אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב צבי טאו: "מי שיש לו סמארטפון שלא יבוא לשיעור שלי"

נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו מצטרף למלחמה נגד האייפון והאנדראויד: "אי אפשר להתקדש ולקנות מדרגה של ממשות רוחנית כשיש שיעבוד לטומאה הזאת"

"מי שיש לו סמארטפון שלא יבוא לשיעור שלי"
  מצטרף למלחמה באייפונים. הרב טאו (מפלגת יחד)

נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו מיישר קו עם הרבנים החרדים המחרימים את "האייפון ודומיו" ויוצא במתקפה על הטלפונים החכמים (סמארטפונים).

בשיעור השבועי בביתו, שתוכנו מתפרסם לראשונה בסרוגים, הוא הודיע כי כל מי שמחזיק סמרטפון שלא ייכנס לשיעור.

"הטומאה והרע עוד מעט יעבור מהעולם אז הוא משתמש בשיא כוחו בשביל לטמטם את כולם, להשקיע את כולם בחומרנות ובתאוות, כמו הטכנולוגיה החדשה שמיצריה מנסים להעביר אותנו על דעתנו, אותנו ואת האנושות כולה, זו מגפה כלל עולמית" אמר הרב טאו בשיעור שעסק בנושא התפילה, והתגלגל גם לנושאים אקטואליים.

"דבר ראשון במוסדותינו בישיבותינו מזה צריך להינקות. שלא יעלה על הדעת שבחור ישיבה יש לו סמארטפון, שיש לו משהו מכל הטומאה הזו, שאת כל הכלים האלה יש לו ביד, מביא לשיעורים… אני מבקש שלא יבואו לשיעור שלי… מי שמחזיק דברים כאלה ומשתמש בדברים האלה, שלא יבוא אלי. אי אפשר בכלל להתקדש ולקנות איזושהי מדרגה של ממשות רוחנית כשיש שיעבוד לטומאה הזאת ולמציאות הזאת. "

אי אפשר רגע אחד בלי זה

אם רוצים לדעת למה זה מביא, למה זה מוביל, תראו פה במטבח אצלי כתובים הנתונים, מה שאומרים על זה כאלה שהם לא דתיים ואפילו לא יהודים. נזקים בכל התחומים, הריסת כל התחומים, כל החיים נהרסים על ידי כך. בשלוש הבחינות: גם מבחינת הטומאה של הפורנוגרפיה, ואח"כ התרבות בכלל, מושגי התרבות שמועברים על ידי כך, ושכמובן החומריות והגסות תופסת את המקום הראשון והעיקרי בחיים ואח"כ חוץ מזה גם היסח הדעת שיש לאדם, שהוא מתעסק כל היום בוואטסאפ, ועם כל הטומאה הזו, והוא לא יכול רגע אחד בלי זה, והוא כל הזמן בוחש בוחש והוא מוסח מכל דבר, ואין שום אפשרות של חדירת דברים רוחניים וממשיים. כל הזמן מחשבתו שם ועיסוקו שם עם הדברים האלה. הנזק שזה עושה, הפעולה, כמה שזה מתפשט, כמה שזה מצוי, כמה שזה הורס ומחריב, אתם אין לכם מושג."

ההורים נותנים לילדים רעל

ואנחנו חלילה במוסדותינו, בישיבותינו יהיו דברים כאלה?! זה נקרא למכור רעל. ההורים נותנים לילדים רעל ומאבדים את חייהם. זה קטלני שאי אפשר לתאר. אתם לא מבינים בכלל לאן זה מגיע, זה גם דרך שתמצה את עצמה עוד מעט כי התוצאות הם נוראיות… אנחנו מהמדינות שהכי קיצוניות בדבר הזה. כל אחד מחזיק כזה מקטן ועד גדול, בנים ובנות. עכשיו בנות הן כבר כמו בנים, מתעסקות בכל הטינופת של הטומאה הזאת. בהתחלה חשבו שזה רק גברים, זה שטויות, זה הכול חדר כבר גם לנשים וגם הן נמצאות שמה. זה הרס עצמי נוראי. ואנחנו בתור בני תורה, בתור מבקשים להתקדש ולהיטהר, לא יעלה על הדעת שבאיזה מוסד, של חינוך לתורה ויראת שמים, שדבר כזה מכניסים, שתלמידים באים עם דבר כזה, ושבכלל בבית יש את זה. שזה בכלל נמצא בהישג יד."

יש לציין כי הביקורת נגד הטלפונים הסלולאריים לא נותרה רק בישיבת 'הקו' של תלמידי הרב טאו. ביום שישי הבאנו בסרוגים את דבריו של ראש ישיבת מעלות, הרב יהושע וייצמן תקף גם הוא השימוש המוגזם בטלפונים חכמים: "קודם כל עלינו להתנתק מהדברים שמרפים את ידינו מהתורה", פתח הרב ויצמן. "עכשיו יש התעוררות גדולה של עניין סינון הסמארטפונים. יש התעוררות גדולה לעשות את הדבר הזה. גם בישיבות וגם אצל אנשים בכלל. הגיע הזמן. עד כאן. אני מחכה לו כבר הרבה זמן. זה היה חייב להגיע. כל העולם כבר לא יכול לסבול את זה. כל המחקרים מראים שזה מביא לאוטיזם, לטמטום, למחלות לב, למחלות דם. ועוד מלא דברים רעים שהמכשירים האלה מביאים".

עוד קודם לכן, פרסמנו את דבריו של הרב עמיחי גורדין מישיבת הר עציון (הגוש), שכתב במאמר כי ילד בכיתה א' לא צריך סמרטפון, וגם לא ילד בכיתה ח'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
33 תגובות - 33 דיונים מיין לפי
1
מילים כדרבנות
אהרון | 30-01-2016 19:42
פשוט הורס בנו כל חלקה טובה ולמה בדיוק בייניש צריך סמרטפון???? מכור שנגמל
2
אם תלמידיו אמיתיים עם עצמם- שיעור הבא 65% לא יגיעו!
בוגר הישיבה היקרה "הר המור" | 30-01-2016 19:45
הבעיה היא שהם ימשיכו להגיע וגם הרב טאו הרבה פעמים אומר את אמירותיו בתור "אמירה חינוכית" שבאה רק לתת קונטרה- אך הוא איננו מתכוון ש65% לא יגיעו.. תלמיד ותיק...
3
בוקר טוב... והנושא של השיעור בכלל על...
מנחם | 30-01-2016 19:50
הר הבית. על המדרגה שהדור צריך להיות בה. זה בלתי אפשרי עם כל המחלה הזאת לצפות לבית מקדש..
4
יש קלטת
יעקב | 30-01-2016 20:35
יש קלטת של שיחה מדהימה שנתן הרב שילת במעלה אדומים על הנושא הזה. מומלץ לשמוע. היא נמצאת באתר של הישיבה. חייבים להמשיך את הקמפיין בעד חסימת הסמרטפונים בכל הציבור הדתי. זה יחלחל גם לחילונים.
5
נו הנה הוכחה:האתר הסרוג עם פתיח 'מהמם'! הרב טאו מישר
מד | 30-01-2016 20:39
קו עם הרבנים החרדים: הרב ויצמן, הרב גורדין...
6
לאט לאט יתבררו כצודקות כל חלקי השיטה החרדית
| 30-01-2016 21:05
השאלה רק כמה אלפי סרוגים עוד יפלו רוחנית נוסף על מאות האלפים שכבר נפלו - בדרך הארוכה להכרה קריטית זחיונית זו.
7
מי רוצה בכלל לבוא
מי רוצה? | 30-01-2016 21:13
מי בכלל רוצה לבוא לשיעור של רב שלא מביט סביבו? פוק חזי מאי עמא מכיר הרב?? צריך לדבר גם אל קהל "עמך" ככל שהאדם מתגדל כך צריך לדאוג גם לנמוכים אמנם אני לא מזלזל בגדלותו של שום רב אבל תורה ניתנה לכולם וצריך לדבר בשפה של כולם! אנילא מתכוון לומר שאייפון זה דבר טוב אבל עמ"י מורכב גם מכאלה שיש להם. שבוע טוב ובשורות טובות
8
7 - החכמה נוטפת מדבריך. אנא כתוב לנו עוד!
דוד | 30-01-2016 21:40
9
זאת הסיבה לתחזית המכירות העגומה של אפל וסמסונג
יהודי | 30-01-2016 22:16
מיליונים ברחבי העולם חזרו בהם מהתכניות לרכוש סמארטפון עקב דבריו של הרב טאו. וקצת ברצינות... הרב טאו ממשיך בקו המסתגר והמתנתק שלו. הוא וחסידיו ידברו גבוהה גבוהה על עם ישראל רק שאין להם מושג ירוק איך הוא נראה. ולא, לקרוא את מאמר הדור של הרב קוק לא נחשב. הסמארטפונים הם עובדה, הם מציאות. בהמון דברים הם מציאות מופלאה. יש להם, כמובן, גם צדדים פחות טובים. כמו החיים. אפשר להעלם מהם בדיוק כמו שאפשר להתעלם מהמצאת המחשב, האינטרנט או החשמל. יש כאלה באפריקה שחיים בלי זה.
10
רקע חסר מתלמיד שהיה שם
אריה | 30-01-2016 23:23
על השולחן במטבח נוהג הרב להניח מאמרים שחשוב לדעתו שמאות אנשי החינוך שמגיעים לשיעור ייחשפו אליהם, פרסומים מחקריים ועיתונאיים. לאחרונה הרב מדגיש את הנתונים המזעזעים על כמות החשיפה לפורנוגרפיה בכל הציבורים, וכן את הנזק שנגרם ליכולת הקשב והריכוז מתרבות הסחת הדעת המתמדת שמאפיינת את הסמארטפונים. הרב טוען שהנזק השני חמור לא פחות מהראשון, לכן גם סינון במכשירים החכמים לא יועיל.
11
תגובה ל9
יאיר | 30-01-2016 23:37
עד כאן דברי היצר הרע. הכוח הכי חזק של היצר לומר שזו המציאות ואי אפשר אחרת. למה לא?! ״הצדדים הפחות טובים שלו״ זה מכבסת מילים לפורנוגרפיה והרס חיי המשפחה. יכול תלמיד לשבת בסדר בוקר לגדול בתורה ובצהרים להיכנס לבית הבושת הפרטי שלו. אבל, איך אמרת,. ״זו המציאות...״.
12
תגובה ל-9
מחובר | 31-01-2016 0:34
אתה מנותק מהמציאות. אין כל סיבה להשתמש בוואצאפ ובשטויות שהסמארטפונים מספקים. אפשר להסתפק בפלאפון רגיל כמו שהוא נועד להיות, לשיחות. זה שאנחנו משועבדים לתפיסה מוטעית זה לא אומר שזה מה שצריך להיות. אנחנו יהודים לא חיות.
13
לא מעלה על דעתי שהייתי בישיבה עם סמארטפון.
תלמיד מרכז הרב בעבר | 31-01-2016 0:41
איך אפשר ככה ללמוד ברצינות כשכל העולם נדחף לכיס שלך?! בישיבה באים כדי לשכוח הכל ולהתמסר לתורה. שנה, שנתיים, 5 או 10. היום אני זקוק למכשיר לצרכי עבודה אבל בחור ישיבה עם סמארטפון?! לא מבין. והנה מחקר מקוריאה: 86% מהגברים גולשים לאתרים פורנוגרפיים. צריך יותר מזה? http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19317611.2014.927048
14
חיכתי לעיתונאי הקטן
תלמיד קבוע | 31-01-2016 1:03
שומע את שעורי הרב טאו דרך קבע. גדלות רוחנית נדירה. אך תמיד יושב שם 'תלמיד' שמוציא הגיגים עיתונאיים החוצה. אף פעם לא יפרסמו את שעוריו באתר. כששמעתי את הרב יוצא בחריפות נגד מחלת הטלפונים חיכיתי לראות מתי יתפרסמו דבריו באתר.. והעיתונאי הקטן לא אכזב. מן הסתם אם היה במעמד הר סיני היה מפרסם למחרת איזה פרחים מדהימים היו שם...
15
תגובה ל7
| 31-01-2016 1:11
אתה מדבר בחוצפה לגדול הדור שאומר את דבריו מתוך שהוא רואה מה הציבור צריך ובמקום להתפשר הוא מה שצריך ורק ככה באמת הדור יכול להתקדם, על ידי פשרנות הדור לא התקדם.
16
לתגובה 11
יהודי מירושלים | 31-01-2016 1:25
לא ידעתי שהרב טאו הוא גדול הדור, לעומת זאת דווקא כן היה מפורסם שהרב שפירא הוא גדול הדור. לכן לא ברור למה הרב טאו סולד ובצדק, ממה שהוא מכנה הרעל של הסמארטפונים, אך לא סולד מהרעל של ביזויו של הגר"א שפירא שהוא יצר וקידם לפני 18 שנה בהעלילו עליו עלילות שוא, ובפלגו את הישיבה.
17
גיבובי שטויות של רבנים מנותקים
אור | 31-01-2016 3:43
העולם מתקדם ורק רבנים מנותקים שחושבים שאלוהים יושב להם על הכתף מרשים לעצמם לדבר כמשיחים, לכל אדם יש בחירה חופשית ואם אדם בוחר להשתמש בטלפון שלו לדברים טמאים חלילה ככה גם בלי הטלפון הוא ימצא את הדרך להיטמא. זמנם של אותם רבנים עוד יחלוף מהעולם ואת מקומם יתפסו רבנים יראי שמיים לא פחות שיקרבו לבבות, בזכות הסמרטפונים הומצאו עוד עשרות פטנטים חדשניים כמו הוויז למשל ועוד נוספים שמועילים לציבור הרחב אבל משום מה, מה שתמיד מפריע לרבנים זאת פרונגרפיה אך מה עם שיעורי תורה שאנשים יכולים לצפות בהם ולהאזין דרך הסמרטפון, ומה עם האינטרנט שבזכותו אנשים יכולים לדעת את זמני כניסות שבת או להיכנס דרכו לתעודות כשרות של הרבנות במסעדות כדי להיווכח באמינותם, האם על מצוות כאלה צריך לפסול את כל המכשיר בגלל פורנו שרוב הציבור בין כה וכה לא באמת זקוק לו כדי להשיגם אם חלילה ירצה??
18
התנ"ך והתלמוד בסמרטפון
סמרטפון | 31-01-2016 6:23
וכיוונים איך להגיע לבית המקדש
19
אי אפשר לאסור את המותר
חדוי | 31-01-2016 8:32
לעניות דעתי צריך לחנך לשימוש נכון וסינון במידת הצורך ולא לשלול באופן מוחלט. אני אישית מצמצם מאוד בשימוש באינטרנט ובווטסטפ וביטלתי את הפייסבוק. וכך בלי חסימות שומרים על קדושה וישוב הדעת ללימוד תורה. טוב שהרב חריף במאבק על הקדושה, אבל זה לא מאבק בסמרטפון אלא בצדדים הבעייתיים שלו.
20
רגע,אז גם הגוש מיישר קו?
בחורצ'יק | 31-01-2016 8:59
"וגם הרב וייצמן ...וגם...הרב גורדין" אלא מה? אי אפשר לא להזכיר את הרב טאו מבלי לקשר אותו לחרדים,נכון זה נדוש ומשעמם כבר..אבל מי אמר שכתבי סרוגים הם העפרונות הכי מחודדים בקלמר?
21
אולי עכשיו לא יופיעו כאן מאמרים ותגובות מכמה "צדיקים"
רמי | 31-01-2016 8:59
באמת הגיע הזמן שחסידיו השוטים של כבוד הרב ינמיכו קצת את הלהבות במלחמותיהם האין סופיות במרחבי הרשת בכל מי שקצת שונה מהם ואינו חרדי (למרבה הפלא כלפי הציבור החרדי הם תמיד מתרפסים)
22
גבר קדמו לרב טאו רבן גמליאל
אני | 31-01-2016 9:33
תנא אותו היום סלקוהו לשומר הפתח ונתנה להם רשות לתלמידים ליכנס שהיה רבן גמליאל מכריז ואומר כל תלמיד שאין תוכו כברו לא יכנס לבית המדרש ההוא יומא אתוספו כמה ספסלי אמר רבי יוחנן פליגי בה אבא יוסף בן דוסתאי ורבנן חד אמר אתוספו ארבע מאה ספסלי וחד אמר שבע מאה ספסלי למי שיש ספק מי לדעת הגמרא צדק שיקרא את המשך הגמרא : הוה קא חלשא דעתיה דרבן גמליאל אמר דלמא חס ושלום מנעתי תורה מישראל אחזו ליה בחלמיה חצבי חיורי דמליין קטמא ולא היא ההיא ליתובי דעתיה הוא דאחזו ליה תנא עדיות בו ביום נשנית וכל היכא דאמרינן בו ביום ההוא יומא הוה ולא היתה הלכה שהיתה תלויה בבית המדרש שלא פירשוה ואף רבן גמליאל לא מנע עצמו מבית המדרש אפילו שעה אחת דתנן בו ביום בא יהודה גר עמוני לפניהם בבית המדרש אמר להם מה אני לבא בקהל אמר לו רבן גמליאל אסור אתה לבא בקהל אמר לו רבי יהושע מותר אתה לבא בקהל אמר לו רבן גמליאל והלא כבר נאמר לא יבא עמוני ומואבי בקהל ה' אמר לו רבי יהושע וכי עמון ומואב במקומן הן יושבין כבר עלה סנחריב מלך אשור ובלבל את כל האומות שנאמר ואסיר גבולות עמים ועתידותיהם שוסתי ואוריד כאביר יושבים וכל דפריש מרובא פריש אמר לו רבן גמליאל והלא כבר נאמר ואחרי כן אשיב את שבות בני עמון נאם ה' וכבר שבו אמר לו רבי יהושע והלא כבר נאמר ושבתי את שבות עמי ישראל ועדיין לא שבו מיד התירוהו לבא בקהל אמר רבן גמליאל הואיל והכי הוה איזיל ואפייסיה לרבי יהושע כי מטא לביתיה חזינהו לאשיתא דביתיה דמשחרן אמר לו מכותלי ביתך אתה ניכר שפחמי אתה אמר לו אוי לו לדור שאתה פרנסו שאי אתה יודע בצערן של תלמידי חכמים במה הם מתפרנסים ובמה הם נזונים אמר לו נעניתי לך מחול לי לא אשגח ביה עשה בשביל כבוד אבא פייס אמרו מאן ניזיל ולימא להו לרבנן אמר להו ההוא כובס אנא אזילנא שלח להו רבי יהושע לבי מדרשא מאן דלביש מדא ילבש מדא ומאן דלא לביש מדא יימר ליה למאן דלביש מדא שלח מדך ואנא אלבשיה אמר להו רבי עקיבא לרבנן טרוקו גלי דלא ליתו עבדי דרבן גמליאל ולצערו לרבנן אמר רבי יהושע מוטב דאיקום ואיזיל אנא לגבייהו אתא טרף אבבא אמר להו מזה בן מזה יזה ושאינו לא מזה ולא בן מזה יאמר למזה בן מזה מימיך מי מערה ואפרך אפר מקלה אמר לו רבי עקיבא רבי יהושע נתפייסת כלום עשינו אלא בשביל כבודך למחר אני ואתה נשכים לפתחו אמרי היכי נעביד נעבריה גמירי מעלין בקדש ואין מורידין נדרוש מר חדא שבתא ומר חדא שבתא אתי לקנאויי אלא לדרוש רבן גמליאל תלתא שבתי ורבי אלעזר בן עזריה חדא שבתא והיינו דאמר מר שבת של מי היתה של רבי אלעזר בן עזריה היתה ואותו תלמיד רבי שמעון בן יוחאי הוה: ולמי שהגיע עד כאן שישים לב לקטע : "אמר לו אוי לו לדור שאתה פרנסו שאי אתה יודע בצערן של תלמידי חכמים במה הם מתפרנסים ובמה הם נזונים"
23
הרב לא דיבר אל עמי ארצות שמבזבזים את הזמן בלכתוב תגובות
עם הארץ | 31-01-2016 10:58
להבדיל מכותבי "דעות" למיניהם באינטרנט, הרב מלמד תורה לתלמידי חכמים. הרב לא כתב מאמר לאינטרנט. אין סיכוי שאנשים שמשועבדים לאינטרנט ומכלים שם את זמנם יבינו את דיברי הרב שליט"א. תמשיכו לפטפט באינטרנט. הרב עכשיו כמו תמיד ממשיך ללמוד וללמד.
24
טימטום מוחלט
| 31-01-2016 12:57
בהר המור איבדו כל כיוון
25
למה "רבנים חרדים"? הרב שפירא, הרב גורדין, הרב ויצמן
| 31-01-2016 14:20
רבנים שפועלים בציבור הדתי-לאומי, ככל הידוע לי.
26
ל17 ולכולם
יהודי | 31-01-2016 17:49
אני מבקש שתדבר יפה אל רב גדול ותלמיד חכם! אני כן מסכים שאין לשלול לגמרי את הסמארטפון ושיש בו צדדים חיוביים, לכן אני חושב שהפתרון הוא סינון וחסימה מתכנים לא ראויים, אך לדבר בצורה כה מטונפת במילים כמו" גיבובי שטויות, רבנים מנותקים שזמנם יחלוף מהעולם, משיחים" וכל מיני תיאורים לא מכבדים בכלל! מה הקשר להתקדמות העולם? "העולם מתקדם" אז צריך לשנות את ההלכה חלילה? ידוע שאין אנו מעוניינים באי קבלת הטכנולוגיה אלא בעדה ורוצים לשמור על ההלכה בצורה הטובה ביותר. הרבנים מתייחסים במיוחד לפורנוגרפיה, כן, כי זה דבר נוראי, וידוע שכל רצונם הוא להרבות קדושה בישראל ואין כוונה רעה חלילה, דיבור כזה טמא אל הרב הוא מבחיל ואני מקווה ששיניתי משהו. ואל תאמר שימצאו את דרכם לטומאה גם בלי הסמארטפון! ידוע שהוא יכול להוביל לדברים נוראיים!
27
11, 12 - לא חייבים לקדש את המאה ה-19
ההוא מתגובה 9 | 31-01-2016 22:53
במאה השנים האחרונות התקדם האדם כמו שלא התקדם מעולם. אתם מוזמנים לחזור ולנוע בעגלה וסוס, לרחוץ בנהר פעם בשנה ולהגיד שזו דרכה של תורה. זה לא. הטלפון החכם הוא מציאות בדיו קכמו הרכב והמטוס הם מציאות. בדיוק כמו שהקולנוע והטלויזיה הם מציאות. בדיוק כמו המוסיקה היא מציאות (אומרים שהרב מחבב מאד מוסיקה שחיבר גוי אחד, בטהובן היה שמו). אפשר לעצום עינים ולהגיד בקול רם שזה הכל שטויות. אפשר. זה בדיוק מה שאמרו ועדיין אומרים היהודים החרדים, שלומי אמוני ישראל. הם משוכנעים שממש בעוד חמש דקות, העולם כולו יתפכח וכולם יחזור לחיות כמו בעיירות בליטא. יש לי חדשות בשבילכם. זה לא יקרה. הסמארטפון הוא חלק מהקידמה, ויש בו דברים מופלאים. זה הישג טכנולוגי עצום של האדם, הוא מכשיר יפהפה (אסטתיקה זה דבר נהדר) ויש בו דברים שמשפרים את החיים של כולנו. אני למשל חוסך כ-45 דקות בכל יום בסיועו האדיב של ווייז. אתם אולי גרים עשר דקות מהישיבה, אבל אני נוסע לעבודה. ולא רק אני. הוואטסאפ שאתם אוהבים לקלל מאפשר לי לשמור על קשר עם אנשים טובים, אלה שאתם לומדים על סגולותיהם התרומיות בשיעורי הרב. אתם יודעים, עם ישראל. ויש עוד. במקום לכלות את זמני בתורים ארוכים ומיותרים, אני מקבל לסמארטפון את כל תוצאות הבדיקות שלי בקופה (אתם בריאים, אני פחות) ואין לי שום כוונה להגיע לסניף בנק בשנים הקרובות. יש אפליקציה. ואלה רק חלק מהדברים. מי שחושב שזה הכל רע ושזה ייעלם חיש מהר, הוא פשוט מנותק מהמציאות.
28
ל- 27 ולכולם
נחום | 01-02-2016 16:39
ברור שיש מלא יתרונות בסמארטפון, הרב לא טען שאין. כל מה שהוא טען זה שעל פי מחקרים הנזק של הסמארטפון הוא גדול לאין ערוך מהתועלת שבו. אתה חושב אחרת? מכיר מחקרים אחרים? בבקשה ספר לנו עליהם.
29
ל- 24
ישראל | 01-02-2016 16:46
אני ממש נפעם מעומק החשיבה שלך, כפי שעולה מהתגובה הענינית והמשכנעת שכתבת
30
ל- 22. מה הקשר???
גמליאל | 01-02-2016 16:53
הרב טאו לא אמר שמי שאין תוכו כברו לא יכנס לבית המדרש, אז מה הקשר? הרב רק טוען שהסמארטפון גורם לנזקים חמורים, ומפיל רבים בעבירות איומות. והוא מגבה את טענותיו במחקרים עדכניים. אז מה הקשר לסיפור על רבן גמליאל שהבאת??
31
לכל התוקפים- אתם נקיים??
אמיתי | 01-02-2016 16:59
הרב וייצמן הביא מחקרים שלמעלה משמונים אחוזים בציבור הדתי לאומי נופלים בסמארטפון למקומות אסורים. אז עם יד על הלב- כולכם שייכים לאחוזים הבודדים שלא נופלים?? ואם אכן זה כך, אז אתם שייכים למיעוט קטן. וכנראה שהרב טאו הוא ממש לא המנותק מהציבור ומהמציאות.... אלא רק אתם
32
ל17
אמת | 09-02-2016 23:30
"לא מדובשך ולא מעוקצך" האייפון לא שווה כלום אם הוא גם מפיל את האדם לכן אדם השלם עם עצמו יעשה חושבים ויראה אם זה מקדם אותו בעבודת ה אם כן בכבוד... אם זה רק קצת מפריע,לו,בעבודת ה לא שווה כלום "הטובל ושרץ בידו"..
33
רגע אחד. מה הפשט
אורן | 16-05-2016 14:23
וכיפר עליו מאשר חטא על הנפש??? באורות התשובה 'ביטול עצם טבעיותם של החיים כדי שיהיה האדם בלתי חוטא הוא החטא היותר גדול" אורות התשובה מכאן אני מסיק שחובה להחזיק אינטרנט ואם האדם נופל הוא צריך להיגמל לזמן מסוים ואז להשתקם רוחנית ואז לחזור לאינטרנט, ואז לעשות תשובה על החטא החמור בתורה, "ביטול עצם טבעיותם של החיים"