לפתוח במלחמה ולהשתמש בנשק גרעיני. לאחרונה טראמפ קרא למנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און "אדם שמן ונמוך", ואף הצהיר בנאום במועצת האום כי במידה וצפון קוריאה תאיים על ארה"ב- הוא "ישמיד לחלוטין" את המדינה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
אם צפון קוריאה מטילה פצצת אטום על ארה"ב
יפה יוסף | 22-11-2017 13:16
האם זה חוקי להטיל עליה פצצות הרבה? נראה שכן.