אגרת תובענה ייצוגית: איילת שקד בשירות הטייקונים

כשאיילת שקד משיתה אגרה דרקונית בסכום של 16,000 ₪ (!!!) על הגשת תובענה ייצוגית, היא אומרת שהיא מעדיפה את הטייקונים ובעלי ההון על פני האזרח הקטן

אגרת תובענה ייצוגית: שקד בשירות הטייקונים
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בשנת 2012 כבש נפתלי בנט בסערה את הבית היהודי עם הססמה "משהו חדש מתחיל". ההילה המטכ"לית הגאה של בנט כה קסמה לאנשי הציונות הדתית, עד שאלה שאפילו הסכימו להיפטר מהשם הישן והמשופם "מפד"ל" לטובת מפלגה עדכנית והיי-טקית מעודכנת אשר מותגה מחדש תחת השם: "הבית היהודי".

אלא, ש-5 שנים עברו מיני אז ועד עתה, ההישגים ממערכת הבחירות הראשונה התאדו ונעלמו, הבית היהודי חזרה למימדים דומים לקודמתה (בוודאי כשהיא מאוחדת עם מפלגת האיחוד הלאומי), אך הערכים היהודיים המקוריים והטובים נעלמו כלא היו.

געגועים למחוקקים החברתיים

את המחוקקים החברתיים והערכיים דוגמת שאול יהלום וזבולון אורלב החליפה חבורה צינית הסוגדת לאלוהי הממון והמחוברת, אידיאולוגית ופרקטית, לבעלי ההון.

דוגמא מופתית לתהליך ההשחתה המוסרי שעוברת המפלגה שאמורה לייצג את הציונות הדתית ניתן לראות בתקנות עלומות, לכאורה, שאושרו הבוקר הרחק מאור השמש ע"י ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, הנשלטת אף היא ע"י ניסן סלומינסקי חבר "הבית היהודי". מדובר בתקנות המשיתות אגרה דרקונית בסכום של 16,000 ₪ (!!!) על הגשת תובענה ייצוגית.

לא אדון כאן בנימוקים הפשוטים והברורים לגופו של עניין הפוסלים מן השורש השתת אגרות בסכומי עתק, אשר הופכות את בית המשפט למוסד המיועד לעשירים בלבד (לשם ההשוואה, אגרה בגין הגשת עתירה לבג"ץ עומדת ע"ס 1,800 ₪ בלבד) – נימוקים אשר הובאו באופן נרחב בפני ועדת החוקה ע"י שורה ארוכה של אנשי אקדמיה, עמותות ומומחים מהתחום (ובהם עבדכם הנאמן), ועל כך שמדובר בצעד פסול החותר תחת מטרותיו של חוק תובענות ייצוגיות – חוק המאפשר לאזרח הקטן לעמוד על זכויותיהם של קבוצת תובעים שנזקו של כל אחד מהם פעוט, אך הנזק המצרפי של כלל חברי הקבוצה עשוי להגיע למיליוני שקלים רבים.

עובדים בשירות בעלי ההון

מדובר בחוק ייחודי המעניק לפרט כוח לעמוד כנגד התאגידים והמונופולים הגדולים במשק. רק בכדי לסבר את האוזן, יוטעם כי מאז חקיקת החוק בשנת 2006 הושבו לציבור כמיליארד ₪ בעקבות אותן תובענות ראויות וצודקות.

אלא, שתהליך התקנת התקנות הללו הראה את הריקבון והשפל המוסרי אליו הידרדרה "הבית היהודי". ראשית, מדובר בתקנות שכביכול הונחו על שולחן הכנסת ע"י משרד המשפטים – בו שולטת ביד רמה השרה איילת שקד. ואולם, בפועל, התגלה כי מי שהוביל את המהלך כולו היה לא אחר מאשר בעלי ההון בראשות יו"ר התאחדות התעשיינים ולוביסט ידוע המקורב לבנט ושקד שבחש בקדירה. היה זה אירוני לגלות, יום בלבד למחרת אחד הדיונים באותן תקנות, אחד הדוברים הנלהבים ביותר בעד סגירת שערי בתי המשפט בפני "תובענות סרק" מייצג חברת סלולר שנאלצה לשלם לא פחות מ-32,000,000 ₪ בהסדר פשרה… תביעות סרק כבר אמרנו?

בכך לא די. למרות שבשמשך שלושה דיונים כל חברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד, הביעו התנגדות גורפת למהלך התמוה של השרה שקד, כאשר יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה – בן בריתה, ציין במפורש שידוע לו שמאחורי המהלך עומדים אך ורק בעלי ההון ואינטרסים פסולים, התעקשו בבית היהודי לקיים דיונים עוקבים ורצופים מדי שבוע, תוך שהם דוחקים הצידה דיונים בחוקים "איזוטריים" כמו חוק הלאום, החוק למאבק בטרור וחוק העונשין, הכל רק בכדי לרצות את התעשיינים. שהרי מי יתרום לחברי הכנסת בפריימריז – האזרח הקטן או אותם טייקונים?

==

עו"ד מתן פריידין הוא ראש קליניקה לתובענות ייצוגיות במרכז אקדמי במרכז הארץ.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות