היה 'עמוד האש': הספד לרב ברוך אדלשטיין זצ"ל

אתמול הלך לעולמו הרב ברוך אדלשטיין מייסד וראש הישיבה התיכונית בקרית שמואל- חיפה. תלמידו ד"ר מנחם צוקר סופד למי "שפתח בפנינו צוהר לעולמה של תורה כחלק מהמהות הדתית ציונית שלנו"

היה 'עמוד האש': הספד לרב ברוך אדלשטיין זצ"ל
  הרב אידלשטיין זצ"ל (צילום: באדיבות ישיבת 'פרחי אהרון')

מורנו ראש הישיבה – הרב ברוך אידלשטיין זצ"ל הלך לעולמו.

הרב ברוך אדלשטיין – מייסד, בונה ואבן היסוד של ישיבת בני עקיבא פרחי אהרון בקרית שמואל ומי שעמד בראשה במשך שנים כה רבות, הלך אתמול לעולמו.

כבן קריית שמואל, כבוגר הישיבה וכתלמידו של הרב אדלשטיין, כמי שכל ארבעת בניו למדו בישיבה, וכמי שהיה עמו בקשר שנים רבות, יודע אני להעריך את גודל האובדן ואת הכבוד והיקר שאנו תלמידיו הרבים חייבים לו.

אלמלא קמה הישיבה התיכונית – ישיבת בני עקיבא "פרחי אהרון" בשנותיה הראשונות של קרית שמואל, ואלמלא הרב ברוך עם אופיו הנמרץ, השקעתו בכל פרט ובכל תלמיד, והקשר שלו עם התלמידים והבוגרים הרבים, אין לי ספק שהיינו מוצאים פחות שומרי תורה ומצוות מבני הקריה. הקמת ישיבת בני עקיבא פרחי אהרן מנעה את הסחף: היא גרמה לכך שצעירים דתיים, יקדישו יותר שעות ללימוד הגמרא, שההבנה שלהם מהי יהדות תתגבר, שהחיבור בין לימודי החול והקודש יהיה אינטגראטיבי, באופן שישלים אחד את השני ולא ח"ו בסתירה אחד לשני.

At26BoPd12HGPRpKdCrSFoi4JKHj7v49ub_MwiUqXFUR

הרב אדלשטיין, דאג אישית לכל פרט. הרב הביא צוות רמי"ם ומורים מהטובים ביותר ויחד עם צוות מאנשי קרית שמואל הם דאגו להשקעות בישיבה, להרחבתה, להקמת הספרייה התורנית, להקמת הפנימייה, לחדרי האוכל, למעבדות, להקמת המגמה הריאלית וחיזוקה, לחיזוק הקשר בין התלמיד לחז"ל והוא זה שפתח בפנינו צוהר לעולמה של תורה כחלק מהמהות הדתית ציונית שלנו.

הרב אידלשטיין היה הישיבה והישיבה הייתה הרב אידלשטיין. הוא יחד עם הצוות המסור של הישיבה הרמי"ם והמורים וצוות ההנהלה, העמידו דורות רבים של תלמידים מוצלחים.

הרב היה כל כך גאה בכל הצלחה של תלמיד הישיבה, הוא היה דואג לדבר אתו, לברך אותו והיה רואה בכך כבוד והצלחה לישיבה, הרב היה מחובר בכל נימי נפשו לתלמידי הישיבה ובוגריה והתלמידים הרעיפו עליו אהבה וראו בו דמות של מוביל דרך, של "עמוד האש" ההולך לפני מחנה התלמידים.

הרב אידלשטיין גם היה ציוני גדול, היה לו חשוב שיהודי יגור ויתפתח בארץ ולא בחו"ל, הוא ראה בארץ ישראל ומדינת ישראל את מרכז הוויתו של כל יהודי וחלק על אלו המפתחים מרכזי תורה בחו"ל.

הוא היה "החוט המקשר" בין העולם החרדי לעולם של ישיבות בני עקיבא, הוא הצליח לראות את היתרונות והחסרונות בכל כיוון והיה אדם פתוח מאוד, מתעניין בכל ההתפתחויות החדשות ואיש שיחה מרתק.

בפרספקטיבה של שנים מאז שאני וגם כל ארבעת בני סיימו את לימודיהם בישיבה מתוך בחירה והעדפה, ניתן לומר שישיבת בנ"ע בקרית שמואל היא סיפור הצלחה אדיר למאות ואלפי הבוגרים והשפעה משמעותית ביותר מבחינה דתית על קרית שמואל והסביבה כולל חיפה. זה קרה בראש ובראשונה בזכות דמותו, אישיותו, השקעתו האינסופית של מרן ראש הישיבה הרב ברוך אידלשיין זצ"ל.

תהה נשמתו צרורה בצרור החיים.

==

ד"ר מנחם צוקר הוא בוגר מחזור ו' בישיבת פרחי אהרון וחתן פרס בטחון ישראל.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ניסיון לשכתב את ההסטוריה
| 31-08-2015 17:17
היו יותר בוגרים שפרקו עול מאלו שהשאירו את הכיפה
2
אדם חיובי. אבל "עמוד אש"?...
בני | 31-08-2015 17:38
3
"קול דודי הנה זה בא"
| 01-09-2015 0:19
קול מבשר מבשר ואומר... "קול דודי הנה זה בא" הרב ברלנד שליט"א קורא ליהודי ארה"ב: "תעלו לישראל" המשיח מגיע: הגר"א ברלנד שליט"א קורא ליהודים ארה"ב וחו"ל לעלות לארץ ישראל לפני חג הסוכות הבעל"ט - כדי לקבל פני מלך המשיח. כך אמר הרב אליעזר ברלנד שליט"א כשמסר שיעור דרך הטלפון ואמר בדבריו: "במוצאי יום טוב ראשון של סוכות תשע"ו כולם חייבים להיות בארץ ישראל כדי לקבל פני מלך המשיח בירושלים עיה"ק, גברים נשים וטף וגם תינוקות שלא יודעים איך לזחול. לכן מיד אחרי יום כיפור יש לכולם לעלות לארץ ישראל! וגם לתושבי ארץ ישראל יש לכולם להעלות לירושלים במוצאי יום טוב ראשון של סוכות כדי לשמוע את המלך קורא בתורה כמו שאומר הרמב"ם בהלכות חגיגה." בראש חודש אלול אמר הרב אליעזר ברלנד בשיעורו: "עכשיו יש לנו 40 יום ליום הכיפורים ו-45 יום עד שנשמת משיח יתגלה ממש". "הרב מבקש לא לבוא אליו! לא לבוא! תתנהגו בפשטות! תעשו את הקיבוץ רק אצל רבנו! אז אתם תראו את משיח בן דוד! בשיעור בערב ר"ח אלול הוסיף ואמר תאריכים מדויקים לתהליך של התגלות מלך משיח, שלפי דבריו יתחיל ביום כיפור הזה תשע"ו, וימשיך עוד כ-6 שנים עד סוף שנת תשפ"א. "אנחנו עכשיו מכינים את יום הכיפורים של תשע"ו, אנחנו מכינים את יום הכיפורים יום תשועה לישראל תשפ"א שאז ראש השנה יצא בשבת, ופסח במוצאי שבת, ויהיה פורים משולש, שאז תהיה הגאולה שלמה, אז יהיה יום תשועה, תשפ"א, אז יהיה התשועה האמיתית לעם ישראל, שעל זה ניבא הנביא דניאל, אלפים ושלשׁמאות עד ערב בקר, 2300 שנה, שזה יסתיים בשנת תשפ"א, שנת תשועה לישראל. "ועכשיו מכינים אותה בשש שנים האלה, ואת השש שנים האלה מתשע"ה עד תשפ"א זה שנות הגאולה, זה השנים האלה שכל עם ישראל חוזרים בתשובה, אפילו כל הפושעים הכי גדולים יכולים לחזור בתשובה, כי אז אין חופשים בעם ישראל, אין פושעים בעם ישראל, אין רשעים בעם ישראל, זה הכול שלבים בגאולה, הכול זה שלבים בהתפתחות הנשמה, שנקבל את חלקי הנשמה, כי הפושע הכי גדול בסוף יכול להיות הצדיק הכי גדול, אחרי שיעשה תשובה. יצוין שבכל השנים שהרב ברלנד דיבר נגד מחשבי קיצים, ונגד אלה שמנסים כל הזמן לקבוע זמנו של ביאת המשיח, אך אמר כמו שהמלבי"ם כותב, כשנהיה קרובים לגאולה יהיה מותר לדבר על תאריכים. כמו שגם מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א אמר לאחרונה "עד החגים של תשע"ו יבוא משיח" אמן.
4
השתתפתי בכנס יובל לישיבה, והתרשמתי מההשפעה ארוכת הטווח
בוגר מחזור ז | 01-09-2015 19:42
השתתפתי בכנס היובל לישיבה, והתרשמתי מההשפעה ארוכת הטווח על חברי מבוגרי התיכון, הם פזורים בכל שידרת ההנהגה של המדינה בכל תחום אפשרי, בטחוני מדעי פוליטי וכמובן תורני. אני אישית חב את חיי לרב.
5
כתבה מעולה מדויקת ומגדירה . בן אדם נדיר.
תושב הצפון 34 שנים | 01-09-2015 20:07
כתושב שכונת הרצליה - גבול הדר, אין ספק שהוא אחד ממחוללי המהפכה שהפכה את חיפה האדומה למה שהיא כיום. השילוב של אהבת התורה העצומה שלו- שהתבטאה רבות בהנהגת הקהילה כאן בהדר, יחד עם נעימות מיוחדת ואהבת האדם שלו - הוא שילוב שאין היום בנמצא
6
הרב
אלי | 21-09-2015 23:39
בן אדם מיוחד במינו