אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמואל אליהו ב-17 שאלות ותשובות על הרב מהצפון

פרשת הרב מהצפון. איך יכול להיות אדם מושחת עם כוחות רוחניים? למה פוצצו את הפרשה? האם אין בפרסום הזה חילול ה'? והאם צריך להמשיך לקרוא לו רב? הרב שמואל אליהו משיב

הרב שמואל אליהו בשו"ת בנושא הרב מהצפון
  (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

פרשת הרב מהצפון. רבה של צפת הרב שמואל אליהו עונה לטו"ב שאלות שכיחות שנשאלו בפרשה.

כיצד אפשר לדעת מה אירע בוודאות?

כדי לברר את האמת, ביקש אותו רב מממני ומהרה"ג חיים בזק שנבדוק את הטענות ונברר את העובדות. אח"כ הוא יעשה כל מה שנאמר לו. בדקנו והטענות היו נכונות. אמרנו לו והוא הודה בפנינו, בפני הרב אברהם אנגל והרב גד כהן ו"הודאת בעל דין – כמאה עדים דמי".

לא נכון היה יותר לסגור את העניים בין הרבנים?

בתחילה חשבנו שמעשיו הם רק קלקול מוסרי ואין בהם היבטים פלילים, הצענו לו להתרחק מכל מגע עם הציבור ועוד כמה דרישות. הוא קיבל על עצמו את כל התנאים אבל לא עמד בהם. הוא המשיך לשוחח עם תלמידים והצדיק את מעשיו המקולקלים. הרחקנו אותו מהעיר, ההרחקה נתנה אומץ לאשה הראשונה להתלונן אחרי 13 שנה שהיא שמרה את הכאב בליבה. אחריה באו כל האחרות. כשהן התלוננו התברר שיש במעשיו חשש לפלילים.

האם אין בפרסום הזה חילול ה'?

בוודאי שיש בזה חילול ה'. אבל לכסות על הסיפור זה חילול ה' יותר גדול. רק השבוע קראנו בפרשת בלק שה' אומר למשה: "קַח אֶת כָּל רָאשֵׁי הָעָם וְהוֹקַע אוֹתָם לה' נֶגֶד הַשָּׁמֶשׁ וְיָשֹׁב חֲרוֹן אַף ה' מִיִּשְׂרָאֵל". בוודאי היה חילול ה' גדול כשהתגלה כי נשיא בית אב לשמעוני חוטא בעריות. בכל זאת הניקוי של ישראל מהתועבה הזאת הוא חשוב יותר. וחשוב שיעשה נגד השמש. זה נותן לאנשים אמונה בכח הצדק.

האם העובדה שהיא רב לא גורמת להסתיר את מעשיו?

הגמרא (מועד קטן יז.) מספרת על תלמיד חכם גדול שנפל בעריות. רב יהודה שקל אם ינדו אותו – הציבור יפסיד את חכמתו הגדולה. ואם יכסו עליו – זה חילול ה'. בסופו של דבר החליט רב יהודה לנדות אותו. לפי חז"ל הכיסוי על הקלקול הוא חילול ה'. כאשר לא מוקיעים מעשי זימה של רב גדול זה חילול ה'. מציאות החטא הצועקת לשמים היא חילול ה'. אין לך חילול ה' גדול יותר מחורבן בית המקדש, ואף על פי כן ה' החריבו כדי לתקן את הריקבון שפשט בעם ישראל. שלא יתפשט יותר.

הרב, אנו עוברים משבר אמון. כיצד תלמיד חכם מלא בתורה ובהנהגות של יראת שמים יהיה מקולקל? האם התורה לא משפיעה לטובה?

אם תורה לא משולבת עם מידות טובות היא עלולה להיות "סם מוות". חכמינו אמרו על התורה: זכה – נעשית לו סם חיים. לא זכה – נעשית לו סם מוות. לצערינו ראינו לאורך הדורות תלמידי חכמים שהשתמשו בתורה באופן שלילי, ישו, שבתאי צבי ואחרים. איננו אומרים חלילה שהאיש הזה הוא אחד מהם, אבל לצערינו היו אנשים בעלי כוחות רוחנים שנפלו בגלל מידות רעות של גאוה או תאוה או קנאה וכד'.

האם הוא נקרא רשע או רב?

על פי ההלכה הוא נקרא עכשיו "רשע". (שו"ע חו"מ לד ב) אם הוא יחזור בתשובה לא רק בדיבורים אלא במעשים, ידונו בזה בעתיד ויחליטו על מעמדו.

האם הוא היה תמיד רשע או שרק אחר כך הוא התקלקל?

הגמרא דנה על רבי יוחנן כהן גדול שנעשה באחרית ימיו צדוקי. ושואלת האם הוא היה רשע מעיקרו או שהיה צדיק מעיקרו ואחר כך התקלקל. יש בזה מחלוקת. מסתבר שיכול להיות תלמיד חכם וצדיק גדול שנכנס ויצא לקודש הקודשים שנים רבות, ואחר כך מתקלקל. הגמרא מספרת על נביאי אמת שהתקלקלו כמו חנניה בן עזור. יש חכמים שאומרים כי גם אצל יוחנן כהן גדול היה הרע כנוס בתוכו ולא יצא אל הפועל כל ימי היותו כהן גדול.

איך יכול להיות אדם מושחת עם כוחות רוחניים?

התורה מספרת על בלעם שהייתה לו נבואת אמת והיה מושחת. גם בעם ישראל יכולות להיות תופעות כאלה. יש פרשת בתורה "כִּי יָקוּם בְּקִרְבְּךָ נָבִיא אוֹ חֹלֵם חֲלוֹם וְנָתַן אֵלֶיךָ אוֹת אוֹ מוֹפֵת. וּבָא הָאוֹת וְהַמּוֹפֵת אֲשֶׁר דִּבֶּר אֵלֶיךָ". והגמרא מביאה דוגמא לאחד שעושה ניסים וחוטא. אם האדם הזה אומר לעבור על דברי תורה. "לֹא תִשְׁמַע אֶל דִּבְרֵי הַנָּבִיא הַהוּא אוֹ אֶל חוֹלֵם הַחֲלוֹם הַהוּא כִּי מְנַסֶּה ה' אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם לָדַעַת הֲיִשְׁכֶם אֹהֲבִים אֶת ה' אֱלֹהֵיכֶם בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם".

מסיימת התורה ואומרת: "אַחֲרֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם תֵּלֵכוּ, וְאֹתוֹ תִירָאוּ, וְאֶת מִצְו‍ֹתָיו תִּשְׁמֹרוּ, וּבְקֹלוֹ תִשְׁמָעוּ, וְאֹתוֹ תַעֲבֹדוּ, וּבוֹ תִדְבָּקוּן". לדעתי זו צריכה להיות המסקנה שלנו אחרי שאנחנו נתקלים בתופעה רוחנית שקרית כזו. אין עוד מלבדו.

כיצד ייתכן שהנידון ראה דברים רוחניים שגם היו נכונים?

גם איש טמא יכול לראות דברים רוחניים גדולים. לו ספר התורה חסר אפילו אות אחת מדברי בלעם, הספר כולו פסול. יש חלק מדברי בלעם שהיה נכון למרות היותו מקולקל.

איך רבנים גדולים טעו בו וחשבו שיש לו רוח הקודש?

אלישע הנביא אומר על האשה השונמית שבנה מת: "וה' הֶעְלִים מִמֶּנִּי וְלֹא הִגִּיד לִי". אלישע היה פי שנים ברוחו מאליהו הנביא והוא לא ראה. גם יעקב לא ראה את מכירת יוסף למרות היותו נביא. גם משה לא צפה את הקלקול של המרגלים שכשרים היו באותה שעה. לעיתים ה' מסתיר מעבדיו, כנראה כדי לחלץ את ההנה הזאת מעצמינו.

כעת אני לא יכול להאמין לאף רב. אולי הוא מקולקל?

כשיש תאונות דרכים לא פוסלים את כל הרכבים. כשיש ניצבים שסרחו – לא כל המשטרה פסולה. כשיש קצינים או פרופסורים שסרחו לא הכל פגום. תמיד צריך זהירות ועינים פקוחות. אם אתה רואה משהו חשוד אצל בעל הסמכות – אל תבטל את דעתך בגלל הסמכות.

למה לא להאמין לבעל הסמכות?

צריך לשמוע מבעל הסמכות אבל לא לבטל את דעתך לגמרי. חכמינו אמרו שאדם צריך להיות אמיתי, כך מספרת הגמרא (יומא סט) על ירמיה ודניאל שלא יכלו היה אחרי החורבן לחזור על דברי משה רבינו. משה אמר: 'האל הגדול הגיבור והנורא". ירמיה אמר: נכרים מקרקרין בהיכלו איה נוראותיו? לא אמר 'נורא'. דניאל אמר: נכרים משתעבדים בבניו, איה גבורותיו? לא אמר 'גבור'. מסבירה הגמרא איך הם העזו לשנות את דברי משה: "אמר רבי אלעזר: מתוך שיודעין בהקב"ה שאמיתי הוא, לפיכך לא כיזבו בו". מסקנה. תלמד אצל הרב ותחפש תמיד את האמת. ה' מבקש מאתנו אמת, כנות ולא ציטטות. בבית המדרש האמיתי התלמידים שואלים את הרב: 'מנלן' ו'קשיא'.

האם כל מה שעשה הרב בעבר, ספרים שכתב, עצות שנתן, היו שקר?

רבי מאיר למד תורה מאלישע בן אבויה בו בזמן שרכב על סוסו בשבת. ודאי היו טעויות מהותיות בהגותו של אלישע בן אבויה, אך רבי מאיר ניפה את הפרי מהפסולת. אנחנו לא פוסקים כמו רבי מאיר לכתחילה, אבל בדיעבד כל מה שלמדו ממנו או מספריו צריך בדיקה. יש פרי ויש קליפה. וצריך לבדוק כל מילה וכל שיעור וכל ספר בשבע עינים. אם קיבלת ממנו עצה תבדוק אותו אצל רב אחר – אולי היא פרי ואולי היא קליפה.

כיצד נדע להבא לא לטעות אחר מקרים כאלה?

מוקדם עדיין להסיק את כל המסקנות המתבקשות מהמקרה הזה. ה' יעזרנו על דבר כבוד שמו. אבל מי ששומר על ההלכה לא נופל במקרים כאלו. לצערינו הוא לא שמר על הלכות יחוד ולא על הלכות נגיעה, על כן הוא נפל במקרים קשים ביותר. המסקנה שלנו הראשונית היא לא לחשוב שאני יכול לעבור על הלכות יחוד ונגיעה ולא להתדרדר. מי שמתחיל לוותר – עלול למצוא את עצמו בשיא התועבה.

הרב, אני רוצה להישאר טהור ונקי. האם כל העיסוק סביב הנושא לא בגדר לשון הרע?

הסיפור הזה מפורסם והוא לא בגדר לשון הרע. גם בדבר המפורסם מותר לדבר על זה רק לצורך ולא לרכילות. מותר לדבר רק מה שאמיתי ולא מה שכתוב בעיתונים. אנשים צריכים ללמוד מהסיפור הזה להיזהר ולא ליפול במלכודת שעלולים להניח להם אחרים.

האם הקלקול הזה קשור ללמוד הקבלה?

לימוד הקבלה נותן עוצמות גדולות. וכל גדולה מביאה גם גדולה ביצר. כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו. אבל אלוקים יצר אותנו כ"עם גדול". ועל כן אין לנו ברירה אלא להיות גדולים גם בשמירת העיניים ושמירת הברית. כך היה הבבא סאלי זיע"א וכך ראינו אצל מו"ר הרב אליהו זצוק"ל. קדושה גדולה מביאה עוצמות גדולות וגם מצריכה שמירה גדולה על כל פרט ופרט.

יש איזה מילים של נחמה בכל הסיפור הזה?

יש סיפור בגמרא (יומא סט) שבתחילת ימי הבית השני ביטלו את יצר הרע של עבודה זרה. אחר כך ניסו לבטל את יצר הרע של עריות והסתבר להם שביטולו יצר העריות מבטל גם את יצר ההולדה "לא נמצא ביצה לחולה בכל ארץ ישראל". על כן לא ביטלו את יצר הרע הזה אלא החלישו אותו שלא יפגע בדרך כלל בתוך המשפחה. מסתבר שאי אפשר לבטל מהשורש את החלק הרע של יצר הרע. לכן בביטול היצר הרע של עבודה זרה איבדנו גם את הנבואה והשראת שכינה.

בבנין הבית השלישי תחזור גם הנבואה וגם השראת השכינה. יחד איתם יחזור יצר של עבודה זרה. לא תהיה לנו ברירה אלא להתגבר עליו ולכוון אותו למקום הנכון כדי שנוכל לזכות בנבואה.

לקראת בנין הבית השלישי יחזרו כל כוחות היצירה לעם ישראל ביחד עם היצרים שלם. יתחזק בנו כוח היצירה וההולדה. יתחזק כח יצר העריות. אנחנו מוכרחים לכוון את הכוחות רק למקום היפה והבונה. ליצירה. ליצר הבונה ומטיב ולא ליצר ההורס ומנצל. כך תבוא הגאולה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
"הודאת בעל דין כמאה עדים"-בממונות בלבד
| 06-07-2015 11:15
2
מה עם כתבה דומה על המאפיונר פינטו? חילול ה' שהמנוול הזה
אלמוני | 06-07-2015 11:26
עשה גדול שבעתיים מחילול ה' של הרב מהצפון
3
הרב שמואל אליהו שליטא אוהבים אותך מאוד מאוד מאוד
דניאל | 06-07-2015 11:39
איש תורה אמיתי ויקר
4
הרב מרדכי אליהו זצוק"ל טעה ח"ו?!
יאיר | 06-07-2015 12:51
הרי הרב מהצפון היה מקורב אליו. וזה לא בעיה של ה' העלים ממנו אלא בעיה של כביכול שח"ו ה' הטעה אותו? אני אומר זאת בדחילו ורחימו ומצפה לתשובה מבנו הרב שמואל שליט"א
5
למה לפני 13 שנה שהמתלוננת פנתה לרב הוא לא אמר לה לחשוף
שאלה לרב | 06-07-2015 12:53
לפני 13 שנה המתה הרב המתלוננת פנתה לרב, למה הרב לא חשף את התופעה? למה היה כל קשר השתיקה הזה? בגלל קשר השתיקה כל כך הרבה בנות נפלו, אני לא מבינה את זה
6
תשובות שחשוב שתשמעו
שלומית כהן | 06-07-2015 13:34
17 דברים שחשוב שכולם ידעו! 1. שמעתם מאותו רב שהוא ביקש מהרב שמואל והרב בזק לבדוק את העובדות? לא.. כי אני יודעת בוודאות שהם כפו עליו לבוא לדין תורה כביכול, ביום של צינטור. הרב עשה את המצווה עליו מתוך כבוד לרב שמואל והרב שמואל ניצל זאת באכזריות!! איזו סמכות יש לו להעמיד רב לדין ביום של צנטור? לאיים עליו? לקחת לו פלאפון ומחשב? לצרוח על אשתו בפלאפון? להעמיד דיינים משל עצמו כשכולם נגועים בעניין?? 2. בית הדין הרבני ברשות הרב שמואל החתים את הרב ואשתו על מסמך שהכל נסגר בלתיים סגורות! לכו לרב שמורל ותדרשו לראות מכתב זה! בנוסף הרב שמואל הבטיח לרבנים גדולים שבאו אליו כי לא יערב את המשטרה ויעשה הכל כדי למזער את הנזק בעוד שבתקשורת הוא מעודד נשים להגיש תלונה. הרב הורחק מהעיר בכפיה ואיומים! הרב שמואל דרש מהרבנית לטוס לחו"ל! 3. חילול ה' הגדול ביותר שקיים פה הוא מהצד השני.. נורא לגלות שאנשים מעדיפים להאמין שרב ככ גדול שהציל אלפים עבר על עבירות מין ולא לשמוע לכך שהרב שמואל נגוע בעניין ומנסה להפיל את הרב! הוא בעצמו אמר: "פגעתם בי אישית, שברתם לי את המילה". 4. אין שום עניין להסתיר את מעשיו, אך במקביל אין שום מצווה להפיץ את השמועות כאילו היו עובדות! עדיין לא הוכח שום דבר!! 5. רק האנשים הקאובים באמת יכולים להעיד על מידות טובות שאין כמותן!! בשילוב מדהים של תורה וכוחות רוחניים אדירים!! ואם כבר מדברים על מידות.. הייתי שמחה לדבר עם הרב שמואל על הקנאה והגאווה. 6. הוא רב! ענק! צדיק! חכם! הרב מרדכי אליהו סמך עליו את ידיו!! וידע מהכל!! 7. היה צדיק! עכשיו צדיק! ויהיה צדיק! מתביישת בשביל כל האנשים שייאלצו לבקש ממנו מחילה.. אבל מה שאני יודעת בוודאות.. וזה מכעיס אותי - שהוא ימחל! הוא אפילו לא נכנס לכעס ולקטנוניות! 8. אכן זה לא יכול להיות! הוא לא מושחת!! 9. אם תשאלו את הרב שמואל על כך שאבא שלו סמך עליו את ידו הוא יענה לכם - אבא שלי טעה! אם הוא מוכן להפיל את מילת אביו זצ"ל בשביל להפיל את הרב.. ה' יעזור לו! 10. שהאמת תצא לאור כולנו נראה על מי אפשר לסמוך ועל מי לא. 11. אני יוצאת נגד אנשים שמשתמשים בסמכות שלהם כרב עיר וכאב בית דין רבני ועושים דין לעצמם. 12. כל השמועות הן בגדר שקר עד שיוכחו כאמיתיות. אם אני לא טועה הרב שמואל אפילו נתן את הסכמתו לספרים. כך שהיה צריך לבדוק אז בשבע עיניים. 13. הוא בעל כוחות רוחניים עצומים! עד שיגיעו לרמה הרוחנית שלו.. אין שום זכות להעיד עליו כספר תורה פסול - חומש מעיד על ספר תורה?! 14. הציבור שלנו ניזון משמועות. עליו להזהר ולגבש דעה לעצמו ללא כל תלות והערצה עיוורת. 15. בעניין המחלוקת והבלבול הגדול שקיים עכשיו, אחד המקובלים ביקש להפיץ כי כל מילה שנאמרת בעניין היא בגדר לשון הרע! ובמיוחד כל עוד לא נשמעו שני הצדדים! אם הרב אליהו היה בין החיים - היה אומר אותו דבר! 16. אין שום קשר לכלום! ועד שלא הוכח הקלקול.. הוא לא קיים. 17. שהאמת תצא לאור! את ההקלטות שהרב מודה בהן הרב שמואל הקליט ביום של צנטור של הרב.. ותקשעבו טוב טוב למה הרב מודה שם ועל מה הרב שמואל טוען שהוא הודה.. יפתור לכם המון! בשורות טובות!
7
הרב שמואל אליהו חזק וברוך! אשריך על דבריך
דוד | 06-07-2015 13:57
שבאמת נכנסים ללב ופותרים הרבה שאלות אני בטוח שאביך זצ"ל בשמיים שמח על בן כזה
8
הודאת בעל דין
חיים | 06-07-2015 14:27
תופסת בממונות בלבד. באיסורין אומרים אין אדם משים עצמו רשע
9
יישר כח גדול לרב שמואל תיקן מעשה אביו
עזרא | 06-07-2015 15:40
ברא מזכה אבוה "- רק היום אני מבין אימרא זו הרב שמואל עמד ותיקן - זיכה את אביו - לפני 30 שנה היתה פרשת " הרב נימני " ושם הרב אליהו שתק וטיטא מי שעמד כנגד הוא הרב שילה רפאל זצ"ל. הרב שמואל עמד בניסיון שגדולים וטובים לא עמדו בו.אשריך
10
מתי יוסר הצו איסור פרסום?
מוטי | 06-07-2015 16:30
הצו לא היה עד יום ראשון ?
11
הרב שמואל אליהוא
תושב צפת | 06-07-2015 16:38
שלום לכולם ..קראתי את התגובות של כולם לאחר שעינתי בתגובתך גברת שלומית כהן ..איני יודע מי את אך דברייך עושים רושם כאילו את יודעת ממקור מוסמך מה את כותבת ..אישית כמוך או פחות ממך אני מכיר את הרב המוזכר בפרשה חייב לומר שאני מלווה אותו כבר מס שנים טובות שאינן נספרות על יד אחת וחייב לחזק את דברייך על אופיו של הרב ..נעזרתי בו רבות אם ברפואה ואם בעסקים יודע אני שהוא איש אמת שכל דיבורו אמת ומעשיו רחוקים ממה שמאשימים אותו ..אם זאת אינני יודע על מה שמדובר בפרשה מאומה משום מקור מוסמך רק משמועות שנפוצו עי הרב שמואל אליהוא ..אני מאמין בצידקותו של הרב המואשם באמונה שלמה מקווה שהצדק יצא לאור ולכל המלעיזים שאינם יודעים דבר אלה חיים משמועות אני אומר היזהרו בלשונכם ...עד שלא מצאו רבב במעשיו הרי הוא צדיק כמו ששמעתי את הרב מרדכאי אליהוא זצל אומר עליו ...ועוד דבר נוסף לכל מביני עניין קצאת בתורת הסוד תשאלו רבנים שכן מבינים ..מושג הרפיה ..מה הוא בקבלה ..ממה שאני יודע זה ..כשאישה או איש מגיעים למצב שחייב רפואה מידית אז יש מצב שהרב חייב להניח ידו על אותו מקום בעייתי כדי לפעול שם ...(יש המון מקובלים שעושים כך ..אין לי מושג למה אבל יש מושג כזה ) נראה לי שכאן נשים פירשו את הדברים בצורה לא נכונה ומשם חרושת שמועות שהולכות ומעצימות ומשחירות את המציאות שנראת לי רחוקה מאד מהנעשה בפועל ...הרב רצה לעזור ואני בטוח שהצליח ....וכמובן זה מה שהוא מקבל ...יקומו אותם אנשים ששנים נעזרו בו וראו ניסים גלויים לסיום אני מפנה את האמרה מפרקי אבות לכל אותם "חכמים "למינהם "חכמים הזהרו בדבריכם שמא תחובו חובת גלות "ודי לחכימה ברמיזה
12
תשובת הרב שמואל לשאלת הודאת בעל דין ואין אדם משים עצמו
אלישע וולפסון | 06-07-2015 17:18
יש מקרים שבהם אומרים הודאת בעל דין כמאה עדים דמי, ויש מקרים שאומרים כי אין אדם משים עצמו רשע. הכלל של 'אין אדם משים עצמו רשע' שייך בעיקר להלכות עדות ודיני נפשות. ושייך בעיקר כשאדם בא לחייב את עצמו. אמנם כשתובעים מישהו והוא מנסה להציל את עצמו, ומתוך דבריו עולה כי הוא רשע. אדם בהחלט משים עצמו רשע. (פ"ת שו"ע חו"מ ס"ק מ). ויש אומרים כי במקרה זה אף מנדים אותו.
13
לשלומית
תלמיד לשעבר | 06-07-2015 17:23
א. הרב שמואל היה מאד מאד קרוב לאותו אדם, הוא אהב אותו מאד אבל כאשר הוא שמע שהוא חטא עד כדי הבאת ממזרים לעולם(!) הרי שאין נושאין פנים אפילו לתלמיד חכם, כל שכן לרשע. ולכן הרב נכנס בו בכל הכח. ב.הרב לא הכריח אותו להודות, ההיפך הוא הנכון! הרב מהצפון ביקש והתחנן שהרב שמואל והרב בזק ידונו בעניין ורק לא פורום תקנה והמשטרה, כי הוא ידע שיגמרו אותו. בתחילה הרב חשב שמדובר ברב שנפל וחפץ לסייע לו להשתקם, אך כאשר הוא הבין את גודל חומרת הדברים הוא הבין שהכל תוכנן לפרטי פרטים ולכן הוא הפציר בנשים שיפנו למשטרה. ג. הרב לא הכריח אותו להודות, יעידו רבני הישיבה הרב גד כהן והרב אברהם אנגל שישבו בפסק הדין והוא הודה בפניהם. ד. יש אדם שאוהב את הרב אליהו זצ"ל יותר מבנו הרב שמואל שחיבר עליו 5 כרכי אביהם של ישראל?! אלא מה?! גם הרב שמואל מבין שחכמי ישראל מקבלים את כוחם מהקב"ה ברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ואיננו מבינים חשבונות שמיים. ה.לא מתווכחים עם עובדות!!! אם אינך מאמינה לרב שמואל תשאלי את תלמידי ורבני הישיבה שיספרו לך באיזה עבריין מין מדובר. ו. ה' ימחל לך על מה שכתבת על הרב שמואל. גאווה ויהירות הם דברים שלא קשורים אליו כלל!!! להיפך הרב הזה מחובר לילדים כגדולים. מחבק, מקשיב ותומך בקטנים כגדולים. שלא כאותו רב שהרחיק ממנו אפילו את תלמידיו. שבשביל להתייעץ עמו היינו צריכים לשקול זאת הרבה עד ששאלנו. ז.טיפ שכדאי לך לקחת: אנחנו עבדי ה' ולא עבדי רבנים!!! מי שהמשיך לדבוק בשבתאי צבי - התנצר, גם אחרי שבתאי צבי נהו רבנים חשובים וצדיקים, אבל מי שהתעשת וחזר בו הציל את נפשו מרדת שחת. זה הזמן שלך!!
14
אלמוני
שאלות שחייבים לשאול: | 06-07-2015 17:57
אני פשוט חייב לשאול: האם גם הרב מוטי אלון יקרא רשע בפי הרב שמואל אליהו? למה לא הייתה התנערות מוחלטת והוקעה מצידו (חיזוק ותמיכה כמדומני), למרות שרבנים בכירים הודיעו קהל עם ועדה שהרב מוטי אלון הודה בפניהם בעבירות המיוחסות לו? באיזה קלות, מהירות, רב נערץ הפך להיות תועבה ושקץ, עוד לפני שהייתה חקירת משטרה מסודרת? אני פשוט לא מבין מה קורה פה?
15
למפיצי הרוע
דרומי | 06-07-2015 19:50
קשה לי כ"כ להבין למה אנשים מתרכזים בהפצת לשון הרע והבעת דעות אישיות על אדם שכרגע רק חשוד במקום לחכות להוכחות ואז להסיק מסקנות. מחכה בקוצר רוח ליום (האפשרי בהחלט) שבו הוא יוכח כזכאי, ואז כל מקיזי דמו יבואו על ברכיהם להתחנן למחילתו. אבל הוא, כמו שהכרתי אותו בתקופה קצרה, הוא אדם גדול אלפי מונים מחיות הטרף שיצאו מהחורים בלי רחמים, , הוא ימחל ויסלח. בימים כ"כ קשים כאלו של בין המצרים, וזבי חוטם צרים עליו כמו טורפים, תזכרו שיש תסריט שבו הוא יימצא זכאי, ואז איפה הם יקברו את פניהם? ואני מתכוון בעיקר לילד הרדוד שמשתולל באתר סרוגים ללא הכרה מאז שרק התחילו להגיע רמזים לסיפור. העיקר שהאתרים הדתיים נותנים לכל גולם להפיץ לשון הרע (והאמת שגם תובנות מאוד רדודות) לכל דורש. * אני מתייחס רק לעיתוי, אם אכן יימצא הרב אשם בעתיד, זכותם להביע את לקחיהם השטחיים לכל מי שמוכן לשמוע.
16
איך יודעים מה באמת קרה? כנס ותדע!
אלישע | 06-07-2015 19:51
צריך להבין דבר פשוט שמאוד כואב, אותו אדם היה בעל כוחות אדירים ועזר לאלפי אנשים. עם זאת ועם כל הקושי והכאב העצום- הוא בוודאות חטא בגילוי עריות, זה עובדה. אשה התקשרה לרב שמואל וספרה לו, לאחר מכן הרב שמואל קרה לאותו אחד בנוכחות הדיין הרב בזק והלה הודה בפניהם במעשים. הוא גם הודה לפני הרב אנגל והרב גד כהן מישיבת אורות הארי. (וראו בתשובה 12 את התוקף ההלכתי של זה) לאחר שזה נודע באו עוד נשים רבות שאזרו אומץ לגלות לרב שמואל על כך שאותו אחד פגע בהם. לכן בכלל לא משנה מה יאמרו בבית המשפט כי מבחינתם גילוי עריות זה לא עבירה פלילית אלא רק אונס. ולנו כרגע זה פחות משמעותי. הוא חטא מאוד ועל כך צריכים כולנו להתחזק בקדושה בשמירת הלכה ובשמחה. ולא להוציא לעז על רבים קדושים שנלחמים בטומאה בכל כוחם למען כולנו בלבד! הקב"ה ייגאלנו ברחמים
17
לאלמוני
יוסי | 06-07-2015 23:07
כמדומני גם לפי ההאשמות, הרב אלון עשה מעשים חמורים אך לא מגע מיני ממשי. לא יודע אם זה רלוונטי.
18
אנשים כאן מדברים כאילו הם בקיאים בכל הפרטים
יהודי | 07-07-2015 2:51
אתם לא מכירים אותו כמו הרב שמואל, לא מכירים את הפרטים כמוהו, אז די לדבר דברי הבל. הרב לא סתם מוציא מילים מפיו. לרב יראת שמים ענקית, אהבת ישראל גדולה וענווה ענקית!!! ולשלומית כהן כדאי לך לחזור בתשובה מהר על הביזוי שאת מבזה את הרב שמואל שליט"א!! את לא מכירה את הפרטים כמוהו ולא היית קשורה אליו כמוהו!!
19
אדם לפעמים משים עצמו רשע! עיין באנצ"ת
דני | 07-07-2015 6:57
אנציקלופדיה תלמודית כרך א, אין אדם משים עצמו רשע משים עצמו רשע שנאמן. א. המשים עצמו רשע בדרך תשובה, כדי שלא יעבור על איסור, נאמן, ולכן כשאמרו לו שנים אכלת חלב והוא אומר אכלתי במזיד פטור מקרבן, אף על פי שמשים עצמו רשע, שכן הוא עושה תשובה ואינו רוצה להביא חולין לעזרה, וכן כהן שאמר שהרג את הנפש נאמן, ואינו עולה לדוכן, שאינו רוצה לעשות איסור. יש שכתב שאפילו באופן זה הוא נאמן רק לעצמו, שלא יעשה איסור, אבל אינו נאמן לפסול עצמו לעדות. ב. כשמשים עצמו רשע דרך תשובה בתורת וידוי, יש מהאחרונים שכתב שנאמן, כגון אשה שהתוודתה בחוליה שזינתה ואחר כך נתרפאה אסורה לבעלה, וכל שכן כשאומר כן בשעה שהיה סבור שהולך למות, שאין אדם מכזב בשעת מיתה. ויש חולקים וסוברים שאפילו בדרך תשובה אינו נאמן, אם משום שהוא מערים כדי שלא יעיד לחברו, או משום שאף על פי שחזר בתשובה אינו נאמן לעשות עצמו רשע אפילו שעה אחת לפני המקום. ג. כשיש עד אחד המעיד כדברי המשים עצמו רשע, יש אומרים שנפסל לעדות, אף על פי שעל ידי עד אחד בלבד אינו נפסל. ויש חולקים וסוברים שאף בצירוף עד אחד אינו נפסל. ד. אם לפי דעתו עשה בהיתר ואין זו עברה, נאמן. וכשידוע לנו שעשה האיסור, אלא שאפשר לתלות שלא ידע שהדבר אסור, יש שנסתפק, שנאמן לומר שידע שאסור, שלא אמרו אין אדם משים עצמו רשע אלא שכל מעשה האיסור ידוע לנו רק על פיו, אבל לא כשגוף המעשה ידוע לנו מבלעדיו. ה. כשנתערערה חזקת כשרותו, נאמן להשים עצמו רשע. כשיש הוכחה לדבריו, יש אומרים שאדם משים עצמו רשע. נחלקו הפוסקים אם נאמן להשים עצמו רשע כשיש לו מגו*. כשלא בא להודות שהוא רשע, אלא אדרבה רוצה להתנצל ולומר שלא חטא, ורק על ידי דבריו נתפס שהוא חטא, נחלקו האחרונים אם נאמן. אם בא להעיד לטובתו, ועל ידי זה משים עצמו רשע, יש אומרים שנאמן.
20
זה מה שקורה שמנסים לכבס את הכביסה המלוכלכת בתוך הקהילה
| 07-07-2015 8:03
על אילו כוחות אתם מדברים? כל הפלפולים וההסברים על ההבדל בין עריות, אונס, השד יודע מה הם לא נורמאליים. מה שהו עשה, לכאורה, הוא אסור אסור אסור! והגיע הזמן שתבהירו את זה חד משמעי לנשות הקהילה שאתם כה מקפידים על צניעותן! כל סיפורי ״הכוחות״ הם עבודת אלילים. הגיע הזמן שתבהירו לבנות שגם אם רב מצליח לשכנע אותן שהוא הקב״ה בעצמו, ונוגע בהן , הוא רמאיייייי ! די ! הגבולות שאתם מציבים אינם ברוריןם ופותחים פתח למעשים האלה זוועה!
21
יש שיבושי חשיבה עקב מישקעים בכלי דם[עבר צינטור]
אף אחד | 07-07-2015 9:31
וגם עקב דמנציהאלצהיימר וגם עקב חומרים שבמים אחרי פעילות געשית, ראה רשעות בסדום ופריצות בשיטים. למי אתה קורה "אשם" ?
22
חזק! חזק! חזק!
תלמיד | 07-07-2015 13:22
אשמח לשתף בבתגובה לתשובות לשבע עשרה שאלות שנענו ע"י הרב שמואל אליהו. השאלות מפורסמות כעת בערוץ 7 סרוגים ואתרי חדשות נוספים. 17 דברים שחשוב שכולם ידעו! 1. שמעתם מאותו רב שהוא ביקש מהרב שמואל והרב בזק לבדוק את העובדות? לא.. כי אני יודעת בוודאות שהם כפו עליו לבוא לדין תורה כביכול, ביום של צינטור. הרב עשה את המצווה עליו מתוך כבוד לרב שמואל והרב שמואל ניצל זאת באכזריות!! איזו סמכות יש לו להעמיד רב לדין ביום של צנטור? לאיים עליו? לקחת לו פלאפון ומחשב? לצרוח על אשתו בפלאפון? להעמיד דיינים משל עצמו כשכולם נגועים בעניין?? 2. בית הדין הרבני ברשות הרב שמואל החתים את הרב ואשתו על מסמך שהכל נסגר בלתיים סגורות! לכו לרב שמורל ותדרשו לראות מכתב זה! בנוסף הרב שמואל הבטיח לרבנים גדולים שבאו אליו כי לא יערב את המשטרה ויעשה הכל כדי למזער את הנזק בעוד שבתקשורת הוא מעודד נשים להגיש תלונה. הרב הורחק מהעיר בכפיה ואיומים! הרב שמואל דרש מהרבנית לטוס לחו"ל! 3. חילול ה' הגדול ביותר שקיים פה הוא מהצד השני.. נורא לגלות שאנשים מעדיפים להאמין שרב ככ גדול שהציל אלפים עבר על עבירות מין ולא לשמוע לכך שהרב שמואל נגוע בעניין ומנסה להפיל את הרב! הוא בעצמו אמר: "פגעתם בי אישית, שברתם לי את המילה". 4. אין שום עניין להסתיר את מעשיו, אך במקביל אין שום מצווה להפיץ את השמועות כאילו היו עובדות! עדיין לא הוכח שום דבר!! 5. רק האנשים הקרובים באמת יכולים להעיד על מידות טובות שאין כמותן!! בשילוב מדהים של תורה וכוחות רוחניים אדירים!! ואם כבר מדברים על מידות.. הייתי שמחה לדבר עם הרב שמואל על הקנאה והגאווה. 6. הוא רב! ענק! צדיק! חכם! הרב מרדכי אליהו סמך עליו את ידיו!! וידע מהכל!! ומי הרב שמואל שישפוט אם רב עשה תשובה או לא?! 7. היה צדיק! עכשיו צדיק! ויהיה צדיק! מתביישת בשביל כל האנשים שייאלצו לבקש ממנו מחילה.. אבל מה שאני יודעת בוודאות.. וזה מכעיס אותי - שהוא ימחל! הוא אפילו לא נכנס לכעס ולקטנוניות! 8. אכן זה לא יכול להיות! הוא לא מושחת!! 9. אם תשאלו את הרב שמואל על כך שאבא שלו סמך עליו את ידו הוא יענה לכם - אבא שלי טעה! אם הוא מוכן להפיל את מילת אביו זצ"ל בשביל להפיל את הרב.. ה' יעזור לו! 10. שהאמת תצא לאור כולנו נראה על מי אפשר לסמוך ועל מי לא. 11. אני יוצאת נגד אנשים שמשתמשים בסמכות שלהם כרב עיר וכאב בית דין רבני ועושים דין לעצמם. 12. כל השמועות הן בגדר שקר עד שיוכחו כאמיתיות. הרב שמואל אפילו נתן את הסכמתו לספרים (מצורפת תמונה). כך שהיה צריך לבדוק אז בשבע עיניים. 13. הוא בעל כוחות רוחניים עצומים! עד שיגיעו לרמה הרוחנית שלו.. אין שום זכות להעיד עליו כספר תורה פסול - חומש מעיד על ספר תורה?! 14. הציבור שלנו ניזון משמועות. עליו להזהר ולגבש דעה לעצמו ללא כל תלות והערצה עיוורת. 15. בעניין המחלוקת והבלבול הגדול שקיים עכשיו, אחד המקובלים ביקש להפיץ כי כל מילה שנאמרת בעניין היא בגדר לשון הרע! ובמיוחד כל עוד לא נשמעו שני הצדדים! אם הרב אליהו היה בין החיים - היה אומר אותו דבר! 16. אין שום קשר לכלום! ועד שלא הוכח הקלקול.. הוא לא קיים. 17. שהאמת תצא לאור! את ההקלטות שהרב מודה בהן הרב שמואל הקליט ביום של צנטור של הרב.. ותקשיבו טוב טוב למה הרב מודה שם ועל מה הרב שמואל טוען שהוא הודה.. יפתור לכם המון! בשורות טובות!
23
המשנה למלך-
אריאל (אברך) | 07-07-2015 20:17
אומר שכשיש אומדנא אז לא אומרים אין אדם משים עצמו רשע, בכל מקרה, זה בהחלט מקרה מסובך שהרי בעריות צריכים עדים ממש כדי לחייב מיתה וזה בלתי אפשרי, אך כמו שכתבתי- במקרה הנ"ל אומרים "הודאת בעל דין כמאה עדים דמי" וחוץ מזה יש כאן דיינים שהם ת"ח חכמים גדולים ובטח ובטח שאפשר לסמוך עליהם בעניין זה.
24
התגובה שלך, שלומית - 6
ביתרי | 08-07-2015 14:34
רצה ברשת כבר עשרות פעמים תחת שמות שונים. בהתחלה חשבתי שמדובר בתגובה מושקעת מאוד (אם כי עדיין חשדתי שמדובר בתגובה ערוכה היטב ע"י נוגעים בדבר). אבל עכשיו אני כבר יודע שמדובר בתגובה לא אמינה. צר לי כל כל הסיפור הנורא הזה. מקווה שהאמת תצא לאור
25
תגובה לשלומית
יהושע | 09-07-2015 21:45
אם היו מספרים לי על אבא שלי דהוא עבריין גם אני הייתי מתקשה להאמין וגם מכחיש ואפילו משמיץ את מי שסיפר לי... זה יעבור זה לוקח זמן זה נקרא שלב ההכחשה.. אלא אם כן הייתי חלק מהפשע של אבי אז הייתי ממשיך להכחיש כדי לא להפיל גם את עצמי... זה טבעי תגובה כזו ממש טבעי.. ימים יגידו נחכה שהצדק יעשה והאמת תצא לאור ועשרות נשים שנפגעו יוכלו למחול לו על הפשע שהוא עשה.. אני אישית לא הייתי מוחל בקלות בכלל!!
26
לשלומית ולתלמיד לשעבר
אבי | 12-07-2015 18:28
שלומית כדאי לך להתקשר לרב שמואל ולבקש סליחה אם לא את יכולה להכבא בגחלתן של צדיקים הרב שמואח אהב את הרב מהצפון כאלו זה הבן שלו אין לו ענין ליפול עליו סתם.. ולתלמיד לשעבר חזק וברוך שה ישמור אותך
27
תשובה 6
| 19-07-2015 10:24
תשובה 6 כל כך נכונה כל כך אמיתית !!! עם ישראל והעיר צפת בפרט , עוד ייקרה אסון על כל הלשון הרע והרכילות והביזיון והפגיעה ...