סמוטריץ' לסרוגים: "דרוש זעזוע. אם נתניהו יתקפל - לא אצביע עם הקואליציה"

סמוטריץ' לסרוגים: "דרוש זעזוע. אם נתניהו יתקפל - לא אצביע עם הקואליציה"

הטבח בנווה צוף. ח"כ בצלאל סמוטריץ' אומר לסרוגים כי אם נתניהו ייכנע בנושא המגנומטרים הוא לא יצביע עם הקואליציה, ומציע לבנות בית כנסת בהר הבית כתגובה לרצח משפחת סלומון

"אם נתניהו יתקפל - לא אצביע עם הקואליציה"
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הטבח בנווה צוף. ח"כ בצלאל סמוטריץ' אומר לסרוגים כי אם נתניהו ייכנע בנושא המגנומטרים הוא לא יצביע עם הקואליציה, ומציע לבנות בית כנסת בהר הבית כתגובה לרצח משפחת סלומון.

המגנומטרים הם הביטוי הכי מובהק לריבונות

היום שאחרי הפיגוע ומתחילים לשמוע קולות חרטה על הצבת המגנומטרים בהר הבית, בטח בשמאל, אבל גם בתוך הימין. מה דעתך?

בעיניי זה יהיה מסוכן מאוד, וחמור מאוד. זה המשך קו של כניעה לטרור ולאלימות. חשש כזה לעמוד על שלנו. אנחנו כל כך צודקים בנקודה הזו.

כולם אומרים, 'מה אתם נאחזים במגנומטרים?', אני אומר הפוך. זו הריבונות – לקבל החלטות לגופו של עניין. לא מדובר כאן באצבע בעין לערבים, אלא להראות שאני שולט במקום, ואני מקבל את ההחלטות המבצעיות שנראות לי נצרכות. ולכן המגנומטרים הם הביטוי הכי מובהק לריבונות.

להקים בית כנסת בהר הבית

אנחנו כמעט 24 שעות אחרי הפיגוע וממשלת ישראל נכון לעכשיו לא עשתה כלום. מה אתה היית עושה או מציע לו היית חבר קבינט?

אני הייתי סוגר את הר הבית למוסלמים ומקים בו בית כנסת הבוקר, בשטח שבו מותר להיכנס לפי כל השיטות. זה מסר לערבים, אם אתם חושבים שאתם תשיגו משהו דרך האלימות והטרור בהר הבית – אתם תשיגו את ההפך. יהיה עוד פיגוע – נסגור את הר הבית לערבים באופן קבוע.

זו צריכה להיות המשוואה. טרור חי על מוטיבציה ותקווה. מדובר במשהו רציונלי – הוא נועד להשיג השגים. אם תהיה הבנה ברורה שכל פעולת טרור, לא רק שלא מביאה השגים אלא גם מביאה את ההפך ופוגעת בצד השני – זה ייתפס.

אנחנו מסתכלים על הממשלה והקואליציה, וחוץ ממך אף אחד לא מדבר בעד פעולה אקטיבית נגד הטרור. שומעים שרים וח"כים מתחילים לשאול על הצורך במגנומטרים וטענות על קבלת ההחלטות של נתניהו. אבל שום דבר אקטיבי.

זה לא מדויק, שמעתי את גלעד ארדן אומר את הדברים, ואת השר צחי הנגבי, שאומר שאם הערבים לא רוצים מגנומטרים שישארו בחוץ ושאותנו לא יכופפו באמצעות אלימות. ויש עוד חברים בקואליציה שיודעים שהערבים צריכים לשלם מחיר.

לפני שנה וחצי ניר ברקת הוביל בירושלים את מדיניות הכתרים. אחרי כל פיגוע, היו סוגרים את השכונה ממנה יצא המפגע בבטונדות ולא היה מעבר. אחרי שבועיים ההנהגות המקומיות הגיעו על ארבע, על הברכיים וביקשו שיפתחו להם את המעבר. אז הוא אמר להם איפה שיש בלגאן – לא תתפרנסו, וזה עזר.

אם אנחנו שילמנו עכשיו מחיר כבד וקשה, הם גם צריכים לשלם מחיר. בכתר על כפרים, בהגבלת תנועה, בסגירת מעברים לתקופה, הם צריכים להיות אלה שמשלמים את המחיר.

לזעזע את הקואליציה – לסגור את המושב שבוע מוקדם יותר

אבל עברו כבר 24 שעות מאז הטבח הזה, ובינתיים כלום, והדיבור הוא לכיוון הסרת המגנומטרים יותר מאשר פעולה נגד הערבים?

אני אומר לך שאם המגנומטרים יוסרו, אני השבוע לא רואה את עצמי מצביע עם הקואליציה, לא יודע מה אני עושה עם זה הלאה, אבל השבוע אני לא אהיה עם הקואליציה יש גבול כמה אפשר לספוג ולא לעשות.

מה החכמה לאיים, כשגם ככה השבוע מסתיים המושב של הכנסת ויוצאים לפגרה עד אחרי החגים?

נכון, אם אני לבד לא מצביע, זה לא ישפיע, אבל אני מצפה מכל חברי בבית היהודי להודיע שגם הם לא יתנו את האצבע שלהם לקואליציה. ואז אין לקואליציה רוב, ואת כל החוקים שרוצים להעביר בשבוע האחרון – יש ארבעים כאלה בערך – לא יעבירו והמושב יסתיים שבוע אחד יותר מוקדם. זה יעשה מינימום של זעזוע כדי לראות איפה אנחנו נמצאים.

אז על המגנומטרים בהר הבית תפילו את הממשלה?

לא על כל דבר מפילים ממשלה, בפרט שאף אחד לא יודע מה האלטרנטיבה, האם תקום ממשלת ימין-מרכז, או שוב ממשלת נתניהו ואותה ממשלה בדיוק. זו שאלה קשה, אבל לפחות נעשה זעזוע בקואליציה, שאי אפשר לקבל את המצב הנוכחי. יש פה הצטברות של דברים: הקפאת בנייה, כניעה לטרור – זו הצטברות של דברים שקשה להסכים איתם.

אני במקום נפתלי הייתי אומר עכשיו, שאם נתניהו מחליט להסיר את המגנומטרים, הבית היהודי צריכה הפסקה לחשוב ולסגור את מושב הכנסת שבוע אחד לפני הזמן. אני לא מכיר על סדר היום שוב דבר שהוא פיקוח נפש, בטח שלא יותר מחיי יהודים, והכניעה הזו תיצור יותר פיקוח נפש. אני אגיד את זה מחר בישיבת הסיעה, מבחינתי אם נתניהו ממצמץ בנושא הזה ונכנע לטרור ולאלימות, אז צריכים לעשות זעזוע בקואליציה. אני אעשה את זה ואבקש גם מחבריי לעשות את זה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
תגיד לי "אדון" סמוטריץ, האם מאן דהוא אמר לך שאתה אוויל
חזנוביץ' | 23-07-2017 17:43
סמוטריץ' אני מבין שנאמר לך יותר מפעם שאתה (בהתלהמותך) אוויל משריש וסכנה אמיתי ת לביטחון המדינה, "הסיקריים" (כמוך) גרמו כבר לפני 2000 שנה לחורבן הסופי של בית שני
2
אלוף העולם באיומים!!!!
דורון | 23-07-2017 17:56
הבתים בחברון בלי עמונה אין קואליציה ועוד ועוד אבל תמיד עושה את זה בפוזה שהפעם זה אמיתי...... סמוטריץ זקוק לכיסא הרבה יותר ממה שהכיסא צריך אותו
3
ברוך ה' שיש אדם אחד נורמאלי בכל הפוליטיקה הזאת
מתפקד הבית היהודי | 23-07-2017 18:22
יש רק אדם אחד בכל הממשלה הזאת שיש לו סכל על הכתפיים והוא לא מפחד להגיד את האמת וללכת איתה עד הסוף... אם יכולנו אני והרבה מאוד מחברי מתפקדי המפלגה הינו בוחרים בכך ליושב ראש המפלגה
4
נובח נובח אבל כמו תמיד לא נושך
עמונה | 23-07-2017 19:07
5
לא מורידים את המגנומטרים כי בכל מקום
| 23-07-2017 20:25
מציבים מנגומטרים גם בביטוח לאומי.הבריחה היא תחילת המפלה.אף אחד לא מונע מהערבים לעלות להר ואם הם מחליטים לא לעלות זה בדיוק כמו שהרבנים לא עולים.למי זה צריך להפריע.יש דמוקרטיה במדינת ישראל ברוך השם. צריך כוננות והקב"ה יעזור לנו בגדול. תודה לאל.
6
הוא נכנע לא התקפל
שלום | 06-08-2017 17:47
נו סמוטריץ נראה אם תתקפל הרי אתה תבנה בית כנסת בהר אבל תחריב את הבית