נפתלי בנט בדרך לעוד אקזיט, הפעם פוליטי

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט רואה שראשי מפלגות הקואליציה מחפשים סולמות לטפס עליהם כי הם מריחים בחירות, בזמן שהוא מטפח את הברית עם החרדים בדרך לאקזיט נוסף

נפתלי בנט בדרך לעוד אקזיט, הפעם פוליטי
  נפתלי בנט ( צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)

"יש לנו ממשלה לאומית יציבה וטובה", כך אמר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בישיבת סיעתו ביום שני. לבנט היה חשוב להדגיש את העשייה של חברי המפלגה במשרדי הממשלה השונים ובכנסת, והוא קרא לעמיתיו, ראשי המפלגות בקואליציה, "לנהוג באחריות ולא לטפס על סולמות מיותרים שאחר כך קשה לרדת מהם".

כולם מריחים בחירות אך לא רוצים בהן

בנט רואה שראשי המפלגות הללו מחפשים סולמות לטפס עליהם כי הם מריחים בחירות. החל מליצמן ודרעי שהסתערו על סוגיית השבת, המשך בליברמן, מאבקו בכפייה דתית וההתבטאויות נגד ערביי ישראל, וכמובן כחלון עם 'נטו קמפיין בחירות'.

הבעיה: בזמן שכמעט כולם מביאים עם ההצהרות גם מעט תוצאות, נפתלי בנט צריך להתמודד עם שביתות בבתי הספר ולהתנחם באיילת שקד, שנוסעת בקצב איטי, אבל לפחות נוסעת.

בנט מוכן לבחירות כבר שנתיים

כמו שאר ראשי המפלגות, בנט לא מעוניין בבחירות מוקדמות, אבל אם זה יקרה הוא לא ייתפס בלתי מוכן. כחלון והחרדים מאיימים פעם אחר פעם במרד קואליציוני, מרד מהסוג שאם היה נשמע מפי בנט או שקד היה זוכה למפולת של תגובות מצד 'גורמים בליכוד'. כך, למרות שגם בבית היהודי היו רוצים להשתתף בחגיגה ולאיים מפעם לפעם בפרישה מהממשלה, הם לא יעשו זאת ולו בכדי למנוע מנתניהו את האפשרות להאשים אותם בהפלת ממשלת הימין, כי נתניהו רק מחכה לרגע הזה.

אבל בלי הצהרות וצלצולים, בנט נערך לבחירות כבר שנתיים, ובפעם הראשונה ניתן לראות שיו"ר הבית היהודי כמעט מוכן למסע בחירות, לכשיגיע, להבדיל משתי המערכות הקודמות איתן הוא התמודד בקושי רב.

עמל על השריונים בכובד ראש

כבר בבחירות האחרונות (2015) ידע בנט שהוא צריך לשריין לפחות שני מועמדים לא דתיים (ינון מגל ואלי אוחנה. הראשון חוסל בסיפורי 'הטרדות' והשני בעקבות סערת גזענות), השבוע הודיע בנט שוב בישיבת הסיעה כי פני המפלגה לכלל הציבור בישראל.

"אנחנו רוצים 25 מנדטים, אנחנו לא יכולים להיות מפלגה מגזרית", הפציר בחברי מפלגתו מול כלי התקשורת. נדמה שהפעם יהיה לו יותר קל גם להצליח, בשנה האחרונה נפגש בנט עם דמויות מוכרות בציבור הישראלי, אנשי צבא, תקשורת וכאלה שמשלבים גם וגם.

מטפח את הברית עם החרדים

בנט הציע להם ולעוד דמויות מעניינות להתמודד בפריימריז הקרובים לרשימה לכנסת, לשלושה בכירים מאוד הוא אף הציע שיריון. במקביל, מפעיל שר החינוך באמצעות אנשי לשכתו וידידים קרובים מערכת מתחקרת, כאשר שתי דמויות מפתח נמצאות על הכוונת של הצוות המיוחד שתפקידו לבדוק את העבר של אותן דמויות, מקשרים עם נשים (מספיק ינון מגל אחד) ועד לקשר בסיסי עם מסורת ישראל, בנט מקווה שהדמויות הללו יעברו את התחקיר השקט ויוסיפו צבע למפלגה.

במקביל, בנט שם דגש גם על חיזוק הברית שלו עם החרדים.

לפני מספר חודשים הגיע בנט לפגישה בביתו של הרב חיים קנייבסקי, המנהיג הרוחני החדש של הזרם הליטאי, אחרי פטירתו של הרב שטיינמן השבוע, בליווי של יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים משה גפני.

לאחר התייעצות, בקשת ברכה והנצחה מצולמת של המעמד בו הוא מקבל את דבר המנהיג הרוחני, המשיך בנט החוצה לשיחת סמול טוק עם גפני.

בנט לא ערך אף ביקור בחצרות הרבנים החרדים בחייו הפוליטיים בקדנציה הראשונה, הקשר עם לפיד היה יציב וחזק והחרדים החרימו את יו"ר הבית היהודי, אבל אז הגיע הגט המפתיע של נתניהו ללפיד והשאר היסטוריה.

מתחיל להבין את יחסי הכוחות בעולם החרדי

לצד ההבנה שמשהו משתנה בעולם החרדי, נראה שבנט הבין את יחסי הכוחות והחצרות הפנימיים במגזר, וזו הסיבה להיענות החיובית שלו להצעה של גפני להגיע לביתו של הרב, שמסומן כבעל הבית החדש של המגזר.

גם את הנוכחות המתוקשרת של בנט השבוע בבני ברק, בזמן ההלוויה של הרב שטיינמן – לא ניתן היה לפספס.

מציוצים בטוויטר על כמות המשתתפים ועד לסיבוב על אופנוע של אחד מארגוני החירום החרדים הוא לא פסח על דבר.

ככה מרגיש מישהו שמנסה את האקזיט שלו עם התקרבות למנהיג הרוחני החדש וככה נראה מי שהצליח במקום שעד לפני שנתיים הוא היה שרוף לגמרי. הלוואי ויגיע היום שבו יו"ר מפלגת הציונות הדתית יכיר גם את הכתובות של רבני המגזר הדתי – לפחות כמו הידע שהוא מגלה לאחרונה בבתי הרבנים החרדים.

=======

יוסי בן עטר הוא מגיש רצועות הערב ברדיו 'גלי ישראל' והכתב הפוליטי של התחנה

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

4 תגובות
הצג את כל התגובות