אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לילד יש בעיות בלימודים? אולי הוא צריך משקפיים

מאות ילדים עושים, בימים אלו את צעדיהם הראשונים במסגרת הבית ספרית. לצד הריגוש והחשש שבמעמד זה, הכניסה לכתה א' עלולה להציב אתגרים חדשים ולהוביל, בין היתר, לזיהוי מהיר של לקות ראייה בקרב הילדים. כל שדרוש מכם ההורים הוא להיות ערים לסממנים

לילד יש בעיות בלימודים? אולי הוא צריך משקפיים
  ילדים במשקפיים (באדיבות המצלם)

מאות ילדים עושים, בימים אלו את צעדיהם הראשונים במסגרת הבית ספרית. לצד הריגוש והחשש שבמעמד זה, הכניסה לכתה א' עלולה להציב אתגרים חדשים ולהוביל, בין היתר, לזיהוי מהיר של לקות ראייה בקרב הילדים. כל שדרוש מכם ההורים הוא להיות ערים לסממנים

לקות ראייה יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות ובעוצמות שונות. הכניסה לכתה א' מהווה זרז טבעי לגילוי מהיר של לקות ראייה בקרב ילדים. אם הנכם הורים לילד שעושה את צעדיו הראשונים בספסל הלימודים כדאי להיות ערים להתנהגויות שונות שאינן אופייניות לו, ייתכן והם הסממנים ללקות ראייה בקרב ילדכם. יערית דוד אופטומטריסטית מוסמכת ברשת אופטיקה הלפרין מסבירה על דרכי הזיהוי, אופן הטיפול והמלצות לשימוש נכון במחשב.

כל תלונה מצד הילד צריכה להדליק נורה אדומה ודורשת התייחסות – אל תתעלמו. תלונות כמו:

ראייה כפולה או מטושטשת, כאבי ראש וכאבי עיניים.

כתב יד שאינו ברור ואף ציור מחוץ לקווים.

אם הילד, במהלך השיעור, נוטה לקרב, להרחיק או לשנות את זוית הראייה ע"י הטיית ראשו.

חוסר ריכוז או/ו איבוד סבלנות מהר וגם אם איננו מקשיב למורה.

צמצום וכיווץ העיניים.

הילד אינו מספיק להעתיק מהלוח או/ו מעתיק עם שגיאות.

כל אלו הם סימנים המעוררים חשד ראשוני לבעיית ראייה ולכן יש לפנות לאופטומטריסט מוסמך או/ו רופא עיניים לצורך אבחון מעמיק.

אל דאגה, במידה ויימצא שילדכן זקוק למשקפיים, יש סיבה למסיבת משקפיים. חושב תחילה לשוחח עם הילד, להסביר לו את החשיבות והנחיצות שבהרכבת משקפיים ולהפוך את הקנייה לחוויה כייפית ומהנה. צרו סביבה תומכת סביבו ותנו תשומת לב מספקת לתהליך. כיום קיים היצע ענק של משקפיים לילדים בחרו מקום עם שירות סובלני ואדיב לכם ולילדכם.

גם אם לא מדובר בלקות ראייה יש לשמור על ראיית ילידינו. החזרה לבית הספר מצריכה מהם לשבת מול מחשב שעות רבות עבור הלימודים בנוסף לשעות הפנאי בהם הם מבלים מול מרקעים שונים.

עיניים עייפות, טשטוש, קושי במעברים בין מרחק לקריאה, רגישות לאור, גירוד, יובש, כאבי צוואר, גב עליון, כל אלו יכולים להעיד על CVS -Computer vision syndrome – תופעה הנגרמת מעבודה אינטנסיבית מול מחשב. ומשפיעה על מערכת ההתכנסות העיניים. במקרה כזה יש לפנות לאבחון מדויק ע"י אופטומטריסט מקצועי.

להלן מספר דגשים שיעזרו לכם לשמור על העיניים של ילדכם:

הפחיתו את שעות הפנאי של ילדכם מול המחשב ודומיו (טאבלטים, פלאפונים וכד').

רצוי לצאת החוצה ולהיחשף לאור השמש ככל שניתן, בשעות המותרות לכך.

יש לדאוג לכיסא נוח בעל יכולת כוונון של המושב והגב ולוודא כי הוא ממוקם במרחק של כ- 50 – 70 ס"מ מצג המסך.

מרכז המסך צריך להיות כ- 18 ס"מ נמוך יותר מקו הראייה (כאשר הראש במצב ישר), כלומר המבט בשיפוע כלפי מטה.

תאורה לא מתאימה בחדר יכולה לגרום לתחושת סינוור. יש להתאים את רמת הניגודיות ובהירות המסך לתנאי התאורה בחדר, כלומר בתנאי תאורה חזקים במיוחד, יש להגביר את הבהירות והניגודיות במסך.

לסיכום נסו ככל שניתן להגביל את שעות הפנאי של ילדכם מול המחשב. למרות ההתנגדות מצידם, כך תהיו הורים טובים יותר לילדים בריאים יותר.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו