רבני חיפה נגד הקמת מניין שוויוני חדש: "רוח של רפורמה"

רבני בתי הכנסת בנווה שאנן, פרסמו קול קורא נגד מייסדי ה"מניין השוויוני" מול מתחם בתי הכנסת בשכונה. "קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו"

רבני חיפה נגד המניין השוויוני: "רוח של רפורמה"
  (צילום: פלאש90)

הרבנים הסרוגים בחיפה יוצאים נגד הכוונה של מספר גורמים בשכונת נווה שאנן להקים 'מניין שוויוני' מול בית הכנסת המרכזי בשכונה.

בערב שבת פרסמו שלושה רבני בתי הכנסת ב'מרכז רמב"ם'  המרכז הדתי בנווה שאנן קול קורא למתפללי בתי הכנסת נגד רוח הרפורמה הנושבת מהכיוון הדתי בשכונה. על המכתב עליו חתומים, רב בית הכנסת המרכזי הרב אליהו בלום, רב בית הכנסת 'משכן תפילה' הרב ערן טננבאום ורב בכית הכנסת 'מניין הנוער' הרב ד"ר יוסי שטמלר היה אמור להיות מחולק למאות מתפללי בתי הכנסת בשבת האחרונה, אך לבסוף הופץ רק ברשתות החברתיות.

"לחברי קהילת נו"ש היקרים", כותבים הרבנים, "קהילתנו הייחודית, שמזה שנים רבות מתקיימים בה מניינים רבים, השכילה תמיד לשמור על אחדות המחנה מבחינה רוחנית ודתית. הבדלי הגוונים הקיימים בקהילה תרמו לעושר תורני ואינטלקטואלי, לתסיסה חיובית ומרחיבת דעת, אך גבולות הגזרה היו ברורים לכולם- ההלכה היהודית ורוח ישראל סבא."

אחרי עוד שורת הקדמות מזהירים הרבנים: "לאחרונה אנו עדים לכך שקמה קבוצה ששמה לה למטרה לערער מוסכמות אלו ולחדש דרך שאינה דרכה של תורה, ובוודאי שאינה מבטאת את רוח ישראל סבא לדורותיו. קריאת תורה עם ברכת התורה במניין של נשים, ומניין שיתופי לגברים ונשים בו גם נשים משמשות כשליחות ציבור, אינן דרכה של תורה ואינן ע"פ ההלכה היהודית. רוח זרה, רוח של רפורמה נושבת במחנה זה ושום עלה תאנה של בקשת ה' לא יצליח להסתיר את ערוותה של רוח זרה זו."

מניין שוויוני – חטא העגל

הרקע לדברים הוא יוזמה של מספר ליברלים משכונת נווה שאנן וקרית הטכניון הסמוכה, להקים מניין משותף לגברים ונשים באולם כנסים, ממש ממול לבית הכנסת המרכזי. היוזמה הגיעה לאחר שבפורים האחרון התקיים מניין קריאת מגילה של נשים לנשים, ובשמחת תורה האחרון, התקיימה תפילה בה עלו נשים לקריאת התורה. כעת מנסים היוזמים לפתוח בית כנסת חדש ובו מניין גברים ומניין נשים ברוח הפמיניזם ההלכתי.

את המניין השוויוני משווים הרבנים לחטא העגל: "ר' יהודה הלוי, מגדולי בעלי האמונה שקמו לעם ישראל, מנסה לסנגר על עובדי עגל הזהב במדבר. הוא אומר שטעותם הגדולה לא הייתה עבודה זרה ממש, אלא שהם חיפשו להם דרך משלהם לעבוד את הקב"ה – "שיחסו כח אלוקי לדבר אשר עשו בידיהם ומרצונם [כתחליף למשה רבנו] בלי אשר באה על כך מצות הא-לוה". על כך בדיוק הוא אומר, כמה פסקאות קודם לכן ש"שורש האמונה הוא שורש הכפירה"."

קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו

את מכתבם חותמים הרבנים בקריאה: בחפשנו דרכים לעבודתו יתברך, מתוך מניעים טובים ככל שיהיו, התמרורים שאמורים לכוון אותנו הם התורה שבכתב והתורה שבע"פ. חובה עלינו לנתב את מאוויינו בעבודת ה' לפי דרכם של רבותינו הראשונים והאחרונים. כל דרך אחרת סופה התרסקות ונטישה. אף קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו ש"לא שערום אבותיכם".

כל אדם חופשי לעבוד את ה' בדרכו שלו, איננו מעוניינים לכפות את דרכה של הקהילה על מי שלא מעוניין בכך. אך אנו מבקשים מכל המהפכנים והמחדשים, אל תכפו עלינו הכרות מקרוב עם דרכים אלו, ע"י הבאתם לחצר האחורית של קהילתנו."

 

לקריאתם של רבני בתי הכנסת בנווה שאנן, מצטרף גם טורו של רב הטכניון, הרב ד"ר אלעד דוקוב, שהזהיר כי המניין השוויוני הוא המשכה של הרפורמה מלפני 200 שנה, שהחריבה את קהילות גרמניה, עוד הרבה לפני עליית הנאצים לשלטון.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

13 תגובות
הצג את כל התגובות