אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ישראלים יוצאי אתיופיה לא מורשים להרשם לנישואין

זוגות ישראלים יוצאי אתיופיה המגיעים לרשם הנישואין בפתח תקווה נתקלים בקשיים ואף נשלחים להרשם בערים אחרות. 'צהר': "שוקלים להקים שלוחה בפתח תקווה"

ישראלים יוצאי אתיופיה לא מורשים להרשם לנישואין
  צילום ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (מרים אלסטר/פלאש90)

זוגות ישראלים יוצאי אתיופיה המתגוררים בפתח תקווה לא מורשים להירשם לנישואין בעירם וזאת מכיוון שגורמים ברבנות מפקפקים ביהדותם.

על פי הדיווח בגל"צ, בשיחה של רשם הנישואין בעיר עם צעירה ישראלית יוצאת אתיופיה שצפויה להנשא בעוד כחודשיים נאמר לה כי "הרב רוצה אישור שאת עברת את הגיור ואת שומרת שבת. הוא בודק את הגיור של כולם. תביאי לי אישור מרב שאת שומרת מצוות מאז שהתגיירת".

עוד עולה מהדיווח כי בשיחה שהתקיימה בשבוע שעבר חקר רשם הנישואין את הצעירה על אורחות חייה והרגליה וזאת בניגוד חמור לנהלים. עם זאת בסופו של דבר הוא הבהיר לה שהיא תלך להרשם בעיר אחרת: "מכיוון שאני רואה כבר מה הולך, אני מציע לך – הוא גר בראשון, אולי תלכו לראשון שמה לא יבקשו את כל הדברים הללו".

משיחות שקוימו עם יותר מ-30 זוגות אין ספק כי מדובר בתופעה. ברבנות פתח תקווה, ורב העיר הספרדי, בנימין אטיאס, האמון על רישומי הנישואין בעיר, מסרבים לחתן צעירים יוצאי אתיופיה ושולחים אותם לערים אחרות.

בעקבות התופעה חלק מהזוגות ויתרו מראש על זכותם להירשם בעיר הולדתם פתח תקווה, כי שמעו על ההתעמרויות שעברו חבריהם.

ראוי לציין כי המציאות הזאת בפתח תקווה נמשכת על אף התחייבות הרבנות הראשית והפוליטיקאים להביא לקץ התופעה.

מהמשרד לשירותי דת נמסר כי עמדתו העקרונית של המשרד היא "לאבחן בין קהילת ביתא ישראל לבין הפלשמורה. הראשונים נדרשים לבירור יהדות.
הפלשמורה: יש בעניינם הליכי גיור, שבסופם תעודת המרה".

לדברי הגורמים במשרד "העמדה המשפטית הינה כי לא ניתן להפקיע גיור שנערך זה מכבר, הגם שהגר אינו שומר כיום תורה ומצוות. כלומר: מה שרלוונטי הוא המועד בו קיבל הגר תורה ומצוות בפני ביה״ד ובמעמד המילה והטבילה. ככל שיש ספק לדייני הגיור, הם לא יגיירו; אולם ברגע שגיירו, מנפיקים תעודת גרות ובעקבותיה תעודת המרה, שזהו המסמך הרשמי, שעליו חותם ראש העדה הדתית, קרי, הרב הראשי ונשיא ביה״ד הרבני, ושבעקבותיו ניתן להירשם במרשם האוכלוסין כיהודי".

"לאחר הנפקת תעודת ההמרה, שהיא בגדר אקט מינהלי, לא ניתן לערער על הגיור, כאמור, וכך צריכה להתייחס כל רבנות לעניין התעודה.
ממילא אין מקום לכל שאלה בדבר שמירת תורה ומצוות לקראת הרישום לנישואין".

בעקבות הדיווח בארגון רבני 'צהר' הבהירו הבוקר כי הם שוקלים לפתוח שלוחת רישום לנישואין בפתח תקווה.

"אנחנו מזועזעים, אין מילה אחרת לתאר את הלבנת הפנים והבושה שנעשו במהלך החודשים האחרונים כלפי עשרות זוגות שבסך הכל רצו להירשם לנישואין ליד מקום מגוריהם", מסרו גורמים בארגון.

לדבריהם: "זו אינה הפעם הראשונה שרבנות זו מתעמרת בזוגות שבאים להירשם אצלם כדת וכדין, אנחנו ב'צהר' נשקול לפתוח שלוחה לרישום נישואין בפתח תקווה שתשרת את כל הזוגות באזור".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
צהר - מהיהדות החוצה.
| 22-02-2016 8:53
סוף סוף יש רבנות שמתייחסת ברצינות לתפקידה אז הערב רב לא נותן. כצפוי
2
צהר' הבהירו הבוקר כי הם שוקלים לפתוח שלוחת רישום לנישוא
תרח | 22-02-2016 8:54
צהר' הבהירו הבוקר כי הם שוקלים לפתוח שלוחת רישום לנישואין בפתח תקווה. לצערי, לא הבנתם, מדובר בכאלה הרוצים נישואין כדת משה וישראל.....
3
הלבנת פנים אין כאן...
אברם | 22-02-2016 10:28
הלבנת פנים אין כאן...
4
אין על הרב אטיאס... לא מפחד מאף אחד
יעקס | 22-02-2016 13:34
5
מה הבעיה פה?
אין בעיות | 22-02-2016 15:23
הרי הם לא יהודים ולא צריכים בכלל לחיות בינינו ולא להינשא בינם לבין עצמם. ארץ ישראל לעם ישראל היהודי האמיתי. וכל השאר החוצה כמה שיותר מהר. חילונים, אתאיסטים, פליטים, ערבים, אתיופים ורוסים...כולם צריכים לעוף מפה ולהשאיר את ארץ הקודש לעם הנבחר.