הרב סתיו: 'נאמני תורה ועבודה' יהרסו את הנישואין בישראל

בכנס רבני בית הלל שעסק בנושא הרבנות הראשית תקף המועמד לתפקיד הרב הראשי את רעיון הפרטת הרבנות, אותו הציעה תנועת נאמני תו"ע: "מימוש של המודל הזה נותן בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל ומחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרב סתיו: 'נאמני תורה ועבודה' יהרסו את הנישואין בישראל
  הרב דוד סתיו (בית הלל)

"לרבנות הראשית תפקיד מרכזי ביצירת הלכידות החברתית בחברה הישראלית, תפקיד היסטורי חשוב ביצירת תא יהודי משותף של מרבית עם ישראל", כך אומר היום המועמד לרב הראשי לישראל, הרב דוד סתיו, בכנס רבני בית הלל, העוסק בדמותה של הרבנות בישראל.

הרב סתיו תקף בדבריו את המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, שמשמעותו הפרטת הרבנות הראשית לרבני קהילות בערים השונות,שיקבלו שכר מטעם המדינה: "המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, מהווה בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל והוא בעייתי ביותר מבחינה זו. מימוש של המודל הזה מחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרבנות צריכה לקרב

הרב סתיו ציין עוד, כי "התפקיד השני של הרבנות הראשית היא להוות כתובת אמיתית לשיח רוחני אמיתי. לצערי, זה לא קיים היום ברבנות. כל נושא חברתי וכלכלי שעלה עד היום על סדר היום בחברה הישראלית – לא זכה לשום התייחסות והתמודדות ערכית של הרבנות. הרבנות צריכה לשמש קול של תורה וערכים.

החברה הישראלית מחפשת סמל ייצוגי לתורה. בחודשים האחרונים אני מבלה הרבה מאד עם אנשים חילוניים. אני לא זוכר שהחברה הישראלית עסקה אי פעם באינטנסיביות כזו בבחירת הרב הראשי, כמו בבחירות הללו, הציבור החילוני מחפש את קול הרבנות הציונית, הקשובה. יהדותה של מדינת ישראל והחברה הישראלית הוא נושא שקשור ושייך לכולם. גם אדם חילוני רוצה זיקה ליהדות. גם אדם חילוני היה רוצה שהילד שלו יתחתן עם יהודי או יהודיה.

לרבנות הראשית יש פוטנציאל אדיר לקרב את האנשים – ויש לה פוטנציאל אדיר לעשות את ההיפך הגמור. אם היינו מקימים לשכת רישום לנישואין באוניברסיטת תל אביב, אם היינו יוצרים מפגשים של צעירים בעקביות עם המערכת – הכל היה נראה אחרת. התהליך היום מסורבל ולא ידידותי. אם מייצרים תחרות בתוך המערכת – זה יועיל למערכת. הרבנות המקומית תיאלץ לשפר את השירותים שלה, אם ייפתחו אזורי הרישום.

הרב חזר על מה שפורסם ב'סרוגים' לפיהם הקשיים הגדולים ביותר אותם הוא חווה במסגרת המרוץ לתפקיד הרב הראשי, הם דווקא מתוך העולם הדתי הלאומי החרדל"י, לדבריו משום שזה מאבק על החברה הישראלית ולהיכן היא הולכת.

הרב סתיו סיים את דבריו ואמר, כי "הרבנים צריכים להתמודד עם קשיים ולתת פתרונות. אנחנו צריכים להביא מנהיגות רבנית ורוחנית, אחרת ניכנע לעסקנים חרדיים, שמבקשים לקבע את ההלכה בעולם של פוליטיקה ואינטרסים. כולנו צריכים להיות שותפים למערכה הזו, לכינונה של רבנות ראשית ממלכתית קשובה".

בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגיבו על הדברים במילים: "ברב השיח שהתקיים אמש ב"בית הלל" הביע הרב סתיו תמיכה בעקרונות רבים מתוך המודל הקהילתי של תנועת נאמני תורה ועבודה. אנו שמחים כי ישנה כיום הסכמה רחבה, הכוללת גם את סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן,  על הצורך בהעברת מרכז הכוח אל הקהילות, כפי שהצענו במודל זה.

המחלוקת עליה דובר בשיח שבין הרב סתיו לד"ר הדר ליפשיץ מנאמני תורה ועבודה, הינה בשאלת מערך הנישואין בישראל: בניגוד לרב סתיו אנו סבורים כי התחרות והבחירה יחזקו את מעמד ההלכה והרבנות ולא להיפך.

אנו ממליצים לרב סתיו לבחון באומץ, בתבונה ובאחריות את סוגיית הסדרי הנישואין. חשוב להזכיר כי בין חשובי הרבנים, כמו הרב בקשי-דורון שליט"א, יש תמיכה בהנהגת נישואין אזרחיים. כל מי שמצוי בתחום יודע שלצערנו, ספרי היוחסין נכתבים כבר שנים רבות, ושחלום הבלהות ממנו אנו חוששים כביכול, הפך מזמן למציאות יומיומית. אנו קוראים לציבור הדתי לפתוח בדיון הלכתי מעמיק ואחראי סביב הצעות שונות, כמו למשל הצעת רעיון ברית הזוגיות, להנהגת מסלול לנישואין אזרחיים. ישנן דרכים אשר יחזקו את דת משה וישראל ובמקביל יוכלו לצמצם את הבעיות ההלכתיות אשר מתרחשות כבר בימינו אנו ואל לנו להתעלם מהן.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות