בשמאל לא מרוצים: טראמפ הצטרף לכיבוש

בשמאל מגיבים בחריפות להכרזה של טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל. ח"כ מאיר פרוש הפתיע בתגובתו כשטען ש"ההכרזה תעלה לנו ביוקר". ח"כ גלאון: "טראמפ לא יודע לאתר את ירושלים על מפה או בכלל לקרוא אחת"

בשמאל לא מרוצים: טראמפ הצטרף לכיבוש
  (צילום: Gili Yaari / FLASH 90)

בשמאל מגיבים בחריפות להכרזה של טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל. ח"כ מאיר פרוש הפתיע בתגובתו כשטען שאין בהכרזה כל ממשות: "זה יעלה לנו ביוקר", כתב. ח"כ גלאון: "אופתע אם טראמפ ידע לאתר את ירושלים על מפה או אם הוא מסוגל בכלל לקרוא אחת"

יו"ר מרצ זהבה גלאון לגלגה על הודעתו של טראמפ וטענה כי "זו לא תסייע להתנעת מהלך אזורי לשלום, אבל בהחלט תעניק רוח גבית לימין הסהרורי בישראל". גלאון תקפה את הממשלה: "בירושלים גרים אנשים שמושפעים מהחלטות שמתקבלות על ידי אדם שאופתע אם ידע לאתר את ירושלים על מפה או אם הוא מסוגל בכלל לקרוא אחת".

חברתה לסיעה, ח"כ מיכל רוזין טענה כי הערב סיים ממשל טראמפ את תפקידו ומעמדו ההיסטורי כמגשר בין ישראל לפלסטינים.

הח"כ החרדי נגד ההכרזה: "אין בה כל ממשות"

מועמד שהפתיע בתגובתו היה סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה)  שאמר כי הצהרת טראמפ על הכרת ירושלים כבירת ישראל "תעלה לנו ביוקר ובתכנית המדינית שיציג הוא יפגע בנו". לדבריו, "עדיף בניה בחלקי יו"ש וירושלים שם משוועים לדיור, מאשר הכרזה שאין בה כל ממשות".

בתוך כך, ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הזדהה עם תגובת החכי"ם הערבים ואמר כי "ירושלים נועדה להיות בירתן של שתי המדינות, אשר יתקיימו זו לצד זו"

"נתניהו מוביל מדיניות בלתי מתפשרת של ימין קיצוני. ההחלטה שמה מוקשים להסדר עתידי ומתכון בטוח להכשלת היחסים הפוטנציאלים הנרקמים בין ישראל למדינות המוסלמיות המתונות. ממשלת ישראל אולי מרגישה הערב כמנצחת, אך לטווח הארוך ההפסד הוא גדול. אנו עלולים להיגרר למעגל דמים טראגי ומיותר".

״טראמפ שונא האדם לא מתעניין בגורל הישראלים ובטח לא בגורל הפלסטינים", אמר בזעם יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, והוסיף: "הנאום שלו הערב היה שילוב של בורות ויהירות כשההשלכות כלל אינן מעניינות אותו."

עודה השווה את טראמפ כמי שמבעיר את המזרח התיכון: "טראמפ השליך היום גפרור על המזרח התיכון ואת המחיר ישלמו שני העמים. ארצות הברית של טראמפ הודיעה היום באופן רשמי שהיא חלק מהכוח הכובש, ולכן אינה יכולה לשמש בשום אופן כנותנת החסות לשיחות בין הישראלים והפלסטינים. העם הפלסטיני יחד עם כוחות השלום בישראל ימשיכו במאבקם האמיץ עד לסיום הכיבוש וכינון שלום אמת.״

בנוסף, עשרים חברי כנסת ישראלים ושרים לשעבר בהם אברהם בורג, יוסף פריצקי, דני יתום עמרם מצנע ואופיר פינס קראו לנשיא ארה"ב "להרחיב את הצהרתו ולהכיר בירושלים לא רק כבירת ישראל אלא גם כבירה העתידית של המדינה הפלסטינית במסגרת פתרון שתי המדינות".

 

 

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות