אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצעת חוק: לחייב את בית הדין להפקיע קידושין לסרבני גט

היום תעלה בקריאה טרומית הצעת החוק המבקשת לפתור את מצבן של מסורבות גט. על פי ההצעה בתום שנה מהמועד בו פסק בית הדין על הבעל לתת גט, תופעל הפקעת הקידושין והאישה לא תחשב עוד כנשואה. למרות שביתת רעב של מסורבת גט מול הכנסת, הצעת החוק לא תעבור.

הצעת חוק: לחייב את בית הדין להפקיע קידושין לסרבני גט
  החוק לא יעבור. הפגנת מסורבות גט (פלאש90)

היום (ד') תעלה במליאת הכנסת לקריאה טרומית הצעת חוק הפקעת קידושין של ח"כ שלמה מולה (קדימה), המבקשת לפתור את מצבן של מסורבות הגט.

על פי ההלכה, הזכות לגרש את האישה נמצאת אצל הבעל ואין רשות אחרת היכולה לבטל את הנישואין או להפסיקם. לעיתים מנצלים את המצב בעלים עקשניים, המסרבים לתת את הגט לאישה ומותירים אותה עגונה.

הצעת החוק מבקשת לנצל אפשרות בהלכה, ולפיה לבית הדין יש סמכות לבטל הקידושין, על ידי הפקרת הכסף (או הטבעת) אותו נתן הבעל לאישתו בחתונתם. במצב זה, לא תהיה נחשבת האישה מקודשת עוד והנישואין יפקעו, כאילו הם מעולם לא היו.

על פי ההצעה, מציע מולה להרחיב את החקיקה באופן שאם לא יעשה בית הדין שימוש בסמכות זו, תופעל הסמכות באופן אוטומטי לאחר פרק זמן של שנה.

העגונות משוועת לעזרה

מי שתומכת בהצעת החוק היא עו"ד בתיה כהנא דרור, מנהלת ארגון 'מבוי סתום', לסיוע לנשים עגונות. "הגיע הזמן שנבחרי הציבור ייקחו אחריות על העוול היומיומי המתחולל בבתי הדין הרבניים בהכשר מדינת ישראל, יעשו מעשה אמיץ ויתמכו בחוק שיחסל את התופעה המבישה של סרבנות גט."

"הצבעה בעד חוק "הפקעת קידושין" הנה הזדמנות נדירה לעשות זאת,  ומי שלא ירים ידו בעד, יהפוך שותף לאי הצדק והאפליה המתמשכת בחסות שלטון החוק".

מי שמשוועת לחוק הזה היא צביה גורדצקי, מסורבת גט מזה 10 שנים, שפתחה הבוקר בשביתת רעב אל מול הכנסת.

במכתב ששלחה לחברי הכנסת היא כותבת: "למעלה מעשר שנים אני מסורבת גט. בעלי נמצא בבית הכלא ומסרב בכל תוקף לתת לי גט. אני רואה שכל הפתרונות שנוסו עד כה אינם פועלים."

"הדרך שתאפשר לי להשתחרר מהמצב שבו אני כלואה היא הצעת החוק של הפקעת קידושין. אנא, זכרו אותי! הצילו אותי מהסיטואציה הבלתי אפשרית הזאת!"

צביה גורדצקי, כנראה תמשיך לחפש פתרונות כי הצעת החוק, ככל הנראה לא תעבור היום במליאה.

ההצעה עלתה לועדת השרים לענייני חקיקה, שהצביעה נגדו. עמדת הקואליציה לפיכך, היא התנגדות לחוק, מה שיגרום להפלתו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
יגרמו לסבל אדיר
איזו טיפשות | 27-07-2011 14:12
ההלכה לא תשתנה יהיה ידוע שהם מגורשות רק לבג"ץ,ואם מצאו מישהו שיסכים לחיות איתם באיסור כרת צאצאיהם יהיו ידועים כממזרים ופסולים לבוא בקהל והצער יהיה שבעתיים. צריך למצוא פתרונות, אבל זה לא פיתרון.
ההלכה לא רלבנטית בכלל לחילוניות!
ממזר | 18-11-2021 15:42
כן ירבו ממזרים בישראל!
2
יש פיתרון פשוט מאד!
ממזר | 26-07-2020 12:46
כל מסורבות הגט החילוניות צריכות-ויכולות להמשיך בחייהן בלי לחכות לגט בכלל-להכיר בני זוג חדשים-ואף להקים משפחות חדשות! ממזר זהו מושג דתי פרימיטיבי ודימיוני לחלוטין-והחילוניות צריכות להתעלם ממנו לחלוטין! ישנם מספיק חילונים וחסרי דת-שאין להם שום בעיה להקים משפחות עם ממזרי! אפשר כמובן לחיות כידועים במיבור-או להתחתן בנישואים אזרחיים בחול! ניתן להתארגן ברשתות החברתיות-וללדת אלפי ממזריפ חדשים בכל שנה! כן יירבו ממזרים בישראל!!!