אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המבקר: אורי אריאל העביר עשרות מיליונים למקורבים

דו"ח מבקר המדינה מצביע על עשרות מיליוני שקלים שהעביר השר אורי אריאל לארגונים של מקורביו בהם חברי מרכז האיחוד הלאומי במקום שיופנו לגרעינים בפריפריה

המבקר: אורי אריאל העביר עשרות מיליונים למקורבים
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

דו"ח מבקר המדינה מצביע על עשרות מיליוני שקלים שהעביר השר אורי אריאל לארגונים של מקורבים שלו. בדו"ח מציג המבקר כיצד חבר מרכז האיחוד הלאומי ישב בדיונים של משרד השיכון, כביכול על תקן איש מקצועי, והביא להחלטות שתקצבו גרעינים תורניים במרכז הארץ, למרות שהכספים יודעו לפריפריה.

הדו"ח החמור של מבקר המדינה יוסף שפירא, הוכתר בכשלים בגיבושה ובהפעלתה של התכנית האסטרטגית לעידוד ההתיישבות ולחיזוקה. בדו"ח ארוך מתאר מבקר המדינה כיצד הופנו כספים שיודעו לגרעינים תורניים לפריפריה הגיאוגרפית והכלכלית, לגרעינים תורניים ברמת אביב וברמת השרון.

לקריאת הדו"ח המלא של מבקר המדינה – לחצו כאן

בין השאר כתב המבקר: "פעולות פסולות אלה הביאו לכך שמשרד הבינוי והחטיבה להתיישבות קבעו אמות מידה למתן הסיוע, כך שלא היה הבדל בין עמותות שפועלות ביישובים מוחלשים לבין אלה שפועלות ביישובים חזקים במעמד חברתי-כלכלי גבוה, ולהוצאה של עשרות מליוני שקלים מקופת המדינה לשם תמיכה בעמותות שחלק מפעולותיהן אינן עולות בקנה אחד עם תכליתה של החלטת הממשלה".

המבקר מתאר כיצד בנובמבר 2013 החל משרד הבינוי להעביר את התקציבים שיועדו ליישום התוכנית לחיזוק הגרעינים אל החטיבה להתיישבות. בסך הכול עברו לידיה 51 מיליון שקלים, כל התקציב שיועד עבור פעילות המשרד בנושא. באותו הזמן הופצה במשרד טיוטת קול קורא שניסח אגף שיקום שכונות. עוד לפני שהגיעה התייחסות הגורמים המקצועיים, דחה אותה יועצו של אריאל באותה תקופה, ישראל מלאכי: "הנוסח הנוכחי איננו עולה בקנה אחד עם מדיניות השר בהפעלת הפרויקט".

בפגישה נוספת בשנת 2014, נקבעו הקריטריונים לקבלת תקצוב, ללא ידיעת מנכ"ל המשרד והיועץ המשפטי אך בנוכחות מקורביו של השר אריאל, בהם גם חברי מרכז האיחוד הלאומי.

המבקר תוקף את מעורבות המקורבים: "אריאל אפשר מצב שבו עבר שיקול הדעת בנוגע להתוויית החלטות אסטרטגיות מהדרג המקצועי לגורמים בעלי עניין, המבקשים לקדם את ענייניהם האישיים ברמה המפלגתית וברמה העסקית. בכך נושא השר אריאל באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המנהל התקין".

עוד מציין שפירא כי "החלטותיו של השר אריאל לערב את מקורביו הפוליטיים בתחומים הנוגעים למתן סיוע לגרעיני התיישבות, ואף לייעד להם תפקידים במנהלת הגרעינים, שאותה פעל להקים במשרד הבינוי בתקופת כהונתו, מעוררות חשש כי פעל להבטיח שהתמיכה התקציבית בעמותות תופקד בידי גורמים הקשורים בטבורם לפעילותו הפוליטית והאידאולוגית של השר ואשר להם זיקה מהותית וישירה לחלק מאותן העמותות. מעורבות המקורבים אפשרה לכלול בתכנית קבוצות התיישבות שלא היו זכאיות לסיוע קודם לכן".

עוד נחשף בדו"ח כי אחת העמותות שהקים אחד המקורבים קיבלה סיוע של 68 אלף שקלים אף שלא עמדה בתנאי סף מחייב ולא היה לה אישור על ניהול תקין מרשם העמותות. לגרעין אחר בראשות מקורב אושר סיוע של 317 אלף שקלים, אך אגף שיקום שכונות פסל את הבקשה כיוון שהעמותה לא עמדה בתנאי הסף. גם בעניין זה המבקר מפרסם קריאה ליועץ המשפטי לממשלה – לבחון את הענקת הסיוע לשתי העמותות ולבדוק אם הן עומדות בתנאי הסף.

משקיעים בגרעינים בערים מבוססות

מנתונים שמפרסם המבקר עולה כי לקבוצות שפועלות ביישובים בעלי מעמד כלכלי נמוך הוקצה הסיוע הקטן ביותר, כ-4 מיליון שקלים. לעומת זאת, בקבוצות שפועלות ביישובים בעלי מעמד גבוה, כמו מודיעין, רעננה ותל אביב, הושקעו יותר מפי שניים כספים, כ-10.5 מיליון שקלים, ורובם הושקעו בשכונות המבוססות בעיר.

השר אריאל הגיב על ממצאי הדו"ח: מבקר המדינה הבהיר כי המלצתו על בדיקת יועמ״ש מתייחסת לעמותות ולא לשר.

שר החקלאות מכבד את קביעות מבקר המדינה וכבר הנחה את הגורמים הרלבנטיים לפעול בהתאם להנחיות המבקר. יודגש שהמבקר לא ממליץ להעביר לבדיקת היועמש את פעילות השר, אלא את פעילותן של עמותות מסויימות, שלשר לא היה כל קשר לתקצובן בפועל.

השר גאה על פועלו להפוך את פרוייקט הגרעינים המשימתיים לתוכנית ממלכתית, אשר אומצה ואושרה רשמית בידי הממשלה וכל שומרי הסף – היועצים המשפטיים והחשבים במשרדי הממשלה השונים והיו שותפים לכתיבת התוכנית, לקביעת הקריטריונים להפעלתה וליישומה בפועל.

אנשי הגרעינים תורמים יום יום שעה שעה לכלל החברה הישראלית, הן בפריפריה הגיאוגרפית והן בפריפריה החברתית. יעידו על כך ראשי רשויות וראשי ארגוני הגרעינים, דתיים וחילוניים כאחד."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כנסו לקבל רשימה מדוייקת של חברי ממשלה וכנסת שפועלים
אריה | 16-05-2017 16:42
הכנופיה שחיסלה את המדינה ויושבת בכנסת ובממשלה. אורי אריאל- אריה דרעי - משה כחלון - צחי הנגבי - אביגדור ליברמן - מאיר שטרית - לימור ליבנת - ארדן - סילבן שלום , עמיר פרץ - והצטרפו אליהם במחתרת איילת שקט ובנט שעבדו בלשכת נתניהו . כולם עובדים יחד עם ראש הממשלה נתניהו - לפני כן עם ראש הממשלה אולמרט - לפני כן עם ראש הממשלה שרון . מדובר על בגידה במדינה ובתושבים מזה כשני עשורים , הפרת המדינה , גזלה גורפת של תקציבים לצרכים אישיים ולמקורבים , השתלטות על השלטון בישראל והפקרת המדינה.
צודק במאה אחוז.
דוד | 16-05-2017 21:36
צודק במאה אחוז.
2
לא יכל לעשות את זה בלי שירגישו? פרשת דרעי חוזרת!!! ממממ
ח | 16-05-2017 17:32
ומה יצא מזה ועדת חקירה ישראלית.נקודה.
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח | 17-05-2017 6:29
3
אבל הצביע ברוב חוצפתו נגד העלאת קצבת הנכים לגובה שכר המ
שמעון | 16-05-2017 21:27
הבנתם איך זה הולך בכנסת????? אין להם לב לאכזרים הללו.