הרבנות: כשר לאשכנזים בלבד – לא יוגדר כמהדרין

לקוח שקנה צנצנת חצילים קלויים שם לב כי המוצר כשר למהדרין לפי בד"צ חתם סופר, אך צוין כי מדובר בבישול לפי שיטת הרמ"א - כלומר שספרדים לא יכולים לאכול. הרבנות הבהירה זה לא מהדרין

הרבנות: כשר לאשכנזים בלבד - לא יוגדר כמהדרין
  (צילום: סרוגים)

כשרות לאשכנזים בלבד, לא תחשב כמהדרין.

אגף הכשרות של הרבנות הראשית לישראל מפרסם היום עדכון כשרות ובו הסקירה התקופתית על בעיות כשרות שנמצאו במוצרים והנחיות למשגיחים, אחת מהן באה בעקבות פניית סרוגים.

לקוח שקנה צנצנת חצילים קלויים, שם לב, כי השגחת בד"צ חתם סופר מציינת כי המוצר כשר למהדרין, וכי המוצר באישור מחלקת הכשרות של הרבנות הראשית, אך מתחת לסימני הכשרות צוין כי מדובר בבישול ישראל לשיטת הרמ"א.

נבהיר, חז"ל גזרו על אכילת תבשיל שבישל גוי, אך סייגו את האיסור, כי אם ישראל מסייע בהכנת התבשיל הוא מותר. בשאלה מה נחשב סיוע נחלקו הפוסקים. ר' משה איסרליש (הרמ"א) הפוסק המרכזי של יהודי אירופה פסק כי מספיק שיהודי ידליק את האש. ר' יוסף קארו (הבית יוסף) הפוסק המרכזי של יהדות ארצות האיסלאם פסק כי הדלקת האש אינה מספיקה, ויהודי צריך להניח את הסיר על האש. כלומר במקרה זה הספרדים מחמירים יותר.

פנינו לרב חגי בר גיורא, ראש מחלקת מפעלים באגף הכשרות כדי שיסביר איך יכול להיות שמוצר שכשר רק לאשכנזים מקבל אישור מהדרין של הרבנות הראשית.

כשר למהדרין – רק אם כשר גם לשיטת הב"י

בעקבות הפנייה פרסמה היום הרבנות: "ממידע שהגיע לרבנות הראשית נמצא כי משווק המוצר חציל קלוי על האש המיוצר על ידי קורהאן פזלרמה תורכיה ומיובא על ידי ג. ויליפוד אינטרנשיונל יבנה, מוצג ככשר לפסח למהדרין פרווה בהשגחת חת"ס ב"ב ובאישור הרבנות הראשית לישראל בישול ישראל לשיטת הרמ"א."

"יודגש כי על פי נהלי הרבנות הראשית לישראל מוצר הכשר למהדרין חייב להיות בישול ישראל גם לפי שיטת מרן הב"י, ומוצר זה אינו מוגדר ברבנות הראשית לישראל ככשר למהדרין."

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות