הרב וישליצקי נגד נפתלי בנט: "מנותק מציבור בוחריו"

הרב אלישע וישליצקי מותח בקורת על יו"ר הבית היהודי ואומר כי מנותק מהציבור: "תוצאה של 8 מנדטים בבחירות האחרונות, היא תוצאה של ניתוק מהציבור"

הרב וישליצקי נגד נפתלי בנט: "מנותק מציבור בוחריו"
  הרב אלישע וישליצקי (צילום: אלי בוכריס)

מספר שבועות לאחר סערת התפטרותו של חבר הכנסת יגאל גואטה מהכנסת בעקבות לחצים שהופעלו עליו לאחר שחשף כי השתתף בחתונה להט"בית של אחד מבני משפחתו, מתייחס הרב אלישע וישליצקי, מהבולטים שברבני הציונות הדתית בשנים האחרונות, לסוגייה, מציג עמדה מורכבת ומותח בקורת חריפה על נפתלי בנט בעקבות דבריו מהם משתמע כי א ישלול צירוף של חבר כנסת להט"ב למפלגת 'הבית היהודי'.ל

לא לקרוע את הציר והקשר

בראיון חג שהעניק לעלון הפופולרי 'עולם קטן', התייחס הרב וישליצקי לשאלה כיצד יש לנהוג כשבן משפחה או חבר להט"ב מזמין לחתונתו אדם שומר תורה ומצוות.: "אנשים שואלים אותי לא פעם שאלות כאלה. התשובה שלי תמיד זהה: אסור בשום פנים ואופן לקרוע את הציר והקשר. אנחנו נשארים קשורים לכולם. אם אפשר לחזק את הקשר באמצעות נוכחות כלשהי באירוע, הרי שאעשה זאת. אבוא בדקה הראשונה או בזו האחרונה. בוודאי לא אהיה שם כל הזמן, וזה גם מה שאני מציע לאנשים לעשות. לא להשתתף באירוע כולו, אך לא לוותר על נוכחות סימלית שתהיה המשך לקשר הנפשי וגם המשפחתי".

אחדות אינה מתן לגיטימציה לחולשות

הרב אלישע מתייחס לעמדה המורכבת ואומר כי "זה איזון עדין שהמבט הפוליטי או התקשורתי לא תמיד מסוגל להבין אותו. בעיניי המבט התורני, המוסרי והנפשי, הוא ענייני ולא מחדד, ולכן דברים שאני לא מסכים להם לא אשתתף בהם, אך בד בבד אמצא דרך לתת ביטוי לקשר הנפשי הפנימי שאני חש לאנשים. אוי ואבוי לנו אם נשמוט את הקרקע המשותפת שכולנו הולכים עליה. אין לזה תחליף. אני רוצה אחדות, אבל אין פירוש הדבר אחידות או מתן לגיטימציה לחולשות".

בנוסף, הרב אלישע מתייחס לדבריו של נפתלי בנט מהם השתמע כי הוא אינו פוסל שבמפלגת 'הבית היהודי' יהיה ח"כ להט"ב, ואומר כי אמירה כזו מעידה על ניתוק של בנט מהשטח ומציבור הבוחרים של המפלגה.

יו"ר הבית היהודי מנותק מהציבור

"השאלה הכללית השורשית של כל מפלגה, היא מאיפה המפלגה מקבלת את כוחה. אם הכוח בא מיחסי ציבור, מנחמדות ומהשמעת הדברים הכביכול 'נכונים', אז ייתכן שאפשר להשיג כך עוד מנדט או שניים בסקרים. יש אפשרות אחרת, שבתמימותי האמנתי שזו דרכה של 'הבית היהודי' בשלב הראשון של הקמתה, והיא נאמנות לקהל הבוחרים שנותן למפלגה את כוחה וקשר עימו. אלו שני סוגים שונים של פוליטיקה".

בשלבי הקמת 'הבית היהודי', כשרק כשרק הוקמה המועצה הציבורית של המפלגה, התקיים דיון בין איש אקדמיה לביני. הוא אמר לי: 'רשום לפניך, מה שיהיה בגבעת שמואל זה מה שיכריע את הכף'. אמרתי לו: 'רשום לפניך, מה שיהיה באופקים זה מה שיכריע את הכף. בליל הבחירות כבר בשלב המדגמים, כשהיה ברור שהבית היהודי עוברת את העשרה מנדטים, הוא שלח לי מסרון וכתב: 'אני חושב שצדקת'. כששולי מועלם נכנסה עם המנדט ה-12 של קולות החיילים, הוא כתב לי מסרון נוסף ומרגש שהכוח הגיע מהפריפריה. אני מספר את הסיפור הזה כדי להמחיש שחשוב לכל פוליטיקאי לזכור כשהוא מביע דעה בשם מפלגתו. הסוגיה היא לא מה הוא חושב באופן פרטי, כי הוא נבחר בכוח הציבור. מי שמבין שזוהי המשוואה יודע שהוא צריך לשאול את הציבור לדעתו. האם נפתלי בנט שאל את הציבור בדימונה מה הוא חושב על אמירות מעין אלה?".

תוצאה של ניתוק מהציבור

הרב אלישע סבור כי מדובר בניתוק של בנט מהשטח ומציבור הבוחרים: "הניתוק הזה בא לידי ביטוי בבחירות האחרונות. הסקרים ניבאו בין 16-18 מנדטים לבית היהודי. אני אמרתי שהמפלגה לא תעבור את השמונה. ואכן כך היה. זו תוצאה של ניתוק מהציבור. אמירות כמו זו של בנט, לא רק שאינן מתקנות אלא מוסיפות שמן למדורת הניתוק מהציבור והתוצאות יהיו בהתאם. אני לא מזלזל בחברי הכנסת, כולם אנשים טובים, אבל אם הם שוכחים מאיפה בא להם כוחם, אז גם שוכחים לאן הולכים".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

15 תגובות
הצג את כל התגובות