"מניין שוויוני" – רפורמה בחסות ההלכה

200 שנה אחרי הנאולוגים בהונגריה והרפורמים בהמבורג, באים אנשים ויוצרים "מנין שוויוני" בלי להתבסס על שום רב מכהן, בדיוק כפי שאז חלקו בעזרת "רבנים עם כריזמה" על זקני ישראל

"מניין שוויוני" - רפורמה בחסות ההלכה

"איזהו חכם הרואה את הנולד"

רבה הצעיר של העיר אראד בהונגריה, אהרן חורין, אדם מוכשר אינטלקטואלית ובעל יכולת ביטוי בכתב מרשימה, פרסם מסמך הילכתי מפורט בו הוא מסביר מדוע אין בעיה להתפלל בשפה זרה (זו משנה מפורשת במסכת ברכות) ואפילו עדיף להתפלל בשפה שאתה מבין על פני שפת הקודש (וכך כתב בעל ספר חסידים) ושמותר לוותר על התפילה בלחש (כפי שנוהגים התימנים) ואף ראוי לעשות זאת בכדי שלא יהיו דיבורים (כפי שהנהיג הרמב"ם) ולנגן בעוגב בבית הכנסת על ידי גוי (כפי שמתירים פוסקים רבים לגוי להדליק את החשמל בבית הכנסת שנפל)

ובכך הסתמכו עליו הלכה למעשה, יהודים בברלין והמבורג, והקימו מניין כמפורט (העומד בגבולות "ההלכה") אף במחיר שכל הרבנים המקומיים אוסרים זאת, מה שנודע מאוחר יותר כ"ריב ההיכל". אף חלק מהמניע שלו היה הכאב על כך שצעירים מפסיקים לבוא לבית הכנסת כפי שמופיע בשיר שחיבר אליעזר ליברמן מחבר הספר "נוגה הצדק" בזמנו.

מהרפורמה להתבוללות

אך לא יעזור שום פלפול הילכתי, כשהפתרון הוא "העתק הדבק" של ערכים לא יהודיים אז זו ההתחלה של הרפורמה וסופה מי ישורנו…

לכן, 20 שנה מאוחר יותר הרב הצהיר כי אף שהוא מעדיף לשמור את השבת במועדה, ניתן יהיה בהחלטת אספה להעבירה ליום המקובל בקרב יתר הציבור. זו הייתה הפעם הראשונה שהדעה, שיושמה לאחר מכן בקרב קהילות רפורמיות, הועלתה. הוא הסביר את טיעונו באריכות והסתמך על כך שלא ניתן לקבוע מדעית את היום בו השלים האל את הבריאה, וכי ממילא היהודים בארצות השונות אינם שובתים באותן שעות בגלל הבדלי התאריך ברחבי העולם.

חלקים נרחבים של קהילת יהודי גרמניה לא נספו בשואה, הם כבר התבוללו קודם לכן…

הרפורמה של היום – המניין השוויוני

200 שנה מאוחר יותר באים אנשים ויוצרים "מנין שוויוני" בלי להתבסס על שום רב מכהן (רק על פרופ' שפרבר) בדיוק כפי שאז חלקו בעזרת "רבנים עם כריזמה" על זקני ישראל. גם אז המניע היה לקרב את הצעירים שלא מספיק באים להתפלל, כפי שהם טוענים היום. גם אז הסבירו שזה לא נוגד את ההלכה כפי שטוענים היום.

האם ההיסטוריה חוזרת? מה יישאר מתנועה זו עוד 20 שנה?

בהערת אגב, בקהילות איטליה (אי בודד בין הונגריה, אוסטריה, גרמניה וצרפת) המציאות היתה שונה בתכלית, שכן בקהילות איטליה הספרדיות ידע כל יהודי שגם אם הוא רחוק מתורה, גם אם הוא לא מדבר עברית, גם אם הוא מזדהה עם ערכים מערביים היה ברור לו שלעולם אבל לעולם הוא לא יפתח בית הכנסת נוסף (איסור לא תתגודדו) ומעבר לכך היה ברור לו – אז כהיום – שבית הכנסת שאליו הוא הולך/לא הולך הוא בית הכנסת שמתנהל לפי ההלכה.

==

הרב ד"ר אלעד דוקוב הוא רב הטכניון בחיפה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות