"באופן עקרוני, בעד עונש מוות לרוצחים בדומא"

בדיון במליאת הכנסת טרם עבר 'חוק עונש מוות למחבלים' נשאל ראש הממשלה על ידי ח"כ טיבי: "האם החוק יחול גם על מי ששרף את הילדים בדומא?" השיב נתניהו: "באופן עקרוני כן"

"באופן עקרוני, בעד עונש מוות לרוצחים בדומא"
  נתניהו (צילום: ערוץ הכנסת)

בטרם עלתה הצעת חוק 'עונש מוות למחבלים', עלה ראש הממשלה בנימין נתניהו לדבר מעל הדוכן בכדי לתמוך בחוק. סגן יושב ראש הכנסת, ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ניהל את הדיון ושאל "האם החוק יחול גם על מי ששרף את הילדים בדומא?" נתניהו "באופן עקרוני כן".

בפתח דבריו סיפר נתניהו כי לפני שבועות אחדים הלך לנחם את משפחת סלמון ובני המשפחה ששרדו את הפיגוע הנורא. שם סיפרו לו "כיצד המחבל אחז בסכין ושחט וצחק".

"אנשים מבצעים פשעים איומים ולא מגיע להם לחיות"

"אני כבר ראיתי כמה דברים מזעזעים בחיים שלי אבל הזדעזעתי", המשיך נתניהו. "אמרתי שיש מצבי קיצון שאנשים מבצעים פשעים איומים ולא מגיע להם לחיות. אמרתי שאנחנו נשנה את החוק למצבים הללו".

לפי הצעת החוק, השינוי המרכזי בבסיס בחוק הוא היכולת לקבל החלטה לא בהנחיית הממשלה או שר הביטחון אלא על סמך 2 מתוך 3 שופטים.

על כן, "קבעו לקיים את ההצבעה הזו".  בינתיים, בעקבות העימות שפרץ בבוקר  נאמר שיש צורך בהחלטת קבינט לפני שהקואליציה תקדם את ההצעה. על כך אמר נתניהו "אמרתי שנקיים ישיבת קבינט ושם נקבל את ההחלטה. התברר לי היום שאין צורך משפטי בהחלטה קבינט אבל ראוי שהממשלה תקיים ישיבה כזו ואנחנו נעשה את זה בין הקריאה הטרומית לקריאה הראשונה".

לדבריו, "יש כאן שיקול בסיסי של צדק במצבי קיצון. השיקול של התועלתנות האם הרוויח או נפסיד הוא שיקול רציני אבל יש גם היגיון פשוט במצבי קיצון. הבהרתי לחברי הכנסת שמהססים שהדיון על מלוא מרכיביו אכן יתבצע".

עוד הסביר: "מה קורה כשגורמי הביטחון חולקים על דעת הממשלה? האחריות לביטחון רובצת על הכתפיים של הממשלה והדרג המדיני. נקבע שני עקרונות חשובים: שבמצבי קיצון יש עונש מוות, ושבסוף מי שמחליט את ההחלטות בענייני ביטחון זה הדרג המדיני. בממשלות שלי הדרגים הביטחוניים נשמעים היטב אבל בסוף ההחלטה היא שלנו וכרגע ההחלטה היא שלכם."

בטרם ירד מהבימה, שאל סגן יו"ר הכנסת ח"כ אחמד טיבי את נתניהו "האם החוק יחול גם על מי ששרף את הילדים בדומא"? על כך השיב נתניהו: "באופן עקרוני כן".

כאמור, הצעת החוק עונש מוות למחבלים של מפלגת "ישראל ביתנו" עברה אחר הצהריים במליאת הכנסת. בהצבעה השמית תמכו 52 חברי כנסת, והתנגדו 49.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

6 תגובות
הצג את כל התגובות