אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אפלייה? אף אישה לא נקלטה כמשגיחת כשרות

משגיחת כשרות? רק על הנייר. למרות פסיקת בית המשפט שמאפשרת לנשים לתפקד כמשגיחת כשרות, בשנתיים האחרונות מונו 178 גברים לתפקיד, ואפילו לא אישה אחת

אפלייה? אף אישה לא נקלטה כמשגיחת כשרות
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

משגיחת כשרות? בינתיים זה רק על הנייר. בשנתיים האחרונות נקלטו כ-200 גברים כמשגיחי כשרות במועצות הדתיות השונות, אך אפילו לא אישה אחת.

כזכור, בעקבות עתירה של "אמונה" מלפני כארבע שנים, פסק בג"צ כי אין עוד מניעה לנשים מלשמש משגיחות כשרות. מאז, אפשרה הרבנות ל-12 נשים להיבחן, וכולן עברו בהצטיינות את מבחן ההסמכה, ואולם בכך הסתיים לכאורה התהליך, שהיה אמור לפרוץ דרך חדשה. למרות אפיק התעסוקה, שנראה מבטיח, נקלטו במהלך השנים 2015-16 178 משגיחי כשרות ב-93 מועצות דתיות ברחבי הארץ, ואולם אף לא אישה אחת

בדיון שנערך לפני שנה בוועדה לענייני ביקורת המדינה, ציין מנכ"ל המשרד לשירותי דת, כי על-פי הערכת משרדו יש צורך להסמיך כ-4000 משגיחי כשרות, והמשרד אף מגביר מאמציו להתגבר על המחסור. כאלף גברים נבחנו, לדבריו, בשני מועדים הסמוכים למועד הדיון, ואולם רק כ-60% מאלה עברו את הבחינות בהצלחה.

המשגיחות עברו בהצלחה את המבחנים

מי שלא מקבלת את המצב היא יו"ר אמונה ליאורה מינקה. במכתב ששלחה למנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס ואל מנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן, כותב מינקה והיועצת המשפטית של 'אמונה' ציפורת שימל, כי למיטב ידיעתן אף לא אחת מבין אלף הנבחנים הייתה אישה, ומצטטות מתוך דו"ח מבקר המדינה, שכבר קבע באופן ברור: "מצב שבו שיעור הנשים מכלל משגיחי הכשרות הוא פחות מאחוז, משמעותו הדרה מעיסוק זה, דבר שאינו עולה בקנה אחד עם הדרישה למתן שוויון הזדמנויות בתעסוקה. על הרבנות ועל המשרד ליזום פעולות פרו-אקטיביות לעידוד שילוב נשים במקצוע השגחת כשרות".

מינקה ושימל מדגישות, כי לא נותר מקום לספק, שהגורמים המוסמכים מעדיפים לנקוט בדרך של "שב ואל תעשה", במקום ליזום, כמצופה מהם וכמצווה עליהם, פעולות מעשיות להעלאת שיעור הנשים מתוך כלל משגיחי הכשרות המועסקים ולשילובן במערכת.

"יש פה רפיון של המערכת. העיוות הזה דורש תיקון, ואנו מוכנות לסייע בכך ולקדם את הנושא. אין שום סיבה בעולם, שהרבנות לא תנצל פוטנציאל עצום של נשים, הבקיאות ומנוסות בתחום. עובדה היא שבוגרות הקורס של אמונה זכו ב-100% הצלחה, לעומת 60% מהגברים" טוענת יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
משגיחות כשרות
שרה דבוש | 29-08-2017 15:03
לעניות דעתי, מונתה משגיחת כשרות במלון/בית הארחה "נס עמים"
אז בטח לא אוכל שם
אני | 01-09-2017 13:40
עם כל הכבוד לנשים (ואני בתוכן), אין לאשה מספיק ידע הלכתי, מה לעשות ואנחנו לא שם...
2
כל הכבוד לציפורת שימל ולאמונה
| 29-08-2017 15:24
3
איזה נשים נחיתיות יש בציבור הדתי
| 29-08-2017 15:28
נשים. תסתפקנה בלהיות משגיחות כשרות במטבח
לגמרי.......
מור | 31-08-2017 23:19
שפילות מה קרה לציבור?
4
לא לעניין
משה | 31-08-2017 0:19
להכניס אשה בכשרות ולא בטנקים