ראש העיר הורה לישיבת ההסדר להתפנות

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, הודיע בשבוע שעבר כי הוא מורה לפנות את ישיבת ההסדר בעיר הפועלת מזה למעלה מעשור, וזאת על אף החלטת בג"צ לפני כשנתיים

ראש העיר הורה לישיבת ההסדר להתפנות

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, הודיע בשבוע שעבר כי הוא מורה לפנות את ישיבת ההסדר בעיר הפועלת מזה למעלה מעשור.

ראוי לציין כי בשנתיים האחרונות מתנהל קמפיין נגד הגרעין התורני בעיר על ידי קבוצת 'רמת השרון חופשית', מבית ארגון 'ישראל חופשית'.

בתגובה להודעת ראש העיר נערך אמש (ראשון) כנס חירום בבית הכנסת בו לומדים תלמידי הישיבה בהשתתפות רבני העיר שקראו להפסיק את השנאה וההתנכלות לגרעין התורני ולתלמידי הישיבה.

במכתב שנשלח על ידי הממונה על נכסי העיריה ונתלה על דלת בית הכנסת 'בר יוחאי' בעיר, בו מתקיימים סדרי הלימוד של הישיבה, נכתב, בין היתר, כי  "ראש העיר מר אבי גרובר הוריני לפנות אליכם". לאחר מכן נכתב: "הנכם נדרשים בזאת לפנות את ישיבת ההסדר מבית הכנסת וזאת בתוך 30 יום מהיום, ולהחזיר את השימוש בנכס העירוני לצרכי בית הכנסת בלבד".

מכתב הפינוי שנשלח לראשי הישיבה

בכנס החירום שנערך אמש השתתפו כשלוש מאות מתושבי העיר לצד שורה של רבני העיר, ביניהם, שניים מרבני השכונה בה ממוקמת הישיבה, הרב יהודה בצלאלי והרב משה ביטון וכן שליח חב"ד בעיר, הרב יהודה בוטמן.

"אני כאן כמעט שמונה שנים, אני רואה את המסירות. כל אחד ברמת השרון יש לו זכות שהישיבה נמצאת כאן" אמר הרב בצלאלי בכנס.

"לכל יהודי יש זכות ללמוד תורה ברמת השרון. בתי כנסת בכל הארץ ובכל העולם משמשים לתפילה ולימוד ואין סיבה שברמת השרון זה יהיה אחרת" ציין בכנס גבאי בית הכנסת, שלמה לוי.

מכתב העירייה הדורש לפנות את הישיבה מגיע לאחר שבמרץ 2015 החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב לדחות עתירה לפינוי ישיבת ההסדר רמת השרון, תוך שהשופט ד"ר עודד מודריק קובע כי הישיבה תוכל להמשיך ולקיים את סדרי הלימוד בבית הכנסת 'בר יוחאי' בעיר אך ללא הסעדה ולינה – אלה אכן הועברו על ידי הישיבה מאז למבנה אחר. לצד זאת, קבע השופט כי על העירייה להסדיר את הדבר בהסכם מסודר מול הישיבה – דבר שלא נעשה עד היום.

מישיבת ההסדר ברמת השרון נמסר בתגובה כי "מזה כשנתיים מתנהל נגדנו קמפיין שנאה פרוע ונטול כל רסן מצד קבוצה קטנה וקיצונית המנסה לפגוע ביחסים הטובים המתקיימים מזה למעלה מעשור בין הישיבה לבין תושבי רמת השרון. צר לנו שראש העיר במהלך פוליטי נואש נכנע לקמפיין השנאה הזה".

"מבחינה משפטית, ראוי לציין כי ברחבי מדינת ישראל ישנם מאות בתי כנסת בהם מתקיימים לימודים תורניים של ישיבות וכוללים שונים לצד תפילות סדירות – זאת בהתאם לייעודו של כל בית כנסת מזה אלפי שנים: לשמש למוקד של תפילה וכן, גם של לימוד תורה. כמו בכל הארץ גם ברמת השרון משמש בית הכנסת 'בר יוחאי' לשתי המטרות הנ״ל: לתורה ולתפילה. בעקבות כך, בית המשפט דחה בעבר את העתירה שהוגשה נגד לימוד התורה בבית הכנסת וקבע כי מותר לקיים לימוד סדיר במקום".

"על רקע זה, מכתבו של ראש העיר בעניין נטול גם כל משמעות משפטית. לסיום, נדגיש כי ישיבת ההסדר רמת השרון קיימת מזה למעלה מעשור ותלמידיה מחוברים בכל ליבם לרמת השרון ופועלים למען תושבי העיר בשורה של מיזמים התנדבותיים וערכיים, כך היה וכך ימשיך להיות".

מעיריית רמת השרון נמסר: "המבנה המדובר הוקצה והוגדר לטובת הפעלת בית כנסת ולא לשום שימוש אחר. עם זאת, במבנה מתקיימות אך ורק פעילות של ישיבה בעוד שהתפילות לכשעצמן מתקיימות במבנה סמוך אחר. לפיכך, שימוש שכזה במבנה מהווה שימוש חורג ללא היתר ומהווה עבירה פלילית. לאור זאת, אנשי הישיבה נדרשים לנהוג בהתאם לחוק, לפנות את המבנה ולהחזירו לשימושו המקורי."

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

8 תגובות
הצג את כל התגובות