סערת כיבוי הגז בחג ע"י כפית:'מדובר באיסור מוחלט'

הרב אופיר מלכה, מבכירי הפוסקים הספרדים ובעל הספרים 'הליכות שבת' ו'הליכות מועד' יוצא בחריפות נגד הסרטון שמתיר כיבוי גז ביום טוב על ידי כפית המכסה את החיישן וקובע כי מדובר באיסור הלכתי

סערת כיבוי הגז בחג ע"י כפית:'מדובר באיסור מוחלט'
  (צילום: מתוך 'כיכר השבת')

בעקבות הסרטון שפורסם בשבוע האחרון ברשת המתיר לכבות את הגז ביום טוב באמצעות כיסוי החיישן על ידי כפית, הרב אופיר מלכה, מבכירי הפוסקים הספרדים ובעל הספרים 'הליכות שבת' ו'הליכות מועד' יוצא בחריפות נגד הסרטון וקובע כי מדובר באיסור הלכתי לחלוטין.

בשיחה עם האתר החרדי 'כיכר השבת' אומר הרב מלכה: "עשיתי בשעות האחרונות בדיקה מקיפה והגעתי למסקנה הלכתית כי הדבר אסור". הרב הסביר: "כולם דנים האם הכיבוי של הלהב, האם כיביתי מיד את הלהבה או לא, האם זה גרמא. זה נידון אחד שאפשר להתפלפל עליו".

"אבל יש פה נידון שני שאף אחד לא דן בו. אנשים לא יודעים שבתוך ה'טרמוקפל' יש מעגל חשמלי סגור לכל דבר ועניין. ברגע שהמתכת מתקררת – המעגל חשמלי נפתח. ואז ברגע שהוא נפתח הוא סוגר את הברז של הגז. כך זה עובד. בהדלקה הוא פותח את הברז ובכיבוי נפתח המעגל והברז נסגר".

הרב הוסיף: "הלכתי ובדקתי, כשאני פותח את הגז מהכפתור הרגיל עד שאני שומע את רעש הסגירה – הרעש הזה אומר שהברז נסגר באמצעות ה'טרמוקפל', וכשאני שם את הכפית ואחרי מספר שניות קורה שהחיישן מתקרר והברז נסגר באמצעות פתיחת המעגל, זה אותו זמן מדויק, אותו מספר שניות".

"זאת אומרת שברגע שאני שם את הכפית זה כמו שאני מנתק מאוורר, לנתק מאוורר ביום טוב מותר? לא. למה? סגרת מעגל חשמלי! זה בדיוק אותו דבר. זה נעשה בדיוק באותו זמן של סגירת הברז".

"אסור בתכלית האיסור. זה איסור מוחלט", חתם הרב מלכה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

8 תגובות
הצג את כל התגובות