מהומה בכנס לציון יום העגונה בכנסת

במהלך כנס בכנסת שעסק בנשים עגונות התפרצה אחת המשתתפות וטענה כי דיינים נוטלים שוחד עבור מתן גט. בתגובה אמר ח"כ הרב בן דהן "מקרים של שוחד, במידה ואכן היו, יש למגר מן השורש ולפנות למשטרה לעזרה."

מהומה בכנס לציון יום העגונה בכנסת
  הרב אלי בן דהן (פלאש90)

מהומה בכנס לכבוד יום העגונה שנערך בכנסת.

לקראת יום חמישי, תענית אסתר המצוין על ידי ארגוני הנשים כיום העגונה הבין לאומי, התקיים בכנסת כינוס שעסק בנשים העגונות. הדיון התקיים ביוזמתה של ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) ובשיתוף פעולה עם קואליציית עיקר – הקואליציה הבינלאומית לזכויות נשים עגונות. הדיון התקיים בנוכחות מאה משתתפים בהם שלושה עשר חברי כנסת ממספר סיעות, נציגי ארגוני נשים, רבנים ומסורבות גט.

בדיון השתתפו נציגים של ארגוני הנשים בישראל שהציגו תמונת מצב עדכנית, מסורבות גט שספרו את סיפורן האישי וחברי כנסת שסיפרו כיצד בכוונתם לפעול לפתרון הבעיה. בנוסף השתתפה גברת  שיירין מוסא, אישה מוסלמית שגדלה בפקיסטן, ופועלת לזכויותיהן של נשים גרושות בכל הדתות, ומשתפת פעולה עם ארגוני הנשים היהודיות.

ח"כ  לביא אמרה: "מאז שעלינו לארץ חושקה ההלכה היהודית על ידי הקמת מוסדות שנמכרו במחירים פוליטיים, ומוחזקים כיום על ידי אנשים לא ראויים. מצוקת העגונות פתירה. דרוש אומץ הלכתי, שיתוף פעולה אזרחי. השתתפתי בעבר בלא מעט דיונים בכנסת שעסקו בנושא, ולא זכורה לי נוכחות מרשימה כזו של חברי כנסת. הכנסת התשעה עשרה מביאה איתה בשורה אך גם אחריות ומחוייבות, לפתור בקדנציה הנוכחית את בעיית מסורבות הגט בפרט ואת נושאי הדת והמדינה בכלל שקובעו. זה בנפשה של המדינה ובנפשו של כל ישראלי המכבד את יהדותו-שלו ואת יהדותה של מדינתו.".

שרי זיסקינד, מסורבת גט בעבר סיפרה את סיפורה אישי: "גדלתי והתחנכתי כאישה חרדית, אך כשהגעתי לבית הדין על מנת להתגרש, גיליתי שהתנהלות בתי הדין אינה תואמת את ערכי היהדות עליהם גדלתי. אחד הדיינים אמר לי שבמהלך ארבעים השנים בהם הוא מכהן כדיין הוא מעולם לא חייב גט, כמו כן מעולם לא התקיים בתיק שלי דיון בהרכב מלא. באחת הפעמים לקחו אותי הצידה והציעו לי לשלם 135,000$ ובתמורה לכך אקבל גט תוך יום". הדברים עוררו סערה, כשנשים נוספות אמרו שנתקלו במקרים דומים.

הרב בן דהן מהבית היהודי השיב "מקרים של שוחד,במידה ואכן היו,יש למגר מן השורש ולפנות למשטרה לעזרה. עוד בכוונתי להאריך את זמן המאסר המוטל על סרבני גט מ 5 ל 10 שנים."

לדבריו "הוא מודע לקשיים הרבים של העגונות ופועל להתיר עגונות כבר מעל 20 שנים ועל כן, הדבר הראשון שעשה עם כניסתו לתפקיד היה להקים את השדולה למען העגונות ומסורבות הגט והוא קורא לחברי הכנסת להצטרף לשדולה." עוד הוסיף הרב בן דהן: "השאלה לאן רוצים להגיע, אם מדובר על הכרה רשמית של המדינה בנישואים אזרחיים, לא אהיה שותף לו".

שירין מוסא, אמרה: "זו לא רק בעיה יהודית, הבעיה קיימת בנצרות באסלם בהינדואיזם. אני כאן כדי ללמוד מכן הישראליות על פועלכן, זה לא משנה לאיזו דת אתה משתייך הסבל הוא אותו סבל, ועל כן עלינו להילחם יחד כנגד התופעה הזו".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות