חוסר המנהיגות של נתניהו: גם שאלת הכותל הרפורמי תוכרע בבג"צ

חוסר המנהיגות של נתניהו: גם שאלת הכותל הרפורמי תוכרע בבג"צ

לא רק השבת ועמונה, גם בסוגיית הכותל מפחד נתניהו לגלות מנהיגות, ומעביר את ההחלטה לשופטי בג"צ שהציעו היום לארגונים הרפורמים לעתור נגד אי יישום המתווה החדש בכותל

גם שאלת הכותל הרפורמי תוכרע בבג"צ
  יזכו בבג"צ? נשות הכותל (צילום קורינה קרן/פלאש90)

בצעד יוצא דופן ביקש הבוקר (ב') בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ מהעותרים בעתירת התנועה הרפורמית וארגונים נוספים – ביניהם נשות הכותל, קולך, ישראל חופשית, התנועה הקונסרבטיבית וחדו"ש – נגד קרן מורשת הכותל, שלא להמשיך בהליך הנוכחי אלא להגיש עתירה חדשה ומורחבת בנושא הקמת הכותל הרפורמי.

העתירה הנוכחית הוגשה בשנת 2013 ועניינה ייצוג הולם בהרכבה של הקרן למורשת הכותל. השופטים טענו כי העתירה כבר אינה רלוונטית עוד, היות וענייניה זניחים ביחס לשינויים הרבים והמשמעותיים שחלו בכותל מאז הגשתה ובעיקר לנוכח החלטת הממשלה מ-31 בינואר להקצות רחבה נפרדת – רפורמית מדרום לרחבת הכותל הקיימת.

ברוב של 15 נגד 5 קיבלה הממשלה את מתווה ועדת מנדלבליט (שהיה אז מזכיר הממשלה) שהתקבלו בה פה אחד על ידי השותפים למו"מ על עתיד הכותל, ביניהם, רב הכותל, הסוכנות היהודית, נשות הכותל והתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית.

הועדה אז המליצה על הקמת רחבת תפילה שלישית בצד הדרומי של הכותל המערבי, שתשמש לתפילת נשות הכותל והזרמים הפלורליסטים. למרות שההחלטה עברה בממשלה, הודיעו הרבנים הראשיים לישראל ושר הדתות כי לא יאשרו את המתווה. נתניהו כהרגלו, הקים ועדה שתדון ביישום המתווה, ותגיש את המלצותיה בתוך חודשיים – המועד כבר פקע, אך אף אחד לא ממהר ליישם את המתווה שלמעשה מהווה הכרה רשמית בזרמים הלא-אורתודוקסים ועוד בכותל המערבי.

פריצת נשות הכותל לעזרת הגברים

עתירה חדשה בעוד שלושה שבועות

לאור זאת, הציעו השופטים נאור, רובינשטיין ומלצר לעותרים להגיש עתירה חדשה ומעודכנת נגד אי יישום המתווה החדש בכותל, תוך שהם מותחים ביקורת על הממשלה שאינה פועלת ליישום החלטתה בעניין.

השופטת נאור הבהירה שבית המשפט אינו תחליף לממשלה ולמנהיגות והשופט רובינשטיין ציין כי הפרדת רחבות התפילה תאפשר לכל אחד לנהוג על פי צו מצפונו – אורתודוקסים יתפללו ברחבה הצפונית, כפי שנהוג כיום, ואילו נשות הכותל והזרמים הפלורליסטים יתפללו ברחבה הדרומית החדשה. עוד הוסיף השופט רובינשטיין כי הכותל במתכונתו הנוכחית מייצג פלח קטן באוכלוסייה ואינו מייצגת את רצון הרוב.

לאור המלצת הרכב השופטים, הודיעו העותרים כי יגישו את עתירה בתוך כשלושה שבועות, לפני ראש השנה.

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל אמרה: "יש שופטים בירושלים. בית המשפט שלח הבוקר רמז מאוד עבה לממשלה להתחיל ביישום המתווה החדש בכותל. אני בטוחה שנציג הממשלה ששמע את דברי השופטים רץ עכשיו למשרד ראש הממשלה כדי להבהיר לכולם שהזמן אזל ושהממשלה חייבת לגלות מנהיגות ולפעול ליישום החלטתה לאלתר.

"בית המשפט הוכיח בקיאות בכל מה שקורה בכותל והעובדה שההצעה להגיש עתירה באה ממנו מאותתת לכל הנוגעים בדבר שאם העתירה תתגלגל שוב לפתחו הוא לא יהסס להכריע את הכף לטובת העותרים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו