הרב שרלו, אל תתעלם מההשלכות של מעשיך

דברי הרב שרלו רק מראים לנו את ההצלחה האדירה של המהלך הפוליטי המחוכם הזה שיזמו אדריכלי השמאל. הם הפכו לעובדה מוגמרת את היותה של ממשלת הימין והעומד בראשה למושחתת, על אף שהדברים כלל לא הוכחו

הרב שרלו, אל תתעלם מההשלכות של מעשיך
  הרב יובל שרלו (ישיבת ההסדר אורות שאול)

צדיק אמיתי

הרב יובל שרלו הוא צדיק אמיתי, אין לי בכך כל ספק. כאשר הוא כותב שיש לו אמונה עמוקה ברוח האדם הישר, ורצון לומר בנקיות את מה שהוא חושב ללא שיקולים פוליטיים, אני מאמין לו שכך הוא רואה את המציאות.

אך למרות כל זאת, אני חושב שיש הכרח להאיר נקודה משמעותית לאור הדברים.

בין דבריו כותב הרב שרלו: "כאמור, אין לי כל ספק שחלק ממניעי הפגנות אלה אינו טהור. ברם, אני מעריך כי בין הבאים להפגנות אלה יש רוב מוחלט של אנשים טובים שמסוגלים להתעלות מעל השבטיות, ועל אף שלרובם יש עמדות שונות באופן מהותי מאלה שלי וחברי – הם מוכנים לפעול לפי כללי החברה הדמוקרטית בעלת תרבות המחלוקת היהודית".

הוויכוח האידאולוגי הראשון באנושות התרחש בין שני אחים. הפסוק כותב: "ויהי בהיותם בשדה, ויקם קין אל הבל אחיו ויהרגהו", ועל זה אומר המדרש: "מלמד שהיה (קין) נתון תחתיו (תחת הבל), אמר לו שנינו בעולם, מה אתה הולך ואומר לאבא (אם תהרגני), נתמלא עליו רחמים, מיד עמד עליו והרגו".

הרב אשכנזי זצ"ל הסביר עפ"י המדרש שחטאו של הבל היה שחשב שעולם הערכים שלו הוא גם עולם הערכים של קין, ועל פי ההסתכלות הזו פעל במציאות. על הבל הוטל תפקיד המחנך, הרועה, הוא היה אמור לצפות את הנולד, ולכן עונשו גדול יותר, הוא נהרג, כי שגגת תלמוד עולה זדון.

כשתמימות הופכת למסוכנת

התמימות הטהורה והראייה האופטימית של אנשים כמו הרב שרלו היא מעלה אצל אדם פרטי, אבל היא הופכת מסוכנת והרת אסון, כאשר מחנך בעל מעמד ציבורי מנסה ליישם אותה במגרש הפוליטי.

מטרת ההפגנות שמארגנים אלדד יניב וחבריו אינה להילחם בשחיתות, היא לעולם לא הייתה. מטרתן היא אחת, להחליף את שלטון הימין בדרך לא דמוקרטית. אחרי כישלון גוש השמאל בבחירות, וההבנה שבמישור האידאולוגי כבר לא לשנות את דעת הקהל, החליטו אדריכלי השמאל שיש להסיט את המאבק מהזירה האידאולוגית לזירה האישית, ולבצע דה – לגיטימציה לנבחרים עצמם. הדבר נאמר במפורש בהתבטאויות פומביות רבות של אנשי השמאל והוכח עשרות פעמים מעל במות רבות.

הוכחה שהשמאל הצליח

דברי הרב שרלו רק מראים לנו את ההצלחה האדירה של המהלך הפוליטי המחוכם הזה שיזמו אדריכלי השמאל. הם הפכו לעובדה מוגמרת את היותה של ממשלת הימין והעומד בראשה למושחתת, על אף שהדברים כלל לא הוכחו.

גם אם לרב שרלו חשוב מאוד בתור אדם פרטי וכיהודי מאמין להביע מחאה כלפי עוולות כמו שחיתות, הוא איננו יכול, ואף אסור לו להתעלם מהמשמעות הפוליטית של מעשיו. כאשר הרב שרלו יעמוד על הבמה בתל אביב הוא לא יעמוד שם כאדם פרטי. הוא יעמוד שם כנציגה של הציונות הדתית, הנותן לגיטימציה לרדיפה הפוליטית כנגד מנהיגי של הציבור שלו.

איך מצפה הרב שרלו להילחם בשחיתות השלטונית בעומדו על אותה במה עם אדם שהעיד על עצמו כי "אני חושב שבעתיד המאוד לא רחוק יכניסו אנשים לכלא על דברים שאני עשיתי… יש הון ויש שלטון ומישהו צריך לחבר ביניהם. אני הייתי הכבל שמחבר ביניהם". האם זהו האדם שהרב שרלו רואה בו חבר ורע למלחמה בשחיתות?

למה הוא לא מגנה את הרדיפה נגד אנשי ימין?

אם לרב שרלו באמת חשובה הדמוקרטיה וערכיה, הייתי מצפה שיגנה גם את הרדיפה הפוליטית שמתבצעת כנגד אנשי הימין באופן יום יומי בכלי התקשורת, את הירידה לחייו האישיים של אדם ופגיעה במשפחתו, את הניסיון להשפיע על דעת הקהל ועל דעתם של הגורמים המקצועיים בממשלה בדרכים לא דמוקרטיות ואת ההטיה הפוליטית שאנחנו נחשפים אליה לאחרונה מצד גופים מקצועיים. אלו דברים שבהחלט מסכנים את הדמוקרטיה בישראל.

כוונות טהורות מולידות שגויות חמורות

אני מאמין בכל ליבי שכוונותיו של הרב שרלו טהורות, אך כוונות טהורות לעיתים מולידות מהלכים שגויים. עוד לא מאוחר להתנער מהמהלך.

אני מאמין שאחרי חשיבה מחודשת על הדברים, הרב שרלו יעשה את הדבר הנכון ויבחר להגיע במוצאי שבת להפגנה בתל אביב, זו שנערכת מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות.

=======

הכותב הוא יו"ר ארגון 'הבמה'- לקידום שיח פוליטי משמעותי

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

14 תגובות
הצג את כל התגובות