שוב: הקלטות מביכות את העולם החרדי: "בזים לו"

אחרי הסערה שהתעוררה בעקבות הקלטות דרעי נגד הרב שלמה עמאר, היום מתפרסמות הקלטות בהן נשמעים דיינים מדברים בחוצפה ובחוסר כבוד על הרב יצחק יוסף: "כותבים לו רק 'הרב', בלי 'גאון' ובלי כלום"

שוב: הקלטות מביכות את העולם החרדי: "בזים לו"
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אחרי הסערה שהתעוררה לפני כשבועיים בעקבות ההקלטה שנחשפה בה נשמע השר אריה דרעי משתלח ברב שלמה עמאר, היום (שני) מפרסם כתב 'ישראל היום', יהודה שלזינגר, הקלטות נוספות בהן נשמעים דיינים בכירים כשהם מדברים בצורה מחפירה נגד הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, המשמש מכוח תפקידו גם כנשיא בתי הדין הרבניים.

בהקלטות שפורסמו כאמור ב'ישראל היום, נשמעים ארבעה דיינים , שמעמדם מקביל לשופטים מחוזיים ושופטי שלום, תוך שהם מפקפקים בבקיאותו בדין. בהקלטות נשמעים הדיינים כשהם טוענים כי הראב"דים מונו בזכות קרבתם לרב יוסף ולמקורבו, דוד עמר, האחראי למינוי רבנים ודיינים.

בהקלטות נשמע אחד הדיינים אומר לחברו: "אסור שהרב יצחק יוסף יקבל מעמד. הוא לא מתקרב למקום של אבא שלו, אוי ואבוי אם יצליח לצבור מעמד משמעותי".

בשיחה עם עמיתו אומר הדיין: "סליחה שאני משתמש במילה חמורה, אבל הדיינים בזים לו (לרב יוסף). בעבר, כשהיינו שולחים פסקי דין לנשיא בית הדין, היו כותבים בתיאורים 'מרן', 'הראשל"צ', 'נשיא בית הדין הרבני'. אצלו כותבים 'הרב יצחק יוסף' – בלי 'גאון', בלי כלום".

גם דיין שלישי תוקף בחריפות את הרב יוסף. "הוא הרס את בתי הדין מן היסוד", הוא אומר ומספר לשותפו לשיחה על מינוי של מקורב לתפקיד ראב"ד בתל אביב. "הליצנים נראו בארץ", משיב השותף, "זה לא ייאמן, ככה זה בכל השטחים. מי שכולם רועדים ממנו זה הליצן, דוד עמר, הילד המגודל. הבריון. הוא הראשון לציון בפועל. הוא ממנה".

הדיינים שהוקלטו נשאלו מדוע הם לא עושים דבר בעניין, וענו כי הם חוששים. "אף אחד לא רוצה להתעסק איתו (עם הרב יצחק יוסף) ועם הסביבה שלו. מערבבים שם כל מיני גורמים וכל מיני אינטרסים. מהלכים אימים ברמזים. ממנים ראב"ד כי הוא קרוב ל'הוא'. לא נותנים כבוד לגיל, אבל לוחצים על אוזנו, לוחשים על אוזנו". בהקלטה מספר אחד הדיינים על הרב יצחק יוסף: "הוא בא אלינו לביקור. פעם ראשונה אף אחד לא פספס, פעם שנייה אף אחד לא בא. התחילו לזלזל בו, אבל כולם מפחדים מדוד עמר שיסגור איתם חשבון".

דיין נוסף נשמע בהקלטה אומר: "אנחנו לא רואים אותו בשטח. נמצא בבית הדין הרבני הגדול, לא מרגישים, לא מתייעצים איתו בפסיקה, הולכים לדיינים מבוגרים, בעלי כוח ומשמעות, לא מתייעצים עם הרב יצחק. זה לא כמו הרב עמאר (הרב שלמה משה עמאר, הרב הראשי של ירושלים), שהיה דיין ואז נהיה רב ראשי ויש לו את כל הניסיון".

מנכ"ל בתי הדין, הרב עו"ד שמעון יעקובי מסר בתגובה להקלטות: "לפני כשנתיים מינה הרב יצחק יוסף ‭ 17‬ אב"דים מכל המגזרים. לא זכור לי שהובעה הסתייגות, התמרמרות או טע – נות על המינויים הללו שנעשו בצורה מקצועית ועניינית". לגבי הביקורת על הרב יצחק יוסף, אמר הרב יעקובי כי היא "אינה משקפת את המציאות. הפ – ניות מצד כל הדיינים לרב יצחק יוסף הן פניות מכובדות. הרב יוסף ידוע כפו – סק מקובל על כל העם, כתב פסקי דין רבים בנושאי יוחסין ושאלות הלכתיות קשות. דיינים פונים אליו בשאלות. מע – רכת בתי הדין התברכה בפוסק חשוב, מהבולטים בדור הזה בנושאים שבהם עוסקים בתי הדין. בתקופה האחרונה אנחנו עדים ללחצים פוליטיים בקשר למינוי אב"דים, לחצים שהרב יצחק יוסף דחה בתקיפות רבה. אני מקווה שלא על רקע זה מגיעה הביקורת".

דוד עמר מסר ל'ישראל היום': "במסגרת תפקידי כיועץ השר לשירותי דת הממונה על בתי הדין הרבניים, אני עוסק אך ורק במינוי דיינים חדשים ועניינים שבסמכות הוועדה למינוי דיינים".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות