ברודני: משרד החינוך מפלה את תלמידות גבעת שמואל

בראיון עם ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני הוא מסביר למה הלך לבית המשפט נגד משרד החינוך ואולפנת צפירה. "אני הראשון שמאמין בשמים פתוחים, אבל שזה יהיה בצורה שוויונית"

ברודני: משרד החינוך מפלה את תלמידות גבעת שמואל
  בעד שמיים פתוחים. ברודני (צילום: באדיבות עיריית גבעת שמואל)

יממה לאחר שמשך את העתירה נגד משרד החינוך ואולפנת צפירה בבית המשפט, מסביר ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני בראיון לסרוגים מדוע נאלץ לגרור את הורי התלמידות בעירו לבית המשפט.

כפי שפורסם בסרוגים אתמול, אמש משכה עיריית גבעת שמואל את העתירה נגד משרד החינוך, אולפנת צפירה והורי 24 תלמידות תושבות גבעת שמואל הלומדות באולפנה וזאת לאחר שהשופט קיבל את עמדת העירייה כי החליטה מתוך רצון טוב לאפשר לבנות שהחלו את לימודיהן באולפנת צפירה השנה להשלים את לימודיהן ובלבד שבשנים הבאות לא יתאפשר לתלמידים ללמוד מחוץ לעיר ללא אישור לימודי חוץ מהעירייה.

בשיחה עם סרוגים שאלנו את ברודני, אתם משכתם את העתירה מבית המשפט, כי היא התייתרה, ובעצם בית המשפט אמר, השנה נשאיר את המצב כמו שהוא, ובשנה הבאה נריב מחדש?

לצורך העניין כן. אבל צריך להסביר מה קורה פה, ולמה משרד החינוך מפלה לרעה את גבעת שמואל מכל הערים באזור. קודם כל, זה לא נעים לראש עיר, ללכת נגד משרד החינוך, ונגד מרכז ישיבות בני עקיבא ונגד תושבים שלו, ולכן בעתירה הזו לא הייתה מטרה לנצח מישהו.

מה שקרה פה הוא שמרכז ישיבות בני עקיבא ואולפנת צפירה, פעלו לקבל תלמידות בניגוד לחוק, ואנחנו התרענו על זה לפני חודשים ארוכים, וצפירה צפצפה על החוק, ואחרי שהיא עשתה את זה וקבעה עובדות בשטח, ואנחנו ניסינו בדרכי נעם ובצורה יפה, לברר איך הם נקלטו בצפירה. רק אחרי שהאולפנה ומשרד החינוך פעלו ביחד, כדי לקבע את העובדות ולהכניס אותן לאולפנה נגד החוק ונגד התקנות, אנחנו פנינו לבית המשפט כדי לקבל צו, שיאסור מכן ואילך על האולפנה לקבל תלמידות חוץ.

אז למה משכתם את העתירה?

היה לנו ברור מההתחלה שלא נחזיר אף תלמידה שכבר נקלטה במוסד אחר, ומה שהיה כבר עשוי. ולכן הבנות של כיתה ז' שימשיכו שם עד סוף י"ב. פסק הדין הוא רק לגבי השנים הבאות וזה פסק דין שיש לנו כרגע ביד. השופט רצה למשוך את הדיונים עוד קצת, וכשאנחנו ראינו, שהשגנו את המטרה, שמשנה הבאה ייפסק נוהל הרישום בלי אישור לימוד חוץ, אמרנו שאין טעם להמשיך בהליך ומשכנו אותו.

אני בעד שמיים פתוחים, אבל נגד אפליה

החינוך הדתי בכל הארץ, מסתמך על בתי ספר פרטיים ופנימיות, אז למה דווקא בגבעת שמואל יש בעיות?

אני הראשון שמאמין בשמים פתוחים, ואני הראשון שרוצה לאשר לכל הבנות ולכל הבנים ללמוד איפה שהם רוצים. אבל שזה יהיה בצורה שוויונית. לא יכול להיות שרק גבעת שמואל תצטרך לתת תלמידים ולא תוכל לקבל.

ניסיתי לפני כמה שנים להעביר מהלך עם אברהם ליפשיץ, שמגבעת שמואל יוכלו להירשם בבני ברק ובפתח תקוה, רמת גן וגבעתיים, ושמפתח תקוה ובני ברק יירשמו אצלנו. אבל כל עוד הערים מסביב מתנגדות למהלך הזה, לא יכול להיות שמצפים שגבעת שמואל תתרום תלמידות כשיש לנו רק 170 תלמידים ותלמידות בשכבה. המצב בו בצפירה יש 45 בנות מגבעת שמואל ורק 5 בנות מפתח תקוה הוא לא הגיוני.

שיעשו רישום פתוח, כשכל הערים במשחק. התנאי השני, שאולפנות כמו צפירה, לא יהיו מוסד ממיין. כמו שאני לא יכול להגיד לתושבת גבעת שמואל, שהיא לא תתקבל למוסד העירוני שלנו, ככה גם המוסדות המתחרים, לא יוכלו להגיד 'לא' לבנות שלנו, בגלל סיבות דתיות או לימודיות.

והתנאי השלישי שתהיה רגולציה, שהכל יעבור דרך העירייה. אני צריך לדעת כמה תלמידים רשומים אצלי וכמה הולכים למוסדות אחרים, כדי שנוכל להתארגן בזמן. כמה כיתות להכשיר, כמה מורים לקלוט וכו'. ולכן אם משרד החינוך משנה את החוק ואומר הכל פתוח, כולם יכולים אצל כולם – אין לי בעיה ואני הראשון שבעד. ברגע שאומרים שהחוק חל רק לגבעת שמואל, זה צעד לא מקובל.

ביקשנו את תגובת משרד החינוך לדברים. תגובת המשרד תפורסם לכשתתקבל.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות