"למה קומונרית כן ושליחה לא?"

השליחים שמגיעים לסניפים הם חלק בלתי נפרד משבת ארגון של תנועת הנוער 'בני עקיבא', אבל השנה, לראשונה, בזכות נערה אחת, הגיעו לסניפים גם שליחות

"למה קומונרית כן ושליחה לא?"

בשבת האחרונה ציינו ברחבי הארץ את שבת ארגון של בני עקיבא. במהלך השבת, אחרי שעבדו חודש שלם יחד עם החניכים, למדריכים יש קצת נחת ומי שתופס את מקומם הם השליחים, שאחראיים על התוכן ונשלחים מטעם ההנהלה הארצית בבני עקיבא. השנה לראשונה בבני עקיבא, הגיעו לכ-15 סניפים שליחות במקום שליחים.

יוזמת המהלך היא תהל שטאובר, בת 18.5, תלמידת תוכנית הדס במדרשת או"ת לינדנבאום מבית אור תורה סטון: "בתחילת חודש ארגון חברים שלי אמרו שהם הולכים להיות שליחים. הסתובבתי בבית המדרש וחשבתי על כך שבמשך השנים שלי בסניף לא זכורה לי אף שליחה. אמרתי לעצמי שהשנה אני אהיה שליחה, ככה לפחות בסניף אחד יהיה שינוי".

תהל לא הסתפקה בהיותה שליחה בודדה והחלה לשתף את חברותיה ברעיון. במקביל היא פרסמה פוסט בפייסבוק בו כתבה כי היא מחפשת בנות המעוניינות להיות שליחות וכן סניפים המעוניינים לקבל שליחה ולא שליח. תהל לא דמיינה מה הפוסט הזה יעשה: "תוך שעה הפוסט קיבל מאות לייקים ושיתופים, והטלפון שלי לא הפסיק לצלצל. הבנתי שזו הזדמנות לפלטפורמה גדולה ואם יש רצון, זה המקום".

לא כל התגובות היו חיוביות. היו שטענו כי שליחה לא יכולה "לדחוף" סניף ולהביא אותו למקום ששליח כן יוכל להביא. להם תהל משיבה: "אם הן יכולות להיות קומונריות מעולות למה הן לא יכולות להיות שליחות?".

תהל החלה לרכז את כל הפניות של השליחות הפוטנציאליות ושל הסניפים והחלה לשבץ, כאשר במבחן התוצאה היו שליחות ב-15 סניפים ברחבי הארץ. לבני עקיבא יש כ–300 סניפים כך שמדובר אמנם במספר שליחות נמוך ביחס לשליחים, אבל תהל אופטימית: "כרגע מה שחשוב זה שהנושא עלה למודעות. הרבה אנשים הסכימו שיש פה מצב לא הגיוני אבל אף אחד לא עשה עם זה כלום. עכשיו שהצפנו את הנושא ברור לי ששנה הבאה מספר השליחות יהיה גבוה בהרבה".

תהל צפויה להתגייס לצה"ל בשנה הקרובה ולא תוכל להמשיך ולרכז את השליחות, אולם היוזמה שלה עשויה להשפיע גם בשנים הבאות. אבל מה שבטוח, גם הבנות אומרות לבני עקיבא "הנני כאן".

ראש מדרשת לינדנבאום, הרב אהד טהרלב, אמר על המהלך, כי "תהל גילתה מנהיגות ויזמה פה מהלך מתבקש אשר מבטא את רוח המדרשה. בבית המדרש שלנו מאמינים כי נשים יכולות להשתלב ולהוביל בכל תחום, ולכן אך טבעי היה שהקול הזה של מנהיגות נשית ותורנית יקום מכאן".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות