למה החרדים מפחדים מיום העצמאות?

זה עתה סיימנו לחגוג את יום העצמאות, מיותר לציין שאצל רוב החרדים, היה זה יום רגיל לכל דבר. הוא לא צוין בבתי הכנסת בתפילה מיוחדת ולא הוזכר (לחיוב, לשלילה לעיתים כן) במוסדות הלימוד שהתנהלו כרגיל ביום זה. ממה הם כל כך מפחדים?

למה החרדים מפחדים מיום העצמאות?
  הרב אמסלם. (פלאש90)

אין סמלי יותר מהעלמתו של סמל חשוב כמו דגל מדינת ישראל מעיתון ילדים חרדי העוסק בדגלים.

ההתנגדות החרדית למדינה ולסמליה לובשת צורות שונות. הקיצונים – נטורי קרתא- ילכו עד הסוף וכמיטב המסורת של שונאי ישראל במדינות ערב, הם ישרפו בראש חוצות את דגל ישראל.

בקצה השני של המתנגדים, יהיו אלה שבכתבה העוסקת בדגלים, ישמיטו במכוון כל אזכור וזכר לדגל המדינה היהודית, אפילו אם הוא מבוסס על הטלית שבה הם מתעטפים בחרדת קודש.

כמובן שלא תמיד זה היה כך. בישיבת פונביז' ממשיכים עד היום, למרות שהם עדיין מחזיקים באידיאולוגיה הקיצונית של הרב שך, להניף את דגל ישראל ביום העצמאות. אך זה נעשה מתוך אילוץ, כהמשך למסורת שהנהיג הרב כהנמן מייסד הישיבה, אשר ראה באור חיובי את הציונות והקמת המדינה.

אסור להתייחס למדינה

החרדה והסלידה מכל הקשור למדינת ישראל, מושרשות היטב בהוויה החרדית ומוטמעות עוד בגיל הינקות. אסור באיסור חמור ללמד ילדים שחיים במדינת ישראל, כי גם למדינתם יש דגל והוא אפילו מורכב ממוטיבים יהודיים. במקום זה, עדיף ללמד אותם על המסורת וההיסטוריה המהווים את ההשראה לדגלי ארצות הברית, לוב, ברזיל ומדינות אחרות. רק לא להזכיר את דגל המדינה היהודית, שבה הוריהם של הילדים החרדים בחרו לחיות.

זה עתה סיימנו לחגוג את יום העצמאות ולהודות לקדוש ברוך הוא על הנס הגדול שבהקמת מדינת ישראל. מיותר לציין שאצל רוב החרדים, היה זה יום רגיל לכל דבר. הוא לא צוין בבתי הכנסת בתפילה מיוחדת ולא הוזכר (לחיוב, לשלילה לעיתים כן) במוסדות הלימוד שהתנהלו כרגיל ביום זה.

מספר כלי תקשורת חרדים העדיפו להעצים את הביקורת הקבועה שלהם על המדינה וטרחו להראות ולהוכיח כיצד היא שונה לחלוטין מחזון המדינה היהודית, כפי שהם מאמינים שהיא צריכה להיראות.

העסקנים מפחדים מהגיוס לצה"ל

בימים אלה צפה ועולה שוב ובמלא חריפותה, שאלת גיוס החרדים וביטול חוק טל. נראה שהפעם מגיע העניין לנקודת רתיחה וככל הנראה הוא ישמש כזרז להקדמת הבחירות הכלליות. הפוליטיקאים החרדים, מאיימים כל העת במשבר ובמאבק עיקש, כנגד כל נסיון לשנות את הסדר אי שירות החרדים בצבא ובמסגרות האזרחיות. הם מבקשים להמשיך במצב הקיים ולאפשר לכל מי שחפץ להשתמט מחובתו ומנשיאה משותפת בעול לעשות זאת, גם אם הוא לא מתאים לשבת בישיבה ולהקדיש את כל כולו ללימוד התורה.

בבסיס ההתנהלות החרדית בעניין זה, נמצא שוב עניין הסלידה וההתרחקות מהמדינה ומסמליה. מנהיגי הציבור החרדי יודעים היטב, ששירות של צעירים חרדים בצבא ובשירות הלאומי והאזרחי, יביא להתערותם בחברה ולהפיכתם לחלק בלתי נפרד מהמדינה ומעתידה. חייל המשרת בצה"ל, כבר לא יוכל להיות אדיש למראה דגל ישראל מתנוסס בגאון או מורד ביראת כבוד לחצי התורן. משפחת החייל החרדי, תרגיש דרך בנה את החיבור למדינה, לצבא ולחברה הישראלית ומתוך תחושת האחריות לכלל תיסדק תחושת המחויבות למגזר, לכלליו ולחוקיו המבדלים.

מכאן תיסלל הדרך לבחינה מדוקדקת של כל צעיר בחברה החרדית, האם הוא בנוי ללימוד אינטנסיבי בישיבה ושם נמצא כל עולמו ועתידו, או שמא הוא צריך לשלב עם לימוד התורה גם לימודי מקצוע ותואר שיאפשרו לו להתפרנס ולפרנס את משפחתו בכבוד.

המפתח לשילוב החרדים בחברה ולפתרון הבעיות הקשות של גיוסם ויציאתם לשוק העבודה, עובר דרך החיבור של החברה החרדית לחברה הישראלית, למדינה ולסמליה. יש לי חלום, שיום אחד אפילו בעיתון חרדי לילדים יובלט בגאווה דגל המדינה.

==

ח"כ הרב חיים אמסלם הוא יו"ר תנועת 'עם שלם'.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות