אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האישה שתקה בבית הדין; הדיינים חייבו אותה בגט

"זכות השתיקה" של אישה שבגדה בבעלה במשך 7 שנים וסירוב לזמן לעדות את הפסיכולוגית המטפלת הזוגית והמטפלת ההוליסטית – עלו לאישה תל אביבית בחיוב בגירושין ובדמי הכתובה

האישה שתקה בבית הדין; הדיינים חייבו אותה בגט
  השתיקה עלתה לה בגט (צילום: שאטרסטוק)

"זכות השתיקה" של אישה שבגדה בבעלה במשך 7 שנים וסירוב לזמן לעדות את הפסיכולוגית המטפלת הזוגית והמטפלת ההוליסטית – עלו לאישה תל אביבית בחיוב בגירושין ובדמי הכתובה.

סיפור המעשה: תושב תל אביב בעל מקצוע חופשי, פנה לבית הדין הרבני האזורי בתביעה לגירושין. לדבריו אשתו בגדה בו במשך שנים עם חבר ילדות בשם מ'. לטענתו, האישה התוודתה על כך בפניו ובעקבות המשבר שנוצר עקב הבגידה היא קיבלה טיפול פסיכולוגי, ייעוץ זוגי וטיפול הוליסטי. האישה מצדה הכחישה את הטענות מכל וכל, ואמרה כי הבעל הוא זה שבגד בה עם אישה שכיום הוא מתגורר עמה.

במהלך הדיון בפני בית הדין הרבני בתל אביב ביקש אב בית הדין הרב מאיר פרימן לאישה לוותר על הסודיות הרפואית כדי לזמן את הפסיכולוגית שטיפלה בה להעיד בבית הדין. הרב הבהיר כי "הפסיכולוגית תידרש לענות רק על שאלה אחת – האם במהלך הטיפול הועלה נושא הבגידה".

האישה סרבה בתקיפות לזמן לעדות – לא את הפסיכולוגית, לא את המטפלת הזוגית ולא את המטפלת ההוליסטית וסרבה לוותר על חסיון הסודיות הרפואית. בית הדין הציע לאישה להיבדק בפוליגרף וגם לכך היא סרבה.

שלושת חברי בית הדין הרבני האזורי בתל אביב הרב מאיר פרימן, הרב מאיר קהאן והרב יצחק רפפורט דנו בנושא וכתבו פסק דין המשתרע על עשרות עמודים החובקים את הספרות התורנית מימי התלמוד והשולחן ערוך עד דיינים בני זמננו.

בנימוקי פסק הדין נאמר בין השאר כי "למרות שלבית הדין היתה היכולת החוקית לזמן את המטפלים נגד רצונה של האישה החלטנו כי די בסירובה של האישה למתן האפשרות לדיינים לברר את העניין בכדי להכריע את הדין. מניעת העדות כמוה כשתיקה והתחמקות ממתן תשובות לשאלות הדיינים. על פי שורה ארוכה של פוסקים, הימנעות ממתן תשובות לבית הדין פירושה הודאה". בפסק הדין הסופי קבעו הדיינים כי "במצב שנוצר מקבלים את תביעת הגירושין של הבעל, והאישה חייבת בגט. בעקבות הדברים האישה הפסידה את כתובתה".

פסק הדין נכתב על ידי אב בית הדין הרבני בתל אביב הרב מאיר פרימן והצטרפו אליו הדיינים הרב מאיר קהאן והרב יצחק רפפורט. אב בית הדין בתל אביב הרב מאיר פרימן הוא חובש כיפה סרוגה ובוגר ישיבת 'מרכז הרב' נחשב כאחד הדיינים הבולטים במשמרת החדשה של דייני ישראל. הוא בנו של איש הרדיו והטלוויזיה מרדכי פרימן. יצוין כי בראש הרכב נוסף של בית הדין בתל אביב עומד דיין ציוני דתי צעיר נוסף – הרב שלמה שטסמן, שהתפרסם באחרונה בפסקי דין נועזים לשחרור עגונות, ושניהם מובילים את המהפך החיובי של דייני הציונות הדתית בבתי הדין הרבניים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
"חיובי" - משמע עד כה היה שלילי ו"האור" הגיע רק איתם? גועל נפש.
| 30-03-2016 23:43
2
הלווו אתם אתר ״דתי״ מה זה התמונות האלו??
| 03-04-2016 0:18
3
מה לגבי צניעות הלבוש? אני סבור שניצני הגאולה יהיו כאשר
| 23-05-2016 18:18
מה לגבי צניעות הלבוש? אני סבור שניצני הגאולה יהיו כאשר נשים וגברים יתלבשו בצניעות ברחובות ישראל ולא בלבוש תאווה וזימה שגורם להרס משפחות, ניאוף, הוצאת זרע לבטלה, התמכרות לפורנוגרפיה באינטרנט והרס החיים המוחלט. הרי הפיגועים באים בגלל פריצות. בשל פריצות בחורי ישראל מתים. הפריצות גורמת להתנהגות ששנואה אצל ה' וזה מחזק את הכוח של עשו בעולם. בדורות שלפנינו היה ענין הקדושה והצניעות מן הדברים החמורים.