מתקפה קשה: "ר' נחמן לא באומן; יש שם רק טומאה"

הרב יואל בן נון, ממייסדי ישיבת הר עציון, ומגדולי ההוגים בציונות הדתית, מטיח בקורת חריפה בנוסעים לאומן בראש השנה בכדי להתפלל על קברו של ר' נחמן מברסלב

מתקפה קשה: "ר' נחמן לא באומן; יש שם רק טומאה"
  הרב יואל בן נון (ויקיפדיה)

הרב יואל בן נון, ממייסדי ישיבת הר עציון, ומגדולי ההוגים בציונות הדתית, מטיח בקורת חריפה בנוסעים לאומן בראש השנה בכדי להתפלל על קברו של ר' נחמן מברסלב.

"מי שנוסע לחפש קדושה באומן בראש השנה, עובר בשוגג כמה עבירות, ולפעמים אחת במזיד, ובעיקר, נופל בטעות גדולה – רבי נחמן לא שם, כי נשמתו בארץ ישראל", אומר הרב בן נון לאתר ynet.

הרב בן נון סבור כי מי שנוסע לאומן בראש השנה מעוות את דבריו וכוונותיו של ר' נחמן: "רבי נחמן כתב את מה שחשב, וחיבר תפילה, ותלמידו רבי נתן כתב את התפילה שלו". הרב בן נן ציטט את התפילה ואמר: "זכני ברחמיך הרבים שיהיו לי ולכל ישראל כיסופים וגעגועים והשתוקקות וחשק אמיתי לבוא לארץ ישראל. אתה יודע גודל ההכרח שלי, כמה אני צריך ומוכרח להיות שם בארץ הקדושה, כי שם עיקר יסוד מקור האמונה הקדושה".

"איפה נשמתו של רבי נחמן? במקום שהוא השתוקק אליו", קובע הרב בן-נון. "כשאדם חי, הנשמה שלו מרוממת את הגוף אל החיות ואל הקדושה. כשאדם מת, העצמות שוקעות בתוך הטומאה, והנשמה מתרוממת לארצות החיים".

הוא מוסיף כי "מקום הנשמה שלו בארץ ישראל, לא שמה (באומן שבאוקראינה). אין שם כלום, יש שם רק טומאה: יש שם טומאת ארץ העמים וטומאת הקברות. מי שעוזב אישה וילדים ביום הדין של ראש השנה, ונוסע לו אל חוויותיו – אין זה שוגג, אלא מזיד, משום שהוא פוגע בברית נישואיו ובהתחייבויותיו תחת החופה".

על הטענה לפיה אנשים שחזרו משם סיפרו על חוויה רוחנית שעברה עליהם ואמר כי "גם מחטא העגל אנשים יצאו בחוויה רוחנית מדהימה, והחטא הזה רודף אחרינו עד היום. יש לחטאים כוח לעשות אווירה רוחנית מדהימה. יש כוח בטומאה – ושם זו הטומאה, זה כוח הטומאה שמביא להם את החוויות האלו – ונשמתו של רבי נחמן בוכה מכיסופים וגעגועים לארץ ישראל. נשמתו של רבי נחמן בוכה על הטעות".

על הטענה לפיה אנשים מנצלים את ההזדמנות לצאת מהארץ כדי לפרוק עול, אומר הרב בן נון: "יכול להיות, אני לא שופט אותם, בורא העולם שופט. אני רוצה לעצור את מי שמסוגל לשמוע את הבכי של נשמת רבי נחמן, שאומרת: 'תבואו אליי לארץ ישראל ביום הרת עולם (ראש השנה), כפי נשמתו של רבי נחמן מבקשת".

להגיב על משתמש אנונימי (לא מזוהה) לבטל

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

25 תגובות
הצג את כל התגובות