פרופ' לנדאו לבני עקיבא: לשיר 'אני מאמין' זה חילול הקודש

בטקס שנערך בתיכון עירוני א' בחיפה, שרו חניכי בני עקיבא את 'אני מאמין' מיד לאחר שירת התקווה ועוררו מהומה. סגן יו"ר ועדת החינוך העירונית מכנה את האירוע פרובוקציה ו"חילול הקודש" ודורש שלא להזמין יותר את החניכים לטקסים בעתיד. "בבתי הכנסת שלהם שיעשו מה שהם רוצים".

פרופ' לנדאו לבני עקיבא: לשיר 'אני מאמין' זה חילול הקודש
  למצולמים אין קשר לכתבה. (ארכיון, אריה יואלי)

השנאה לדתיים בחיפה כבר עוברת את גבול הטעם הטוב.

עיתון 'כלבו' מפרסם הבוקר (ד'), כתבה תחת הכותרת "חברי בני עקיבא ביזו את ההמנון בטקס יום השואה".

מי שיקרא את הכותרת יחשוב שהחניכים צחקו או הפריעו לשירת ההמנון. אך מתוך הכתבה מתגלה האירוע "החמור". לאחר סיום שירת התקווה בטקס שנערך בתיכון עירוני א', החלו החניכים לשיר את "אני מאמין", כשהקהל עדיין עומד דום.

סגן יו"ר ועדת החינוך העירונית פרופ' גד לנדאו ממפלגת העבודה תקף את המעשה כשהוא אומר: "בבתי הכנסת שלהם שייעשו מה שהם רוצים, אבל בטקס ממלכתי עירוני לא מוסיפים בית להמנון".

עוד הוסיף לנדאו: "התוספת של המשיח להמנון כמו הייתה דבוקה בדבק אפוקסי. אם הם ימשיכו ככה לא תהיה ברירה אלא לעשות שני סוגי טקסים."

לשאלת הכתבת שושן מנולה: "בעצם מה רע בזה?" ענה לנדאו: "לדבר דווקא על ביאת המשיח בקשר ליום השואה זה מאוד בעייתי. אם הם היו מבינים את זה טוב הם היו שותקים. זה ממש לא מתאים".

חילול הקודש

לנדאו המשיך את ההתקפה ואמר: "בעיני זה כמו להכניס צלם בהיכל, זה חילול הקודש… בני עקיבא לוקחים לעצמם זכות לחלל לנו את הקודש. זה לא יגמר טוב.".

בתגובה לדברים אומר מזכ"ל בני עקביא דני הירשברג: "השיר 'אני מאמין' הוא אחד מעיקרי האמונה שעליהם מושתתת אמונתנו".

"השיר הושר בפי יהודים לאורך כל שנות ההיסטוריה של עם ישראל ולעתים היה הביטוי לתקוותם האחרונה. על פי עדויות מהימנות הוא אף הולחן והושר ברכבת שעשתה דרכה למחנה ההשמדה טרבלינקה."

"אני גאה על כי חניכנו מניפים בגאון את דגל המדינה, שירת התקווה בת שנות אלפיים, להיות עם חופשי בארצנו, ואיני רואה כל פסול בצירוף שירת 'אני מאמין' למעמדים טקסיים."

"איני מצליח להבין את אי הנחת של ראשי עיריית חיפה או גורמים אחרים, ובוודאי שאין בכוונתנו להורות על הפסקת הנוהג שנהוג בכל טקס רשמי בחינוך הממלכתי-דתי".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

20 תגובות
הצג את כל התגובות