הרב דוד וכטל, כדאי שתתנצל מהר בפני הרמטכ"ל

ידידי הרב דוד וכטל. כוונתך רצויה אבל דבריך רעים וחמורים. כדאי שתתנצל מהר בפני הרמטכ"ל על דבריך שעל אף שנבעו מלב אמיתי וכואב אין דרך אחרת מלכנות אותם כדברי שקר וכזב. הרב עמיחי גורדין חושף מה היה בפגישת הרבנים עם הרמטכ"ל

הרב דוד וכטל, כדאי שתתנצל מהר בפני הרמטכ"ל

ידידי הרב דוד וכטל. כוונתך רצויה אבל דבריך רעים וחמורים. כדאי שתתנצל מהר בפני הרמטכ"ל על דבריך שעל אף שנבעו מלב אמיתי וכואב אין דרך אחרת מלכנות אותם כדברי שקר וכזב.

אחד הנושאים הטעונים שעלו בפגישה עם הרמטכ"ל הוא פסטיבל ה'הדתה'. אנשי שמאל קיצוני יצרו במשך שנים רבות בצבא 'דתופוביה'. הרב סדן זעק מול הרמטכ"ל כנגד הרוח הרעה של 'ההדתה' רוח שנשבה הרבה לפני שרב אלוף גדי אייזנקוט התיישב על כסא הרמטכ"ל אבל קיימת עדיין במקומות רבים בתוך הצבא. 'מאות תלמידים בוגרי הציונות הדתית מורידים את הכיפה כל שנה בצבא, כמה חילונים אתם מכירים שחזרו בתשובה בצבא. ועוד מעיזים לדבר על הדתה בצבא' הטיח הרב סדן בקציני המטה הכללי, כשדמעות בעיניו. 'אני יודע שאתה מתנגד לרוח הרעה הזאת', הבהיר הרב סדן, 'אבל הרוח הזאת עדיין נושבת ביחידות צה"ל השונות'.

מה שעשו האנשים המנוולים שהפיצו והשרישו את המושג השקרי של 'ההדתה' הוא לקחת חילוקי דעות ולהפוך אותם למלחמת בני אור בבני חושך. לקחת את הדרישה להפרדה בין בנים לבנות במגורים ובאימונים, דרישה שנובעת מצורך באינטימיות מגדרית ולהפוך אותה להדרת נשים ולרצון להשאיר את הנשים במטבח. להפוך כל פעולה נקודתית למסע שיטתי ומתוזמר של פונדמנדליזים דתי. להפוך כל מי שלא מסכים איתך לאוייב האומה.

נפלת גם אתה לבור ההדתה

הרב דוד היקר, לצערי הרב, לבור הזה שהופך כל מחלוקת למלחמת תרבות. וכל חוסר הסכמה למסע שיטתי נפלת גם אתה. הפרשנות שלך למעשיו של הרמטכ"ל והתנהלותו, והבוז והזלזול שהטחת בו הם בדיוק אותו מסע דה-לגטימציה שמנוהל נגדנו כבר למעלה מעשור. לא כל חוסר הסכמה חייב להיות מתורגם לבגידה באומה. נדגיש. ישנם דברים רבים ומשמעותיים בצבא הדורשים תיקון. כל מי שהיה נוכח בחדר הישיבות של המטכ"ל ביום שלישי האחרון יודע שהדברים שנאמרו שם מפי הרבנים, היו חדים, נוקבים ונטולי חנופה. אף אחד מאיתנו, לא הרב דרוקמן, לא הרב סדן, לא הרב מדן ולא אף רב אחר ניסה לטייח או לעשות חיים קלים לאנשי הצבא שנכחו בפגישה. אבל הכל נעשה מתוך הערכה, אהבה ושותפות. זה הצבא שלנו, אין לנו צבא אחר. זה הרמטכ"ל שלנו, אין לנו רמטכ"ל אחר. גם אם הטענות קשות, והן קשות. הן נאמרות בתוך משפחה מעריכה ואוהבת.

את הקטסטרופה שהתנהלה בבה"ד 1 לא יצר הרמטכ"ל הנוכחי. ייסד אותה גל הירש לפני יותר מעשור. מי שאחראי לכל מה שהתנהל שם בכל אותן שנים הוא לא גדי אייזנקוט אלא אנחנו שנרדמנו בשמירה. אנחנו שלא הוצאנו ציוץ מהפה בזמן שכל זה התרחש. מי שיצר אווירה של עירוב כדרך חיים ושכל המפריד ידו על התחתונה הוא לא הרמטכ"ל הנוכחי אלא דורות רבים שקדמו לו. מי שהכניס לשיח הצבאי את המילה המתועבת 'הדתה' הוא לא האדם שאיתו אנו מנהלים מגעים מזה תקופה ארוכה אלא אנשים מנוולים הרחוקים ממנו מרחק רב.

לא הייתה הידרדרות

אנו מלווים את המגעים עם הרמטכ"ל מזה תקופה ארוכה. ישנה עוד דרך ארוכה מאוד עד שנגיע אל המנוחה והנחלה. הגיוני ואולי גם הכרחי שיהיו לנו חילוקי דעות עם הצבא. חילוקי דעות כן, אבל חרפות וגידופים לא. מחלוקת עניינית, נוקבת וחריפה כן, טענות אישיות, נלוזות וחסרות בסיס – לא.

הרב דרוקמן, ראשון הדוברים בפגישה, פתח את דבריו בבקשה מהרמטכ"ל. 'אני אוהב אותך ומעריך אותך. כל מה שאגיד נאמר מתוך הערכה ורצון לתקן. אם בדברים שאגיד ישתמע זלזול או פגיעה, אני מודיע מעכשיו שאני מתנצל על כך' ומשם המשיך הרב דרוקמן ותיאר בצורה נוקבת את הקשיים והבעיות הקיימים. ניתן לנהל מחלוקת נוקבת גם בלי האשמות אישיות וחוסר זלזול. כל אחד מהיושבים בציון חייב באופן אישי את בטחונו ואת בטחון ילדיו לרמטכ"ל ולצה"ל כולו. אנשים רעים רבים סובבים את ארצנו ורוצים לפגוע בנו, הרמטכ"ל מדיר שינה מעיניו יום יום כדי שאנחנו נוכל לנום בשלווה בבתינו הבטוחים.

הטענה שמאז הפגישה הקודמת עם הרמטכ"ל חלה הדרדרות אינה נכונה בלשון המעטה. חלו התקדמויות חשובות גם אם לא מספקות בתחומים לא מעטים. העובדה שהדרך לתיקון עוד ארוכה לא אומרת שלא הלכנו כברת דרך חשובה עד עכשיו. גם אנחנו חושבים שהרמטכ"ל יכל לפעול ביותר נחישות וביותר מהירות. אבל מכאן ועד הטענה שלא חלה התקדמות מפרידה תהום. גם אם הרמטכ"ל יפעל עכשיו בנחישות ובמרץ כפי שאני מקווה ומצפה שאכן יקרה, הקלקול שאותו אנו מנסים לתקן הוטמע במשך שנים רבות בד.נ.א של צה"ל ולא ניתן לצפות לתקן את הדבר הזה ביום אחד.

חזק ונתחזק בעד ערינו ובעד ערי א-לוהינו – וה' יעשה הטוב בעיניו.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

10 תגובות
הצג את כל התגובות