הרב שי פירון: "החילוני פחות ערכי? שטויות"

הרב שי פירון מתייחס לטענות לפיהן החברה הישראלית עוברת הדתה ואומר כי הפחד מהצד השני נובע מריקנות: "במקום להיות אנשים נינוחים ופתוחים אנחנו הופכים להיות אנשים סגורים ומכווצים"

הרב שי פירון: "החילוני פחות ערכי? שטויות"
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, שבימים אלה יצא לאור ספרו 'הארות לסדר היום- קריאה אקטואלית בפרשת השבוע', המכיל טורים על פרשת השבוע ששלח ל-400 איש בשנים האחרונות, התייחס בראיון לאתר ynet, לטענות לפיהן ישנה מגמה של הדתה בבתי הספר ואומר כי הכל נובע מפחדים.

"אין הדתה, יש פחד הדדי. הכול סביבנו זה עולם של פחדים", אומר הרב פירון. לדבריו, "נוצרה פה מציאות הזויה שבה כולם מפחדים מכולם. הדתיים אומרים, אם נלך לצבא מה יקרה? יפגשו בנות, או ייתקלו חלילה בטקסט של יובל נוח הררי? והחילונים אומרים: אם הילד שלי יכיר חלילה סידור, מה יהיה?".

"זו מציאות של חברה מפוחדת, מבוהלת, שמקדשת כל אחת את המוכר לה", הוא ממשיך. "במקום להיות אנשים נינוחים ופתוחים המסוגלים לראות את מה שקיים בצד השני של המציאות, אנחנו הופכים להיות אנשים סגורים ומכווצים, וזה נורא חבל. השבטיות הישראלית היא סך כל חרדותיה, לא סך כל חברותיה או האידיאלים שלה".

ספרו של הרב שי פירון

הרב פירון מוסיף כי "אנחנו, כדתיים, עוסקים כל הזמן בהאדרה של הדמון החילוני – 'הוא פחות מדי ערכי', 'פחות מדי מחובר', שזה שטויות. אוהבים אצלנו לתאר את המבנה הערכי של האדם החילוני באופן שהוא הזוי ומוטעה גם בעובדות וגם בדרך החינוכית. מה קרה? ממה הבהלה?".

לאחדר מכן מסביר הרב פירון כי הבהלה נובעת מ"ריקנות", לדבריו. "כשאתה לא מבוסס בעמדתך, אתה מפחד מעמדת האחר. זה נובע גם משטחיות ומהיעדר סקרנות, ומעל הכול – מהמניפולציה של המנהיגים והפוליטיקאים שרוצים לשמר את הקבוצה 'שלהם'".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

5 תגובות
הצג את כל התגובות