הרב יעקב אריאל: "תעודת כשרות של ארגון פרטי- חשש טריפה"

רבה הראשי לשעבר של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, יוצא בחריפות נגד ארגון 'השגחה פרטית', ואומר כי האוכל שנמצא במקום שיש בו תעודת כשרות של ארגון פרטי הוא "חשש טריפה". השגחה פרטית: "טענות מופרכות"

ביקורת קשה: "כשרות של ארגון פרטי- חשש טריפה"

רבה הראשי לשעבר של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, יוצא בחריפות נגד ארגון 'השגחה פרטית',.

בשאלה שהופנתה אליו באתר 'ישיבה' על תעודות של הארגון, נכתב: "לאחרונה התפרסם שבג"ץ התירו לעסקים לפרט ללקוחות מה הכשרות של כל מוצר, ורק לא להצהיר על עצמם ככשרים. בעקבות כך ארגון בשם 'השגחה פרטית' התחיל להנפיק תעודות שבהן מפורטים הסעיפים שבעל העסק מתחייב עליהם, הכוללים ניפוי הקמח, בדיקה מחרקים וכו' וכו'. האם ניתן להסתמך על תעודה כזאת? כשרות טובה באמת חייבת להיות רק דרך הרבנות?

בתשובה לשאלה זו השיב הרב אריאל לשואל: "אפשר להסתמך רק על תעודה מרבנות מוסמכת מטעם הרבנות הראשית. על תעודות אחרות אין להסתמך. המזון שם הוא בחשש טרפה. מי שהביא מזון כזה לביתו ובישלו צריך להכשיר את הכלים".

מארגון 'השגחה פרטית' נמסר ל'סרוגים': "מעניין לראות שכל הדמויות שיוצאות לאחרונה נגד ׳השגחה פרטית׳ הן דמויות מתוך הרבנות הראשית ומטעמה, דמויות להן יש אינטרסים מובהקים בשימור הכוח והמונופול בידיהן. אלו דמויות שמתוקף תפקידן חתומות על תעודות כשרות של מאות בתי עסק וכעת מעידות על עיסתן. מנגד, ברגע שגורם חיצוני ואובייקטיבי כמו מבקר המדינה בוחן מה קורה בשטח בחסות התעודות שהנפיקה הרבנות, אנחנו מגלים איפה באמת קיים חשש טרפה: משגיחים שמדווחים על 27 שעות עבודה ביממה ב-18 עסקים שונים, מפקחי כשרות שמפקחים על עצמם, נפוטיזם שורשי, אי-אכיפת סטנדרטים הלכתיים אחידים ועוד ועוד".

"חשוב להבהיר שמי שאומר כי ניתן להסתמך רק על תעודות כשרות מטעם הרבנות הראשית, בעצם טוען שכל מי שאוכל בחו״ל – אוכל חשש טרפה. זאת טענה מופרכת. הכשרות הייתה לפני הרבנות הראשית, ותישאר גם הרבה אחרי פירוק המונופול שלה. ארגוני הכשרות האיכותיים והמקצועיים ביותר בנמצא – פועלים בחו״ל ללא כל מעורבות של מערך הכשרות הכושל והמכשיל של הרבנות הראשית. ארגון ׳השגחה פרטית׳ מביא את הבשורה הזו גם לישראל. לצערנו, המציאות מוכיחה שמי שמורה לתלמידיו לסמוך בעיניים עצומות על התעודה של הרבנות – מכשיל את הרבים ומפחית כשרות בישראל. לעומת זאת, הציבור הדתי שמה שחשוב לו זה שהאוכל יהיה כשר באמת וללא חשש טרפה – מוזמן להמשיך ולהגיע למסעדות שבפיקוחם של המשגיחים שלנו ושל הרב אורן דובדבני ראש מערך הכשרות ב׳השגחה פרטית׳.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות