'הייתי המום': אב שכול סולק מבית הכנסת ביום כיפור

תושב חולון, אב שכול בן 76, סולק מבית הכנסת ביום כיפור האחרון: "פתאום ניגש אליי אדם שאינני מכיר, ואומר לי 'אתה לא ספרדי, אתה מתבקש לפנות את המקום'

'הייתי המום': אב שכול סולק מבית הכנסת ביום כיפור
  (צילום: קובי קואנקס, ynet)

אהרון ברנע, תושב חולון בן 76, לא יירצה לזכור את יום הכיפורים האחרון. ברנע, שכמו רוב אזרחי ישראל הגיע בערב יום הכיפורים לבית הכנסת לא האמין שהוא יצא משם מושפל.

"רעייתי עלתה לעזרת הנשים ואני כדרכי במשך לא מעט שנים התיישבתי בחלקו האחורי של בית הכנסת", סיפר ברנע לאתר ynet. "פתאום ניגש אליי אדם שאינני מכיר, ואומר לי 'אתה לא ספרדי, אתה מתבקש לפנות את המקום'. הייתי המום ורק שאלתי אותו מניין הוא יודע שאני לא ספרדי אז הוא השיב בטון מבודח; 'אתה לא נראה לי תימני'".

ברנע המושפל, המוכר כאדם נוח, העדיף שלא לענות לאותו אדם: "באותו רגע הייתי המום אז לא עניתי, אני גם לא אדם שרגיל
לעשות דרמות, קמתי ועזבתי בלי מילה נוספת ועברתי ל 'אזור האשכנזי'. במשך תפילת 'כל נדרי' לא יכולתי שלא לחשוב על הדבקות היהודית שהפכה את התפילה לחשובה כל כך במסורת של יום כיפור, כאשר היא בעצם מבטאת את הטרגדיה היהודית שהיו מבודלים
בספרד הנוצרית וכמה זה סמלי למה שכרגע קרה".

ראוי לציין כי ברנע הוא אב שכול המוכר בעיר בשל פעילות ההנצחה שהוא מבצע לזכר בנו נועם שנפל בלבנון לפני 18 שנה והשתתפותו בפורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני.

"הגענו לארץ לפני קרוב ל- ­60 שנה מארגנטינה ומרומניה, באנו למדינת ישראל, לא למדינת אשכנז. הורינו התיישבו בחולון ואנחנו גרים בעיר מאז שנות השבעים. אנחנו מנהלים אורח חיים חילוני, חופשי, מתוך הכרה ושכנוע פנימי, אך עם זאת מעריכים את המטען התרבותי של דת ישראל ונהגנו במשך כל השנים לכבד את סמלי הדת, ללמוד ולהכיר את המורשת. בימי כיפור נהגנו להגיע לתפילת 'כל נדרי' ולתפילת נעילה".

ברנע הוסיף כי אשתו רואה חשיבות בהגעה לתפילות: "מאז נפילתו של בננו הצעיר בלבנון לפני כ­18 שנה מצאה רעייתי טעם מיוחד בהשתתפות בתפילת אזכרת נשמות. אך כשיצאנו מבית הכנסת וסיפרתי לה את מה שקרה היא אמרה שהיא שמחה שהנכד שלנו לא הצטרף אלינו, הרי הוא חצי אשכנזי וחצי עירקי, היכן היו משיבים אותו? אולי היו פותחים לו בית כנסת נפרד? אני מרגיש שהם פשוט השתגעו, חייבים לבדוק את הנושא לעומק כיוון שלא יתכן שהציבור יממן מוסד בו מקובלת התנהגות כזו".

מנהל המחלקה לתרבות תורנית בעיריית חולון, אילן כהן צדק, הזדעזע לשמוע על המקרה והבטיח כי יערוך בירור עם רב בית הכנסת:
"זאת התנהגות שלא מקובלת באף בית כנסת ובוודאי לא בחולון", אמר כהן-צדק ל-ynet. "נכון שיש נוסחים שונים אך כשכולם יושבים בבית הכנסת כולם שווים ומעולם לא שמעתי על מקרה כזה, אני רואה זאת בחומרה רבה".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

6 תגובות
הצג את כל התגובות