אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יותר מ-50% מהסרוגות חוו הטרדה מינית

סקר מסקר מעלה נתונים קשים לפיהם יותר ממחצית הנשים הדתיות חוו הטרדה מילולית. גם במקום העבודה הנתונים גבוהים, ומזנקים כשמדובר בסביבת עבודה חילונית

יותר מ-50% מהסרוגות חוו הטרדה מינית
  (צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)

ממצאים מטרידים בסקר 'מסקר' בנושא הטרדות מיניות בקרב הנשים הסרוגות.

מהסקר שנערך בקרב מדגם מייצג של נשות המגזר הדתי לאומי בישראל על גווניהן, המונה 200 נשים (שנדגמו מתוך 600 נשים אשר השיבו לסקר כחלק מהמאגר של מכון מסקר), עולה  כי 20% מתוכן סבורות כי תופעת ההטרדות המיניות (פיזיות ומילוליות), הצטמצמה או הצטמצמה מאוד בעשור האחרון במרחב הכללי. לעומתן, 46% סבורות כי תופעה זו דווקא התרחבה או התרחבה מאוד. 34% נוספות סבורות כי היקף התופעה לא השתנה לכאן או לכאן.

על השאלה בנושא הטרדות מיניות השיבו 30% מנשות המגזר כי היו עדות להטרדה מינית באופן מילולי שהופנתה למישהי בסביבתה הקרובה במהלך שהותה במקום העבודה. 5% היו עדות להטרדה פיזית כזו באותו המרחב. 22% מדווחות כי הן בעצמן חוו הטרדה מינית מילולית במהלך שהותן במקום עבודתן ו-5% מדווחות כך על הטרדה פיזית במרחב זה.

ושלא במקום העבודה, האחוזים נוסקים משמעותית: 53% מעידות כי בעצמן חוו הטרדה מינית מילולית ו- 41% חוות הטרדה מינית פיזית.

בסביבה חילונית ההטרדה גוברת

עפ"י פילוח הנשים להרכב האנושי במקום עבודתן, נמצא כי במקום עבודה שבו רוב העובדים או כולם אינם דתיים, אחוז הנשים שחוו הטרדה מינית פיזית ומילולית, או רק נחשפו להטרדה כזו במקום עבודתן, גבוה פי כמה ממקום עבודה שרוב עובדיו או כולם דתיים.

כך במקום העבודה שרוב עובדיו או כל עובדיו אינם דתיים: 38% מהנשים העידו כי במהלך שהותן במקום העבודה היו עדות להטרדה מינית באופן מילולי שהופנתה למישהי בסביבתה הקרובה. זאת לעומת 23%-24% מהנשים אשר עובדות במקום עבודה שלפחות חציו מורכב מדתיים (או כולו/רובו).

וכך בדיוק במקרה של הטרדה פיזית, במקום עבודה שרוב עובדיו אינם דתיים: 6.5% מהנשים העידו שראו זאת קורה למישהי בסביבת העבודה שלהן, לעומת 3% מהנשים במקום עבודה שלפחות חציו מורכב מדתיים.

סקר מסקר

2% הטרדות פיזיות במקום עבודה דתי

באשר לחוויית הטרדה מינית באופן אישי, במקום עבודה שרובו/כולו מורכב משאינם דתיים, 33% מהנשים העידו שחוו הטרדה מינית מילולית, לעומת 23% מהנשים במקום עבודה שהרכבו שווה מבחינת דתיים ושאינם, ו- 10% בלבד בקרב נשים העובדות במקום עבודה שרובו או כולו מורכב מדתיים.

בנוסף, במקום עבודה שרובו/כולו מורכב משאינם דתיים, 6% מהנשים העידו שחוו הטרדה מינית פיזית. אחוז זהה דיווח כך גם במקום עבודה שהרכבו שווה מבחינת דתיים ושאינם. אך במקום עבודה שרובו או כולו מורכב מדתיים, 2% בלבד מהנשים ציינו כי הן הוטרדו פיזית

יצוין כי לנשים כי טרם עריכת הסקר הוגדר לנסקרות המונח הטרדה מינית: "תחת הגדרה זו ישנו מכלול רחב של מעשים והתבטאויות, חלקן ברורות יותר וחלקן בתחום האפור או מרומזות, בהתאם למשתני מקום, זמן ועוד. בסקר זה יש להשתדל להתמקד יותר בצד הברור של התופעה ופחות בצדדים הניתנים לפרשנות. עם זאת, להרגשה ולחוסר הנוחות האישית ישנו משקל רב, לכן עלייך להפעיל שיקול דעת בבואך להשיב על השאלות הבאות."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שיתנהגו בצניעות. בציונות הדתית רוב הנשים לא צנועות.
דניאל | 20-11-2016 19:27
סרט במקום כיסוי ראש, בגדים צמודים וקצרים, התנהגות לא צנועה אז מה אתן מצפות?
2
זה תשובה למי שלא צנועה
| 02-12-2016 1:11
אי אפשר לגבר לראות אשה לא צנועה ולא להרהר אחריה מי שיגיד שזה לא נכון או שהוא מתאפק או מתבייש או סובל ודי למבינות